Папа Франциск отправи в Будапеща остро предупреждение за опасността от засилващия се национализъм в Европа и каза на правителството в Будапеща, че приемането на мигранти заедно с останалата част от континента би било истинска проява на християнство, предаде Ройтерс.
Папа Франциск пристигна в Унгария на тридневно посещение. Това е първата задгранична визита на Светия отец, откакто през март той се лекува в болница от бронхит. В неделя папа Франциск ще отслужи литургия на открито пред унгарския парламент, гледащ към река Дунав в столицата Будапеща.
Папата спази обещанието си за официална визита в Унгария, след като кратката му визита само за седем часа при закриването на църковен конгрес в унгарската столица през 2021 г. породи у мнозина унгарци усещане за пренебрежение.
Той бе посрещнат на официална церемония в президентството на Унгария от държавния глава Каталин Новак, която, за да може да разговаря с аржентинския папа с италиански корени, дори е научила специално испански.
След това папа Франциск се срещна с унгарския премиер Виктор Орбан.
В емоционална реч пред правителствени ръководители, сред които бе и Орбан, Франциск призова да бъдат отхвърлени "самоцелните форми на популизъм" и тясно националистическите интереси.
Той призова за завръщане към "европейския дух", замислен от основателите на модерна Европа след Втората световна война и каза, че държавите трябва да "отправят поглед отвъд националните граници".
В деня, в който Русия порази Украйна с първите широкомащабни въздушни удари от почти два месеца, Франциск отново отправи призив за спиране на войната и призова за "творчески усилия за мир", за да бъдат заглушени хората, които той нарече "солисти на войната".
"Очаквам с нетърпение посещението на папа Франциск", написа вчера Виктор Орбан в "Туитър". "В смутни времена като нашите е важно да помним какво ни държи заедно, а вярата е основата, върху която можем да изградим стабилно бъдеще", добави той. Орбан заяви, че Унгария и Ватиканът са единствените две европейски държави, които могат да бъдат определени като "подкрепящи мира" по отношение на Украйна.
Както 59-годишният Орбан, така и 86-годишният папа Франциск призоваха за прекратяване на огъня и започването на преговори за прекратяване на войната. Понтификът призова Киев да бъде отворен за диалог с "агресора" Русия - нещо, което Украйна продължава да изключва като вариант. Унгария, която подкрепя суверенна Украйна, но все още има силни икономически връзки с Русия, отказва да изпрати оръжия на Киев, отбелязва Ройтерс.
Папата често призовава за обща забрана на трафика на оръжие и за намаляване на оръжейното производство, но също така смята, че изпращането на оръжие в Украйна е морално приемливо, ако то се използва само за самозащита, припомня Ройтерс
Петдесет и девет годишният Орбан и папата имат различни гледни точки за миграцията от Близкия изток и Африка към Европа. Франциск вярва, че мигрантите, които бягат от бедност, трябва да бъдат приети. Орбан, чието правителство построи стоманена ограда по границата със Сърбия, за да попречи на мигрантите да влизат в страната, отказва да позволи Унгария да бъде превърната в "имигрантска страна", както по думите му се е случило с други страни в Европа.
mediapool.bg