Подобни на мравки, хиляди натоварени с тежки куфари венецуелци минават всекидневно границата с Колумбия, опитвайки се да емигрират или да се снабдят с припаси, разтревожени от задълбочаване на кризата в страната им с избирането на Учредително събрание в неделя.
В сянката на едно дърво Мария де лос Анхелес Пичардо прави почивка, след като е минала през граничния пункт Виля дел Росарио със съпруга си и 4-годишния им син в задушното и горещо време в тази част на колумбийския департамент Норте де Сантандер.
"Трябваше да ускорим заминаването си, понеже в неделя предстоят избори и не знаем какво ще стане. Отиваме в Перу", каза за АФП 29-годишната жена, докато синът й си играе с друго венецуелско "мигрантче".
Свикването на избори за Учредително събрание във Венецуела засили мобилизацията на протестиращите, които от четири месеца настояват за оставка на президента Николас Мадуро. Протестите взеха вече сто жертви.
[div class='right_orange']Венецуелската опозиция призова военните да не подкрепят президента
Един от водачите на венецуелската опозиция Леополдо Лопес призова военните да не признават проекта за Учредително събрание на президента Николас Мадуро, предаде Франс прес.
"Приканвам ви да не ставате съучастници в унищожаването на републиката, в една конституционна измама, в репресиите", заяви Лопес - основател на партия "Народна воля", във видео, качено в Туитър.
"Бъдете сигурни, че ще получите подкрепата на гражданите и на Конституцията", добавя във видеото опозиционерът, който на 8 юли излезе от затвора, след като прекара там три години и пет месеца и сега е под домашен арест.
Още[class='right_orange' div]
Директорът на колумбийската служба по миграцията Кристиан Крюгер заяви пред АФП, че властите са подготвили "план за извънредни ситуации", предвиждащ няколко сценарии, включително масов наплив на хора от съседната държава.
Въпреки че се е наложило да остави двете си дъщери в Баркисимето, на около два часа с автобус от Виля дел Росарио, Мария Пичардо смята, че няма друго решение освен да замине.
"Вече не можем да си осигурим храна. Не можеш да отидеш на работа, тъй като няма сигурност заради протестите", казва тя без всякаква надежда да се върне в страната си.
Притокът от венецуелци в Колумбия е толкова голям, че в Кукута, главен град на департамента, от ден на ден има все повече нелегални работници, търсещи работа по площадите, и скромни ресторантчета, които предлагат традиционни за съседната страна ястия.
Голяма част от тези хора само минават през Колумбия на път за други страни или идват, за да попълнят отново запасите си от провизии. "Между 300 000 и 350 000 венецуелци обаче вече живеят в страната", почти половината от тях - незаконно, казва Крюгер.
След като е живял 23 години във Венецуела, Уилям Галвис решил да се върне в родната си Колумбия заедно с жена си и 8-годишния им син, които имат венецуелско гражданство.
"Тъй като правителството на Мадуро не иска да отстъпи, за съжаление не ни остава нищо друго, освен да се върнем. Повечето венецуелци, които пътуваха с нас, отиваха в Еквадор, Перу, Чили и Колумбия, понеже повече не издържат", обясни 45-годишният търговец.
Последната капка била невъзможността да намери лекарство за жена си във Венецуела. Тогава семейството напълнило четири куфара с дрехи и тръгнало, надявайки се да стигне до Кукута и да изчака да види какво ще стане с Учредителното събрание, преди да се върне за останалите си вещи.
Около 25 000 венецуелци влизат всеки ден в Колумбия и също толкова излизат от нея, след като са дошли да напазаруват стоки като ориз, захар, тестени произведения, продукти за лична хигиена и почистване или да спечелят малко пари с работа "на черно".
Енхембер Кастильо например продава автобусни билети във Виля дел Росарио, за да се препитава и да праща средства на близките си, останали от другата страна на границата.
"Да се живее във Венецуела е изключително трудно. Не е лесно да изхранваш семейство. Хората се опитват да излязат от страната и да напазаруват тук нещо за ядене, за да го занесат после у дома", казва 40-годишният мъж, който иска да намери постоянна работа в Колумбия - една от страните с най-голяма безработица в района.
Крайната му цел е да се установи с жена си и дъщеря си в Богота, където вече живеят майка му и сестра му.
Колумбийските власти смятат, че миграционната криза в резултат на обстановката във Венецуела е проблем за Латинска Америка и организираха срещи по темата с други страни като Перу, Бразилия, Мексико и Панама.
"На регионално равнище свикахме поредица кризисни срещи. Със сигурност става дума за ситуация, която не засяга само Колумбия, а целия район", подчертава Крюгер.
По БТА
mediapool.bg