Кламер БГ - Новини: СЗО: държавите трябва да се пренастроят, за да са подготвени за коронавируса

СЗО: държавите трябва да се пренастроят, за да са подготвени за коронавируса

Свят

|
Ср, 26 Фев 2020г. 17:39ч.
СЗО: държавите трябва да се пренастроят, за да са подготвени за коронавируса

Държавите по света трябва да обмислят как да се подготвят за разпространението на новия коронавирус и да са готови да отговорят бързо, когато той се появи, каза високопоставен експерт от Световната здравна организация (СЗО), цитиран от Ройтерс.

"Мислете така, все едно вирусът ще се появи утре", заяви д-р Брус Ейлуърд, ръководител на съвместната мисия на СЗО и Китай за коронавируса.

Той говори, след като се върна в Женева от Китай.

"Ако не мислите по този начин, няма да сте готови", каза той, като посочи, че става дума за "невероятно взаимосвързан свят".

Ейлуърд неколкократно подчерта колко е важно ограмотяването на хората, за да са в час с усилията за борба с вируса. "Организирайте се, използвайте добре времето, което се опитвате да спечелите, защото това ще спаси живота на хора", каза експертът.

Той изтъкна, че извънредната мобилизация в Китай за справяне с разпространението на вируса е показала как агресивни стъпки в политиката за обществено здравеопазване могат да ограничат разпространението на болестта.

Властите трябва да подготвят болнични легла, зони за изолация, кислородни маски и кислород за тежките случаи. Трябва да се изготвят планове за транспортиране и изследване на евентуални жертви на вируса, който разболя десетки хиляди души, призова Ейлуърд.

"Китай знае как да опази хората живи", увери експертът от СЗО.

През последните две седмици той посети Пекин и три китайски провинции, сред които Хубей и главния й град Ухан - епицентъра на епидемията.

Служителят на СЗО посочи, че видяното е зашеметяващо. "Всеки човек, с когото говорите, има чувство за отговорност, те са мобилизирани като на война срещу вируса".

Колко смъртоносен е новият коронавирус? Рано е да се каже

Учените все още не могат да кажат колко смъртоносен е наистина новият вирус, който се разпространява по света. Още по-мистериозно е, че равнището на смъртност е различно в отделните райони на Китай, пише агенция Асошиейтед прес.

С нарастването в други страни на броя на инфекциите с новия вирус, причиняващ Ковид-19, дори и ниско равнище на смъртност може да се изразява в множество жертви, а достигането до разбиране защо някои места се справят по-добре от други може да стане от критична важност.

"Първоначално може да имате лоши резултати с това, докато наистина схванете как да го държите под контрол", предупреди д-р Брус Ейлуърд.

Какво знаем за смъртността?

В град Ухан в Централен Китай, където за пръв път избухна епидемията от новия коронавирус, починаха между 2 и 4 на сто от пациентите, по данни на СЗО. Но в останалата част от тежко засегнатия Китай смъртността беше удивително по-ниска, 0,7 на сто.

Вирусът не се различава по места. Вместо това, невижданата досега болест удари Ухан бързо - преди някой да знае каква е болестта - и претовари здравните заведения. Както се случва обикновено в началото на епидемия, първите пациенти вече бяха тежко болни преди да потърсят помощ, каза Ейлуърд.

По времето, когато хората в други части на Китай започваха да се разболяват, властите вече бяха по-способни да откриват по-леките случаи, което означаваше, че имаше повече известни случаи на заразяване за всеки отчетен смъртен случай.

И макар че няма конкретно лечение за Ковид-19, ранното започване на поддържащо лечение може да помогне. Китай започна с хоспитализация 15 дни след появата на симптомите в началото на епидемията, а неотдавна достигна 3 дни.

Въпреки това, Ейлуърд изрази недоволство от хората, които казват "о, смъртността не е толкова лоша, защото има много повече леки случаи". "Съжалявам, но същият брой хора, които умираха преди, умират и сега", каза той.

А какви са смъртните случаи извън Китай?

До миналата седмица повечето хора, диагностицирани с коронавируса извън Китай, се бяха заразили при пътуване до страната.

Хората, които пътуват, обикновено са по-здрави и следователно може да са по-способни да се възстановят, заявява пред Асошиейтед прес Лорън Зауер, специалист по началото на епидемиите от университета "Джон Хопкинс". И страните започнаха да проверяват връщащите се пътници, откривайки заразите далеч по-рано на места, където системата за здравеопазване още не е претоварена.

Сега това се променя, със серия от случаи в Япония, Италия и Иран и нарастването на броя на жертвите извън Китай.

Ейлуърд предупреди, че властите трябва да внимават с "изкуствено завишената" смъртност в началото: някои от тези страни вероятно виждат първо най-тежко болните пациенти и пропускат по-леките случаи, също както беше в Ухан.

Колко е тежка Ковид-19 в сравнение с други болести?

Братовчед на този нов вирус причини епидемията от далеч по-смъртоносния Тежък остър респираторен синдром (ТОРС) през 2003 г. и предизвика смъртта на около 10 на сто от пациентите.

Грипът е от различно вирусно семейство и някои щамове са по-смъртоносни от други. Средно смъртността при сезонния грип е около 0,1 на сто, каза д-р Антъни Фаучи от американските Национални институти по здравеопазване.

Това е далеч по-ниско от тази, която е изчислена за момента за Ковид-19. Но милиони хора по света се разболяват от грип всяка година, което води до годишен брой на смъртните случаи, възлизащ на стотици хиляди.

Кой е изложен на най-голям риск от Ковид-19?

По-възрастните хора, особено тези с хронични болести като сърдечносъдови или белодробни заболявания, са изложени на най-голям риск.

Сред по-младите смъртните случаи са по-редки, каза Ейлуърд. Но смъртта на някои млади хора нашумя в медиите, като 34-годишният китайски лекар, който беше порицан от комунистическите власти, че е бил тревога за вируса, от който по-късно почина.

В Китай 80 на сто от пациентите са леко болни, когато биват диагностицирани с вируса, в сравнение с 13 на сто, които са тежко болни. Макар че тези, които са най-болни в началото, са най-изложени на риск от смърт, каза Ейлуърд, част от леко болните след това умират по неизвестни причини.

Средно обаче, хората които карат по-леко болестта се възстановяват за около две седмици, а за тежко болните това може да отнеме от 3 до 6 седмици, казва СЗО.

mediapool.bg