Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс осъди насилието по време на шествието на расисти в Шарлотсвил, Вирджиния, и подчерта, че "подобни опасни крайнодесни групировки нямат място в американския обществен живот", предаде Асошиейтед прес.
"Ние не проявяваме търпимост към омразата и насилието, нито към привържениците на идеята за превъзходство на бялата раса, неонацистите или Ку клус клан", добави вицепрезидента в Картахена, Колумбия, където е на посещение.
Републиканци и демократи разкритикуваха президента Доналд Тръмп за първоначалното му изявление за насилието в Шарлотсвил. Тръмп не спомена нито една от тези групировки като виновни за насилието. Някои представители на Демократическата партия дори заявиха, че президентът не иска да се разграничи от расисткия сегмент в електората си.
Заповед на властите в Шарлотсвил за премахване на паметник на генерал Робърт Е. Лий, главнокомандващ армията на Конфедерацията в гражданската война между Севера и Юга, стана повод за многолюден протест на националистически организации и привърженици на теорията за превъзходството на бялата раса. Членове на Ку-клукс-клан и активисти, свързани с т.нар. "алтернативна десница", организираха шествието под наслов "Единство на десните".
Въпреки разположените полицейски сили за борба с безредиците и националната гвардия избухнаха сблъсъци между протестиращи и контрадемонстранти, развяващи знамена на движението "Животът на чернокожите има значение".
[div class='right_orange']Тръмп демонстрира нехарактерна предпазливост след сблъсъците в Шарлотсвил
Защо Доналд Тръмп просто не реши да заклейми недвусмислено поддръжниците на теорията за превъзходството на бялата раса?
Шокоращо е да се задава такъв въпрос на американски президент, но това стана неизбежно, предвид закъснялата реакция на Тръмп, обвинил и двете страни за насилието, което избухна в събота, когато неонацисти, скинари и членове на "Ку-клукс-клан" протестираха в град Шарлотсвил в щата Вирджиния.
Тръмп и преди е изпадал в такава ситуация, при която неотдавнашните му предшественици, независимо от партийната им принадлежност, щяха бързо да заклеймят виновниците за случилото се. Като кандидат за Белия дом и сега като президент, пламне ли расово напрежение или радикални движения подкрепят негови послания, Тръмп демонстрира нетипична за него предпазливост и нежелание да се дистанцира от омразата.
Още[class='right_orange' div]
Белият дом под обсада
Белият дом срещна неочаквано бурна и враждебна реакция след коментара на Тръмп за събитията в Шарлотсвил, отбелязва по този повод "Вашингтон пост".
Вестникът съобщава, че Белият дом е прекарал голяма част от вчерашния ден в опити да защити президента от пороя от критики, който е завалял след реакцията му, включително от редиците на неговата Републиканска партия. Източници на вестника коментират, че развоят на нещата след коментара на Тръмп дава възможност да се види как работи Белият дом в подобни ситуации.
"Ню Йорк таймс" пише, че след реакцията на Тръмп Белият дом е бил поставен под обсада, като тя е срещнала отрицателно отношение сред представители на целия идеологически спектър. Вестникът също така определя случая в Шарлотсвил като най-сериозния епизод с напрежение на расова основа, откакто президентът е встъпил в длъжност.
"Уойлстрийт джърнъл" коментира, че станалото в американския град е изпитание за Тръмп.
Изданието отбелязва, че президентът на САЩ е поставен под натиск да скъса окончателно с националистически организации като тези, участвали в събитията в Шарлотсвил, които в голяма степен са подкрепили предизборната му кампания и управлението му като президент.
Така наречената алтернативна десница - тоест групировката, която отхвърля традиционния консерватизъм в полза на белия национализъм - породи голяма полемика още по времето на предизборната кампания на Тръмп.
Протести срещу омразата и расизма
Насилието по време на шествието в събота на расисти и неонацисти в Шарлотсвил предизвика протести срещу омразата и расизма в Сиатъл и други градове в САЩ, предаде Асошиейтед прес. Организаторите заявиха, че целта е да бъде заклеймен фашизмът, както и президентството, което според тях е оставило привържениците на идеята за превъзходство на бялата раса да се почувстват окрилени.
"Хората трябва да се пробудят и да се опълчат срещу това с нужното безстрашие", заяви Карл Дикс, лидерът на организацията "Отхвърляне на фашизма", която е организатор на протести в Ню Йорк, Сан Франциско и други градове.
В Сиатъл десетки демонстранти и контрапротестиращи се събраха в центъра. Стигна се до стълкновения със силите на реда. Полицията използва лютив спрей и шокови гранати, за да разпръсне тълпите. Задържани са няколко души, от които са иззети метални пръти.
Мирна протестна акция се състоя във Вашингтон. Неколкостотин души се обявиха срещу насилието, омразата и снизходителното отношение на властите към националистите. Някои участници държаха в ръце плакати с надпис "Тръмп е равно на ненавист".
По-късно са планирани протести и бдения в Уинтър Хевън и в Тампа, щата Флорида, и други места.
В Денвър няколко стотици демонстранти се събраха пред статуя на Мартин Лутър Кинг в градския парк, откъдето се отправиха към щатското събрание. Във Форт Колинс, Колорадо, участници в антирасистки поход скандираха "Не на омразата и страха"; "Да накараме расистите отново да се срамува".
На други демонстрации бяха издигнати искания за отстраняване на паметници на конфедерацията - проблем, който стана причина за сблъсъците в Шарлотсвил.
Кой е мъжът, прегазил с кола контрадемонстранти в Шарлотсвил
Мъжът, прегазил в събота с колата си хора, протестиращи срещу шествие на бели расисти в Шарлотсвил, Вирджиния, е бил фотографиран часове преди това с емблемата на расистката групировка "Авангард на Америка" в компанията на нейни членове, предаде Асошиейтед прес.
20-годишният Джеймс Алекс Фийлдс беше задържан и обвинен в умишлено причиняване на телесни повреди и за бягство от местопрестъплението. Тридесет и две годишна жена загина и 19 души бяха ранени, когато колата му се вряза в антирасистки демонстранти. За днес е насрочено съдебно изслушване, на което ще бъде решено дали да остане под стража или да бъде пуснат под гаранция.
Групировката "Авангард на Америка" отрече да има връзка със заподозрения, въпреки че снимка, поместена в "Ню Йорк дейли нюз" показа 20-годишния Фийлдс, застанал до половин дузина мъже, облечени с униформата й и държащи бели щитове с нейното чернобяло лого от две пресечени брадви.
"Авангард на Америка" посочи в Туитър, че е раздавала щитове на всички желаещи участници в шествието, но че Фийлдс не е неин член.
Един от учителите на Фийлдс от гимназията заяви пред американски медии, че той е бил силно увлечен по нацистката идеология и Адолф Хитлер. Момчето проявявало огромен интерес към историята и по-специално към историята на Германия през Втората световна война. То уважавало другите, но споделяло радикални расистки идеи.
mediapool.bg