Очаква се 193-те страни членки на ЮНЕСКО да подкрепят връщането на САЩ в организацията почти пет години след като те се оттеглиха, обвинявайки агенцията за култура и наука към ООН в антиизраелски пристрастия и лошо управление, предаде Ройтерс.
Базираната в Париж организация е основана малко след края на Втората световна война, за да защити културното наследство на човечеството. Тя беше поставена в неудобна позиция, след като Съединените щати, които осигуряваха една пета от финансирането ѝ, се оттеглиха.
Държавният департамент на САЩ съобщи в писмо от 8 юни, че иска през юли отново да се присъедини към организация като пълноправен член и че възнамерява да изплати просрочени задължения в размер на 619 милиона долара на вноски в продължение на няколко години. Страните членки ще гласуват решението на извънредна сесия, която се провежда днес и утре.
"След оттеглянето ни от ЮНЕСКО на 31 декември 2018 г. забелязахме усилията на организацията да утвърди ключово управление и да въведе административни реформи, както и фокуса върху намаляването на политическите дебати, особено по въпроси, свързани с Близкия изток", се казва в писмото на САЩ, до което Ройтерс има достъп.
Генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле се опита да намали политическото напрежение и поляризацията, както и да подобри финансовото управление на организацията, като същевременно намери начини да запълни финансовата празнина, оставена след напускането на Вашингтон.
"Това се случва след много убеждаване, информиране и разясняване на настоящото състояние на ЮНЕСКО", заяви пред репортери Азуле, която е французойка, и добави, че в продължение на няколко месеца тя лично е провеждала разговори с американските депутати.
Организацията на обединените нации за образование, наука и култура ЮНЕСКО е най-известна с определяне и опазване на археологически обекти и обекти на културното наследство.
Повечето от дейностите не са оспорвани, но въпроси като резолюции за това как трябва да се управляват религиозните обекти в Йерусалим са особено критикувани. Азуле каза, че тези теми вече са в миналото, тъй като е постигнат консенсус между израелците и палестинците.
Израел също се оттегли от ЮНЕСКО след напускането на САЩ и към момента няма преговори за връщане то на Йерусалим в организацията, каза Азуле.
Законът на САЩ забранява на Вашингтон да финансира органи на ООН, които признават Палестина като пълноправен член, отбелязва Ройтерс.
Според плана за връщането им в организацията САЩ казаха, че за 2024 г. ще заплатят 150 милиона долара, които ще включват годишният им принос и просрочени задължения. Те ще предоставят и допълнително финансиране на стойност десет милиона долара, които от части ще се използват за образоване по темата за Холокоста, безопасност на журналистите и запазване на украинското културно наследство.
Част от обосновката на Конгреса да предложи напускането на организацията беше ограничаването на нарастващото влияние на Китай в агенцията, където той е един от най-големите донори.
Азуле каза, че Китай е отговорил на потенциалното завръщане на САЩ, като е казал, че то трябва да бъде конструктивно и да не се противопоставя на една държава.
mediapool.bg