Кламер БГ - Новини: Руснаци търсят храна в гората заради спада на доходите

Руснаци търсят храна в гората заради спада на доходите

Свят

|
Четв, 12 Окт 2017г. 14:28ч.
Руснаци търсят храна в гората заради спада на доходите

Руснаците са започнали все по-често да си осигуряват прехрана не само от домашните градини, но и ходят в гората, по бреговете на реки и езера. През 2017 г. рекордно е нараснал броя на гражданите, които по няколко пъти в месеца ходят на риболов, лов или за да берат ягоди, гъби и т. н. Това сочат резултатите от проучване на "Център Левада“.

Експерти обясняват увеличаването на интереса към "храна от гората“ с продължаващия спад на доходите на населението и опита на безработни да си осигуряват възможности за оцеляване, съобщи в. "Независимая газета".

През септември 2017 г. 3% от анкетираните от „Левада“ са ловили риба по няколко пъти седмично.

Други 8% ходели на риболов по няколко пъти в месеца. Става дума не за професионалните рибари, действащи в моретата, а за любители. При това голяма част от тях не ловят рибата като хоби или за успокоение. Те отиват край водоизточниците за улов, с който да обогатят трапезата си. Още повече, че рибата в магазините "хапе" портфейлите на клиентите поради високите си цени и съвсем не е достъпна за повечето руснаци, отбелязва БГНЕС.

Също така стои положението и с месото. Около 2% от анкетираните ходят на лов няколко пъти в седмицата. Други 3% са ловци няколко пъти месечно. По данни на руското министерство на природните ресурси поради кризата има постоянен ръст на годните за трапезата животни.

През ловния сезон 2013-2014 г. ловците поразили 176 000 чифтокопитни животни като елени, глигани, лосове. А в следващите два ловни сезона числата станали съответно 189 000 и 193 000.

По статистически данни цените на хранителните продукти са се повишили с 3.9% за първите седем месеца на годината в сравнение със същия период на миналата година. Всъщност търсенето на препитание става все по-важно и поради намаляването на доходите. Около 4% от анкетираните ходели да берат ягоди няколко пъти седмично, други 11% - правели това няколко пъти в месеца. Гъби берели няколко пъти седмично 5%, а 13 % се занимавали с "тихия лов" няколко пъти в месеца.

mediapool.bg