Северна Корея изстреля две балистична ракети в посока Японско море в рамките на няколко часа, съобщи генералният щаб на южнокорейската армия, цитиран от Ройтерс.
Първо Северна Корея изстреля към Японско море балистична ракета с малък обсег.
Опитът съвпадна с 12-ата годишнина от кончината на втория държавен ръководител на затворената комунистическа държава - Ким Чен-ир, бащата на сегашния й лидер Ким Чен-ун.
"Нашите въоръжени сили откриха балистична ракета с малък обсег, изстреляна от района на Пхенян към Източно (Японско) море около 22:38 ч. (15:38 ч. българско време) днес. Ракетата е прелетяла 570 километра, преди да падне в Японско море", се казва в комюникето на Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея.
Ракетата е паднала извън изключителната икономическа зона на Япония, заявиха неназовани източници от правителството на страната, цитирани от националната новинарска агенция Киодо.
Втората ракета е била изстреляна от площадка в района на Пхенян и е прелетяла около 1000 км, се посочва в изявление на Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея.
Японската брегова охрана съобщи, че ракета е паднала в морето западно от Хокайдо около час след изстрелването ѝ.
Според източници на телевизия Ен Ейч Кей (NHK) от японското правителство максималната височина, която е достигнала, е била 6000 км и че най-вероятно става въпрос за междуконтинентална балистична ракета. Японският заместник-министър на отбраната Шинго Мияке каза пред журналисти, че обсегът на ракетата е над 15 000 км и че тя може да достигне всяка точка на САЩ. Той допълни, че полетът ѝ е продължил около 73 минути.
Ракетният опит бе извършен, след като Сеул и Вашингтон предупредиха в петък Пхенян, че всяка ядрена атака срещу Съединените щати и Южна Корея ще доведе до края на севернокорейския режим.
Премиерът на Япония Фумио Кишида обяви, че свиква съвета за национална сигурност във връзка с последните севернокорейски ракетни изпитания.
Говорител на Държавния департамент на САЩ подчерта, че действията на Пхенян нарушават множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН, представляват заплаха за съседните страни и подкопават сигурността в региона.
mediapool.bg