Кламер БГ - Новини: Палестинската автономия е в политически капан, сагата със заложниците усложнява драматично ситуацията

Палестинската автономия е в политически капан, сагата със заложниците усложнява драматично ситуацията

Свят

|
Вт, 10 Окт 2023г. 13:09ч.
Палестинската автономия е в политически капан, сагата със заложниците усложнява драматично ситуацията

Палестинската автономия е в политически капан, сагата със заложниците усложнява драматично ситуацията

Движението "Хамас" е било в задънена улица преди нападението срещу Израел от сутринта на 7 октомври, а Палестинската автономия е попаднала в политически капан, отбелязва американското списание "Форин полиси". Авторите на статията - Даниъл Байман, старши сътрудник в Центъра по стратегически и международни и изследвания, и Александър Палмър, преподавател в университета Джорджтаун - смятат, че драмата със заложниците ще усложни рязко ситуацията.

"Групировката "Хамас" управлява Газа, откакто завзе властта там през 2007 г., и винаги е била под натиска на необходимостта от баланс между твърдата ръка на управляващ и добрите намерения на водач на палестинската съпротива срещу Израел. "Хамас" го правеше пред очите на Израел и международната си опозиция, под огромния израелски икономически натиск, който ту се засилваше, ту отслабваше, за да стимулира мирното поведение на палестинските бойци, а и налице са злощастните усилия на конкурента в лицето на Палестинската автономия, оглавявана от Махмуд Абас.

В продължение на 16 години лидерите на "Хамас" се опитват да убедят палестинците че те, а не палестинската автономна власт, могат да управляват по-добре, а също и че са по-малко корумпирани. В крайна сметка "Хамас" все още се възприема като съпротивителна организация, а трябва да бъде политическо формирование. Отчасти политическата неспособност на бойците се вижда от управлението им: хората в Газа водят труден живот, с високо равнище на безработицата и ширеща се бедност. Съответно възможностите на "Хамас" да се заявят като лидери на базата на качеството на живот на обикновените палестинци са ограничени.

В същото време групировката възприема Израел като незаконна и враждебна държава. "Хамас" смята, че нападението над Израел е оправдано и от него може да се извлекат политически ползи. Бойците са наясно, че обикновените жители на Газа ще платят ужасяваща цена при отговора на Израел, но се надяват евентуалното политическо споразумение да бъде в полза на "Хамас". Дори и да има просто някаква промяна на настоящото положение, групировката иска да натрупа политически точки, като покаже, че тя, а не Палестинската автономия, се съпротивлява на Израел", пише "Форин полиси", цитирано от БТА.

Според авторите на материала Палестинската автономна власт е хваната от Параграф 22 (по името на едноименния роман на Джоузеф Хелър - парадоксална ситуация, от която човек не може да излезе поради противоречащи си правила).

"Палестинската автономия попадна в политически капан - иска да види как "Хамас" се проваля, но в същото време няма как открито да стиска палци на Израел. Тя претендира да представлява всички палестинци - позиция, която е несъвместима с независимата власт на "Хамас" в Газа. Абас и другите лидери на Палестинската автономия подкрепиха под подразбиране изолацията на Газа, а техните сили за сигурност работят в тясно сътрудничество с Израел да смажат "Хамас" на Западния бряг, често действайки безскрупулно ("Хамас" "върна жеста", като привлече поддръжниците на Палестинската автономия в Газа)", пишат Байман и Палмър, като посочват, че "днес Палестинската автономия страда от криза на легитимността". Отбелязва се, че 87-годишният Абас е недолюбван от палестинците, а когато той се оттегли, хаосът ще погълне Палестинската автономия и "Хамас" ще увеличи влиянието си.

Сп. "Форин полиси" поддържа тезата за провала на израелското разузнаване, а освен това е на мнение, че драмата със заложниците ще усложни неимоверно ситуацията. Припомня се, че през годините Израел непрекъснато е сключвал сделки, за да върне своите хора - дори и телата на мъртвите, които са били в плен на врага. Така например през 2011 г. правителството на Нетаняху е разменило над хиляда затворници за Гилад Шалит - войник от израелската армия, пленен от "Хамас" през 2006 г.

Пленниците, взети от "Хамас", ще бъдат скъпа разменна монета, защото те откриват пред палестинските бойци възможността да отговорят на военните действия на Израел със заплахата, че ще наранят - или евентуално да убият - пленниците си, смята "Форин полиси".

Това не е просто поредният конфликт

Израел трябва да помисли, преди да действа срещу "Хамас", пише в. "Файненшъл таймс". Това не е просто поредното развитие на израелско-палестинския конфликт, решение на което може да се намери с познатия танц на посредниците, пътуващи между Израел и Газа и опитващи се да постигнат споразумение, което включва връщане към обичайното. Вместо това израелският удар по "Хамас" трябва да бъде както всеобхватен, така и продължителен. Наложително е да бъдат разбити механизмите на организацията за сигурност, както и тези, които ѝ позволяват да управлява. Но е важно също Израел да покаже дисциплиниран подход към цивилните в Газа - като се въздържа от нанасяне на безразборни удари, като в същото време предоставя помощи за хуманитарните нужди на над 2 милиона палестинци, намиращи се в ивицата.

"Същевременно е изключително важно Израел да извърши задълбочен и откровен стратегически анализ, преди да предприеме по-нататъшни действия", подчертава изданието. Завладяване или продължителна окупация на ивицата Газа са осъществими - но на висока стратегическа цена, включваща жертви, значителни икономически ресурси и потенциални вреди за международния авторитет на Израел. Освен това няма жизнеспособна алтернатива на властта на "Хамас", представлява значително предизвикателство. "Палестинската автономия е твърде слаба и вакуумът във властта вероятно ще бъде запълнен от банди. Това рискува да превърне Ивицата Газа в Сомалия или Афганистан на прага на Израел, което допълнително би застрашило сигурността му", посочва изданието.

Опасност от ескалация извън Газа

Големият въпрос е дали ескалацията може да бъде ограничена до Газа. Нападението разпали отново пренебрегнатото напрежение, което отдавна стои на пътя на истинския мир - от дестабилизиращата роля на Иран и неговите съюзници до съдбата на палестинците, пише френският "Либерасион", цитиран от БТА.

"Това лесно може да излезе извън контрол", казва Хюсеин Ибиш, старши сътрудник във Вашингтонския институт за арабските държави от Залива. "Всичко е готово за поредица от събития, които да завършат с нападение на Израел срещу Иран."

"Поредицата от телефонни разговори между регионални и световни лидери бяха насочени към намиране на начини за предотвратяване на по-широка война. Израел омаловажи вероятността Иран да е замесен в нападението на "Хамас", Съединените щати също заявиха, че не са видели индикации за участие на Иран, а Техеран отрече каквато и да е роля - което подсказва, че няма желание за конфликт в целия регион", отбелязва американското издание. До момента всичко показва, че и "Хизбула" иска да остане извън конфликта, смята Лина Хатиб, директор на Института за Близкия изток към Лондонския университет. "Подкрепяното от Иран движение "Хизбула" е натрупало огромен арсенал от ракети, способни да достигнат дълбоко в Израел. Но и Израел може да нанесе огромни щети на Ливан, а "Хизбула" рискува да загуби авторитета си в страната, ако предизвика унищожителна израелска атака", подчертава тя.

mediapool.bg