Инвазията на Русия в Украйна засили съперничеството между великите сили и е превърнала Швейцария, където са базирани много международни организации, в своеобразна база за руски и китайски шпиони, предупреди разузнаването на Конфедерацията, цитирано от Франс прес и ДПА.
"Русия разруши в Европа мирния ред, основан на правила", отчита Федералната разузнавателна служба (ФРС) в годишния си доклад. Тя отбелязва, че в резултат "международните форуми за насърчаване на мира и колективната сигурност като ООН и ОССЕ са загубили още повече от своята ефективност и не се очертава нов стабилен международен ред".
Към това трябва да се добави тенденцията "към двуполюсен световен ред, белязан от системно сътрудничество между Съединените щати и Китай".
ФРС посочва, че "поради ролята си на държава домакин на международни организации Швейцария е една от страните, където са разположени под дипломатическо прикритие най-много служители на руската разузнавателна служба". Следователно "шпионските дейности на чужди държави, най-вече Русия и Китай, представляват сериозна заплаха за" Конфедерацията в центъра на Европа, предупреждава тя.
"От около 220 души, акредитирани като дипломатически или техническо-административен персонал в руските мисии в Женева и Берн, най-малко една трета вероятно работят също за руските разузнавателни служби", уточни на пресконференция, на която бе представен докладът, директорът на ФРС Кристиан Дюсе.
За сравнение швейцарските тайни служби разполагат само с 450 служители, отбелязва АФП.
И докато други държави изгониха много руски разузнавачи, работили под дипломатическо прикритие, техният брой в Швейцария е останал стабилен. Страната е домакин на европейската централа на ООН, на редица агенции от системата на световната организация, както и ключов финансов център.
Китай има в Швейцария значително по-малко агенти, официално назначени за служители на посолството, казва ФРС. Тя обаче прави уговорката, че Пекин вероятно разчита в по-голяма степен на други форми на прикритие: "най-вече като учени, журналисти и бизнесмени".
При това за Кристиан Дюсе е вън от съмнение, че китайските шпионски дейности ще се засилят. Пекин, който все повече утвърждава позициите и претенциите си на международната сцена, разполага с необходимите ресурси за това, аргументира се той.
Първият в историята мандат на Швейцария като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН - за две години, считано от 1 януари - "увеличава заплахата, която представлява шпионажът за швейцарците", изтъква ФРС.
В резултат на войната в Украйна главната швейцарска разузнавателна служба е започнала да следи региони, които досега са оставали встрани от нейното внимание. Целта й е да попречи на Русия да заобикаля наложените от Запада санкции, като внася оръжия и технологии през други страни от Евразийския икономически съюз, Турция или Индия.
mediapool.bg