Скандал с масово нерегламентирано подслушване тресе Турция. В. "Стар" и проправителственият в. "Йени шафак" разпространиха твърденията, че седем хиляди турски граждани са били подслушвани през последните години от "паралелната държава" (по определението на премиера Ердоган) на проповедника Фетхуллах Гюлен.
Според вестник "Стар" целта на разразилия се скандал е правителството на Реджеп Тайип Ердоган да подаде оставка. Подслушвани от полицията са били премиерът Ердоган, негови роднини, ръководителят на Националната разузнавателна организация Хакан Фидан, голям брой журналисти, учени, ръководни представители на деловите среди и представители на неправителствени организации.
Турските вестници пишат за изключително напрегнати часове в Анкара вчера след разпространяването на информацията за подслушванията, разтърсила за пореден път управляващите.
Изданията цитират прокурора Адем Йозджан, който вчера опроверга твърденията на "Стар" и "Йени шафак", че 7000 души в Турция са били подслушвани в рамките на разследването на "терористичната организация Селям".
В информация под заглавие "Канцеларията на премиера отрича твърденията за записи на телефонни разговори" в. "Хюриет" съобщи, цитиран от БТА, че офисът на Ердоган е окачествил като фалшифицирани аудиозаписи, разпространени във видеопортала Ютюб.
Разпространените в интернет записи на телефонен разговор, за който се твърди, че е бил проведен между премиера Реджеп Тайип Ердоган и сина му Билял Ердоган, са напълно недостоверни, това е аморален монтаж.
Онези, които са създали този мръсен заговор срещу премиера на Турция, ще бъдат подведени под отговорност в съответствие със закона, посочиха от канцеларията на Ердоган.
Според турските издания в интернет са били разпространени аудиозаписи, на които се смята, че явно Ердоган казва на сина си Билял, че е необходимо да се избавят от крупни суми пари на 17 декември миналата година, когато стартира разследването за корупция в страната, засегнало лица, близки до правителството.
Съдейки по записите лицето, представено за турския премиер, моли събеседника си да изкара от дома си 30 милиона евро и те да бъда разпределени на равни суми между други роднини.
В информация под заглавие "Извънредно заседание на Народнорепубликанската партия. НРП иска правителството да подаде оставка" в. "Миллиет" съобщава, че веднага след разпространяването в интернет на аудиозаписа, на който се предполага, че са записани премиерът и синът му, основната опозиционна партия е организирала извънредно заседание.
Социалните медии бяха разтърсени от аудиозаписа, веднага след разпространяването му в Туитър той бе споделен стотици пъти, пише "Миллиет".
Изданието цитира заместник-председателя на НРП Халук Коч, който призова правителството да подаде оставка.
От този час нататък Република Турция не може да бъде управлявана от човек, който е замесен в толкова мръсни дейности. Правителството на Ердоган от сега нататък загуби легитимността си. Този премиер, замесен в корупция, трябва да подаде оставка, заяви Коч.
Адвокатът на Фетхуллах Гюлен също отхвърли твърденията, че движението Хизмет е отговорно за подслушванията на 7 хиляди души в Турция.
В писмено изявление на адвоката Нуруллах Албайрак се казва, че твърденията за подслушвания, появили се в някои турски вестници, са напълно неоснователни и са насочени срещу Гюлен. Адвокатът настоява за наказания за лицата, замесени в разпространяването на тези твърдения.
mediapool.bg