Кламер БГ - Новини: Бившият военен министър Матис обвини Тръмп, че разделя САЩ и носи вина за протестите

Бившият военен министър Матис обвини Тръмп, че разделя САЩ и носи вина за протестите

Свят

|
Четв, 04 Юни 2020г. 12:14ч.
Бившият военен министър Матис обвини Тръмп, че разделя САЩ и носи вина за протестите

Хиляди американци излязоха отново по улиците на американските градове след убийството на чернокожи Джордж Флойд при полицейски арест. Демонстрациите бяха мирни и не се стигна до насилие и сблъсъци с полицията.

Президентът Доналд Тръмп продължава твърдия курс към протестите и е обвиняван от все повече негови критици, че се опитва да раздели САЩ. В рядка изява бившият военен министър Джеймс Матис каза, че ръководството на президента е отговорно за безредиците.

Сегашният министърът на отбраната Марк Еспър пък даде знак, че се дистанцира от някои изявления на Тръмп за възможността армията да бъде изкарана по улиците, като каза, че настоящата ситуация не дава основание за дислоциране в градовете на войници на активна военна служба.

Мирни протести

Хиляди хора се събраха за мирни протести в Лос Анджелис, Ню Йорк, Вашингтон и други части на САЩ за мирни демонстрации, съобщи ДПА.

Пред Белия дом протестиращите скандираха "Кого защитавате", а един демонстрант държеше плакат с надпис "Кажете им имената".

В Ню Йорк поне няколкостотин души се събраха за мирно бдение в памет на починалия афроамериканец Джордж Флойд. Множеството започна да се разпръсква с наближаването на полицейския час.

Обама призова кметовете да реформират полицията

Бившият президент Барак Обама призова всички кметове на американски градове да направят преглед и реформа на политиката за използване на сила от полицейските управления в консултация с местните общности, информира Ройтерс.

Първият чернокож президент на САЩ съзря и искрица оптимизъм, макар да призна отчаянието и гнева, подхранващи протестите след смъртта на невъоръжения Флойд.

"По определен начин, колкото и трагични да бяха тези няколко последни седмици, колкото и трудни, страшни и несигурни да бяха, те бяха и невероятна възможност за хората да видят някои от тези основни тенденции", каза Обама в предаване на живо от дома си в Чикаго.

"Те предложиха възможност да работим заедно, за да се справим с тях (. . .) да променим Америка и да я направим достойна за най-висшите й идеали", посочи той.

Обама се обърна пряко към младите цветнокожи американци с думите: "Искам да знаете, че вие имате значение, искам да знаете, че животът ви има значение, че мечтите ви имат значение".

В изказването си Обама не спомена Тръмп, макар през последните седмици да критикува по-често действията на настоящия президент.

Друг бивш президент, 95-годишният Джими Картър, призова участниците в протестните акции, провокирани от смъртта на Флойд, да се борят с расизма единствено с мирни средства.

Картър, който бе на власт между 1977 г. и 1981 година, подчерта, че той и съпругата му Розалин "с болка са възприели трагичната расова несправедливост".

Матис обвини Тръмп за безредиците

Бившият министър на отбраната на Тръмп, Джеймс Матис, направи необичайно изявление, заявявайки, че ръководството на президента е отговорно за безредиците в момента, посочи ДПА.

"Доналд Тръмп е първият президент през живота ми, който не се опитва да обедини американският народ, дори не се преструва, че опитва. Вместо това той ни разделя", заявява Матис.

"Свидетели сме на последиците от три години на тези умишлени усилия. Свидетели сме на последиците от три години без зряло ръководство", подчертава той.

В отговор президентът определи Матис като "надценен генерал" и каза, че се радва, че го е уволнил.

Матис подаде оставка през 2018 г., след като Тръмп реши да изтегли американските войски от Сирия.

Оттогава той остава предимно мълчалив, докато неговото изобличение на администрацията на Тръмп не бе публикувано в списание The Atlantic в сряда.

Probably the only thing Barack Obama & I have in common is that we both had the honor of firing Jim Mattis, the world’s most overrated General. I asked for his letter of resignation, & felt great about it. His nickname was “Chaos”, which I didn’t like, & changed to “Mad Dog”...

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 4, 2020

Еспер се дистанцира от Тръмп

Министърът на отбраната на САЩ Марк Еспър даде знак, че се дистанцира от някои изявления на президента Доналд Тръмп за справяне с протестите, като каза, че настоящата ситуация не дава основание за дислоциране в градовете на войници на активна военна служба, предаде ДПА.

По думите на шефа на Пентагона такива военнослужещи може да бъдат използвани само като "крайна мярка".

Еспър каза, че е против позоваването на Закона за бунтовете, който дава правото на изпълнителната власт да използва въоръжените сили на територията на САЩ.

Министърът изрази мнение, че расизмът в САЩ е "реален" и е важно да се говори по този въпрос.

В реч пред Белия дом в понеделник, малко преди федералната полиция да разгони със сълзотворен газ демонстранти от близкия парк, за да може президентът да отиде до една черква, да да се снима пред нея, Тръмп се закани, че е готов да използва повече сила.

"Ако някой град или щат откаже да предприеме необходимите действия за защита на живота и имуществото на своите жители, тогава аз ще изпратя въоръжените сили на САЩ и бързо ще реша проблема вместо тях", каза той.

Подразделения на Националната гвардия по разпореждане на над двайсет губернатори участват в потушаването на размириците, предизвикани от убийството на невъоръжен чернокож от бял полицай.

Тръмп е дал аналогично разпореждане и за столицата Вашингтон.

Четирима полицаи са обвиняеми за смъртта на Джордж Флойд

Четирима полицаи вече са обвиняеми за смъртта на Джордж Флойд, който почина при арест в Минеаполис, съобщи Асошиейтед прес.

Освен бившия полицай Дерек Човин, обвинения са повдигнати и на още трима служители на реда. Това са бившите офицери Ту Тао, Томас Лейн и Джей Александър Кюг. Те са обвинени в подпомагане и подбуждане към убийство. Тримата са наблюдавали ареста и убийството на Флойд.

Междувременно обвинението към полицая Дерек Човин, който е притискал с коляно врата на Флойд, е преквалифицирано в по-тежко - от убийство от трета степен (убийство по непредпазливост) на убийство от втора степен (непредумишлено убийство).

Това обвинение, ако бъде прието от съда, може да доведе до присъда от 40 години затвор.

Човин, както и другите трима полицаи - Томас Лейн, Джей Кюн и Ту Тао, бяха уволнени миналата седмица.

Новите обвинения са повдигнати от главния прокурор на щата Минесота Кийт Елисън. Той определи протестите, избухнали след смъртта на Флойд, като "драматични и необходими".

Прези изминалата нощ двама полицаи са простреляни в ръцете, а един е намушкан с нож във врата при сблъсък в Бруклин. Полицията пък е простреляла друг мъж, съобщи нюйоркската полиция, цитирана от Асошиейтед прес.

Полицаите са приети в болница, като раните им не са животозастрашаващи. Състоянието на простреляния от полицията човек не се съобщава.

Сблъсъкът е станал малко преди полунощ местно време.

Не е ясно дали нападението срещу полицаите е свързано с протестите, отбелязва агенцията.

mediapool.bg