В Северна Корея са били регистрирани нови 262 270 предполагаеми случая на коронавирус и един починал с КОВИД-19, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, като се позоваха на държавната информационна агенция КЦТА.
В съобщението не се уточнява какъв дял от направените тестове са били с положителен резултат. По данни на КЦТА в затворената комунистическа държава от края на на април досега има установени над 1,98 милиона болни вероятно от КОВИД-19. Най-малко 740 160 човека са поставени под карантина.
Северна Корея наложи локдаун на цялата си територия.
КЦТА съобщи, че страната увеличава производството на лекарства и медицински материали, включително стерилизатори и термометри, като част от борбата с безпрецедентния бум на коронавирус, предаде Ройтерс.
Северна Корея увеличава производството и на традиционни корейски лекарства, които се използват за облекчаване на симптомите на треска и болка, каза още държавната информационна агенция, определяйки ги като "ефективни в превенцията и лечението на зловредното заболяване".
Мащабната вълна от КОВИД-19, за която Северна Корея потвърди за първи път миналата седмица, засили опасенията за недостиг на медицински средства и ваксини, а агенцията на ООН за човешките права предупреди за "опустошителни последици" за 25-милионното население на страната, отбелязва Ройтерс.
Заразното заболяване се е разпространило в изолираната страна след голям военен парад в столицата Пхенян на 25 април, а пикът се очаква в края на този месец и началото на следващия, каза южнокорейското разузнаване. КЦТА само заяви, че в края на миналия месец Северна Корея е била обхваната от вълна от случаи на треска с неизяснен произход.
Заводите бързат да произвеждат "със светкавична скорост" повече инжекции, лекарства, термометри и медицински консумативи в Пхенян и близките райони, като същевременно в цялата страна бяха изградени още пунктове за изолация и започнаха засилени дейности за дезинфекция, посочи КЦТА.
Това стана, след като държавният ръководител Ким Чен-ун разкритикува неефективното разпределение на лекарствата, както и действията на властите в отговор на епидемията, наричайки ги "незрели".
Дейл Фишър, професор по медицина в Сингапурския национален университет, заяви, че кризата може би е подценявана заради липсата на тестове и коронавирусния вариант Омикрон, при който в повечето случаи заболяването протича по-безсимптомно. Възможно е това да доведе до по-голям социален и икономически срив в страната, чието население не е ваксинирано, предупреди той.
Южна Корея и САЩ предложиха да помогнат на Северна Корея да се бори с вируса, включително да изпратят помощ, но засега не са получили отговор.
В понеделник обаче три самолета на севернокорейската държавна авиокомпания "Еър Корио" направиха курс до Китай и обратно, като според дипломатически източник, пожелал анонимност, са били натоварени с медикаменти, отбелязва Ройтерс.
mediapool.bg