Първата среща между президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин продължи 4 пъти повече от предвиденото. Тя се проведе в петък следобед в кулоарите на срещата „на върха“ на Г-20 в Хамбург.
На нея присъстваха и ръководителите на дипломациите на
двете страни, които след приключването й, без да се разпрострират в подробности, я определиха като „много конструктивна“ и „много конкретна“. Двамата президенти се договорили за „много конкретни неща“. Между тях имало „позитивна алхимия“.
Вместо 35 минути – над 2 часа
Говорител на Държавния департамент, цитиран от Ройтерс, посочи, че тази първа среща очи в очи между Тръмп и Путин в кулоарите на форума на Г-20 в Хамбург е продължила над два часа.
Асошиейтед прес отбелязва, че преди срещата Белият дом бе обявил, че за нея са предвидени 35 минути, но впоследствие тя се е проточила 2 часа и 16 минути.
След срещата руският президент съобщи, че е обсъдил с американския си колега положението в Украйна и Сирия, борбата с тероризма и кибернетичната сигурност. Путин се извини на японския премиер Шиндзо Абе, че е закъснял, и на него се е наложило да го чака около час. "Имах много продължителна беседа с президента на САЩ", каза Путин на срещата си с Абе, цитиран от ТАСС.
Тръмп не обяви по какви теми е говорил с Путин, като каза, че това са били "различни неща", посочва Асошиейтед прес.
Путин искал доказателства за руската намеса в изборите
Пред репортери държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън съобщи, че в началото Тръмп е изразил загриженост пред Путин във връзка с евентуалната руска намеса в президентските избори в САЩ през миналата година. По думите на Тилърсън Тръмп е повдигнал "повече от един път" този въпрос пред Путин, но той отричал за руска намеса.
"Те имаха много твърда и продължителна размяна (на мнения) по темата", каза Тилърсън, цитиран от АП и Ройтерс.
Според него Путин поискал от Тръмп доказателства за руска намеса.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров, цитиран от Франс прес, каза, че американският президент е приел уверенията на руския си колега, че Русия не се е намесила в изборите в САЩ.
„Много конструктивна“ и „много конкретна“
Тилърсън определи срещата Тръмп - Путин като "много конструктивна", посочва АП. Той каза, цитиран от АФП, че двамата президенти са се стиковали много бързо. "Много ясно има позитивна алхимия между" Тръмп и Путин, подчерта Тилърсън, цитиран от Франс прес.
Руският външен министър каза, че срещата е била "много продължителна и много конкретна", съобщи ТАСС. "Имам усещането, че президентите - и руският, и американският - се ръководят от интересите на своите страни", констатира Лавров.
По думите му Путин и Тръмп са обсъдили "в конкретен и делови стил" темите Сирия, Украйна, Северна Корея и кибернетичната сигурност и "още много въпроси", като са се договорили за "много конкретни неща". Лавров добави, че двете страни ще създадат съвместна работна група по информационна сигурност.
Тилърсън призна, че САЩ и Русия са на различни позиции за Северна Корея, като отбеляза, че двете страни ще продържат разговорите по въпроса как да бъде неутрализирана заплахата от ядрената и ракетната програма на затворената комунистическа страна. Ще продължаваме да оказваме натиск върху Русия, за да направи повече за ограничаване на забранените дейности на Северна Корея, каза той, цитиран от Ройтерс.
Тилърсън каза още, че няма насрочена следваща среща между Тръмп и Путин.
Медийна треска
Първата среща Путин-Тръмп предизвика медийна треска и стана топ новина за световните медии още преди да е започнала, с публикуване на фотосите от ръкостискането на двамата президенти преди началото на срещата на Г-20. След това дойде дългоочакваният момент на началото на първия личен разговор помежду им, когато отново имаше снимки и кратки встъпителни изявления на американския и руския президент пред камерите.
"Ние сме разговаряли няколко пъти по телефона", заяви Путин и добави, че е щастлив да се види лично с Тръмп и "ние определено имаме нужда от лична среща".
"Ние сме разговаряли с вас няколко пъти по телефона по много важни двустранни и международни теми. Но телефонните разговори никога не са достатъчни", заяви Путин на руски.
"Ако искаме да разрешим двустранните и международните проблеми, ние определено се нуждаем от лични срещи. Щастлив съм от възможността за ви срещна лично, г-н президент и се надявам-както вие казахте – че нашата среща ще доведе до позитивни резултати", каза той.
Тръмп каза, че за него е "чест" да се срещне за пръв път с Путин и се надява в резултат на това да се случат положителни неща в отношенията между двете държави.
"Путин и аз сме дискутирали различни неща и аз мисля, че върви добре", каза Тръмп пред репортерите, седнал срещу руския президент.
"Ние имахме много, много добри разговори. Сега ще разговаряме и очевидно това ще продължи. Очакваме занапред да се случат много добри неща за Русия, за Съединените щатии за всички останали", каза Тръмп.
Съпътстващо споразумение за примирие в Югозападна Сирия
Докато
срещата продължаваше, представители на американското правителство, цитиран от АП, обяви, че Съединените щати и Русия са постигнали споразумение за прекратяване на огъня в Югозападна Сирия.
Предвидено е споразумението за примирие в Югозападна Сирия да влезе в сила в 12 ч. в неделя (и българско време).
Сделката бележи ново равнище на участие на САЩ в опитите за намиране на решение на конфликта в Сирия, посочва АП.
Йордания и Израел също са част от споразумението. Двете страни американски съюзници, които граничат с Югозападна Сирия, са обезпокоени конфликтът да не се разпространи и на тяхна територия.
С посредничеството на Русия, Иран и Турция в Астана бе лансирано друго споразумение за създаване на зони за деескалация в раздираната повече от шест години от гражданска война близкоизточна държава. Съединените щати не участват в процеса в казахстанската столица.
Среща в Астана по-рано тази седмица обаче не успя да утвърди споразумението за зони за деескалация.
Съединените щати и Русия подкрепят противоположни страни в сирийския конфликт. Вашингтон поддържат бунтовнически фракции, а Москва е основен съюзник на президента Башар ал Асад.
mediapool.bg