Кламер БГ - Новини: Помощи от ООН за сирийските бежанци развиват икономиката на Ливан

Помощи от ООН за сирийските бежанци развиват икономиката на Ливан

Свят

|
Пет, 30 Юни 2017г. 14:32ч.
Помощи от ООН за сирийските бежанци развиват икономиката на Ливан

За три години Али Хиами, който държи бакалница, взе да печели шесторно повече и си купи апартамент. Дребният бизнес в Ливан се съживи заради бума в покупките, правени от сирийските бежанци с дебитни карти, раздавани от ООН.

Картите се захранват с по 27 долара месечно на човек; инициативата е на Световната програма по прехраната. В началото те бяха предназначени единствено за покупка на хранителни продукти. После други агенции на ООН започнаха да ги използват за предоставяне на други помощи.

"Продавах стока за 50 милиона ливански лири (близо 29 000 евро) срещу 300 милиона лири (176 000 евро)" днес, споделя с радост Хиами, говорейки за годишните си доходи.

Витрината на магазина му в южен столичен квартал е украсена със синя лепенка на ООН, стартирала този проект през 2013 г. съвместно с около 500 партньорски магазина из страната.

Подобни помощи получават в Ливан към 700 000 бежанци и програмата е добре дошла за бакалските дюкянчета, живуркали едвам-едвам.

"Тази програма промени живота ми. Купих апартамент в Бейрут и платих следването на децата", твърди 55-годишният бакалин, наел междувременно още шестима служители.

Според него "клиентите от Ливан купуват по-малко от сирийците, които имат големи семейства и консумират повече". Трупал навремето дългове, Хиами се хвали днес, че печели около 8800 евро на месец при едва 2000 в миналото.

Търговецът се нагажда според клиентелата - продава рафинирано масло, халва и много чай, по който "си падат сирийците".

Картите явно са по-практични за бежанците от раздаваните преди ваучери за храна, които трябваше да се използват наведнъж.

Ум Имад заявява, че картата, валидна пет години, я прави "независима". Тя трябва да я представя в магазините заедно със своя сертификат, издаден от Върховния комисариат за бежанците.

Ливан бе неведнъж приветстван за щедростта, проявявана към сирийските бежанци - близо един милион по данни на ООН или четвърт от местното население, - но присъствието им често предизвиква ксенофобски коментари.

По искане на ливанското правителство от 2015 г. ООН не регистрира вече бежанците, идващи от Сирия.

Според някои тези хора, избягали от войната, са бреме за страната, затънала в дългове, но други твърдят, че те допринасят за икономиката с покупките си и плащания жилищен наем.

Омар ал Шейх - търговец и партньор на програмата от четири години насам, говори за скок в месечните си печалби от 4400 на 7000 евро.

Твърди обаче, че е изгубил 20 на сто от клиентите ливанци, посещавали магазина му в Нуейри, Западен Бейрут. Разказва как един ден нервиран ливанец, неуспял да открие търсената стока, му подвикнал: "Ти вече работиш само за сирийците!".

"Те са човешки същества. Има война в страната им, трябва да им помагаме", казва 45-годишният мъж.

Магазинчетата, работещи с програмата, отново стъпват на крака. Така е не само в Бейрут, но и в провинцията.

"За осем месеца наех още три склада за стоката, отворих и плод-зеленчук", казва доволно Али Садек Хамза, който върти търговия недалеч от Баалбек в източната долина Бекаа.

Днес 60 на сто от клиентите му са сирийци, но 26-годишният предприемач уверява, че идват и ливански купувачи, защото "продава по-евтино".

Всеки месец програмата разпраща до партньорските магазини списък с препоръчителни цени, за да бъдат по-конкурентоспособни.

От 2013 г. сирийските бежанци са похарчили в тези магазини към 800 милиона евро според агенцията на ООН.

"Ливанската икономика също печели от програмата, не само бежанците от Сирия", заявява Едуард Джонсън от пресслужбата на ООН в Бейрут.

Програмата е примамлива и за по-едри ливански компании - договор с програмата са сключили три вериги от супермаркети.

"Целта ни е да правим печалба, а същевременно подпомагаме и бежанците", обяснява Слейман Слейман, висш служител в една от веригите - UCCM, която притежава 36 обекта в страната.

За да привличат сирийските бежанци, супермаркетите от тази верига им правят отстъпка от 7 на сто.

"Продаваме повече, съответно правим по-големи поръчки на доставчиците си. Това активизира икономиката", добавя със задоволство Слейман.

По БТА

mediapool.bg