Броят на жертвите на коронавируса в континентален Китай достигна 1765 души, след като в провинция Хубей бяха отчетени още 100 смъртни случая, предаде Франс прес, позовавайки се на публикувани в понеделник официални данни.
Броят на новите случаи на зараза в Хубей достигна 1933 души, малко повишение след три последователни спада, съобщават властите на провинцията, станала епицентър на епидемията. Общо в Китай бяха заразени най-малко 70 400 души.
Извън континентален Китай бяха потвърдени близо 600 случая на заразяване в трийсетина страни, но те доведоха само до пет смъртни случая - по един в Хонконг, Тайван, Япония, Филипините и Франция.
Световната здравна организация изпрати в Китай експерти, които снощи са започнали да обсъждат епидемията с китайските си колеги, съобщи АФП. Китайските власти съобщиха, че делегацията ще посети също провинциите Гуандун и Съчуан.
Във втория най-силно засегнат от коронавируса град в Китай забраниха на жителите да напускат домовете си, съобщава британският в. "Гардиън". Изданието посочва, че всеки, който наруши новата заповед в град Сяоган, намиращ се в централната част на провинция Хубей, го грози 10-дневно задържане под стража.
Висш законодателен орган на китайския парламент ще се събере на 24 февруари, за да обсъди предложение за отлагане на ключовата годишна сесия на Общокитайското събрание на народните представители (парламента), започваща през март, предаде агенция Синхуа, цитирана от Ройтерс.
Предложението за отлагането е свързано с епидемията от коронавируса, посочва Синхуа. Целта е да се гарантира неразпространението на COVID-19.
ЕК: Броят на заразените в ЕС остава нисък
Броят на заразените с новия коронавирус в ЕС остава нисък, от миналата седмица насам не се наблюдава промяна. Това съобщи говорител на Европейската комисия, цитиран в понеделник от БТА.
Държавите от ЕС са добре подготвени, добави говорителят. Той отбеляза, че Световната здравна организация досега не е препоръчвала ограничаване на пътуванията или търговията от опасения за разпространението на вируса. Говорителят добави, че защитните мерки се въвеждат по преценка на държавите от ЕС.
В края на миналата седмица европейските здравни министри обсъдиха обстановката с вируса. След заседанието бе посочено, че 99 на сто от носителите на заразата са в Китай, както и че държавите от ЕС са в състояние да се предпазят от епидемия.
Още 99 заразени на круизния кораб в Йокохама
Японското министерство на здравеопазвването съобщи днес, че още 99 души на круизния кораб, поставен под карантина в пристанище Йокохама, са дали положителни проби за новия коронавирус, с което общият брой на случаите на плавателния съд стана 454, предаде ДПА.
Японските здравни власти досега са изследвали общо 1723 души на борда на "Даймънд принсес", където имаше 3700 пътници и екипаж, съобщи обществената телевизия Ен Ейч Кей.
От тези 99 случая, 43 са на японци, посочи още министерството. Сред новоустановените случаи на зараза има и рускиня. Това е първи случай на заразен руски граждани на борда "Даймънд принсес", предаде ТАСС. Предстои прехвърлянето на рускинята в болница.
Смята се, че жената е първият руски гражданин, заразен с новия вирус, отбелязва Ройтерс. В Русия бяха открити два случая на заразата, но те са китайски граждани.
"Даймънд принсес", чийто собственик е "Карнивал круизис", беше поставен под карантина на 4 февруари в условията на разрастваща се пандемия от новия коронавирус, появил се в китайски град Ухан.
Поне 65 души, носители на вируса, са прехвърлени на брега в Япония.
Японският министър на здравеопазването Кацунобу Като предупреди вчера, че Япония навлиза в "нова фаза" на вирусната инфекция. Вече се установяват нови случаи на зараза у хора, които не са се върнали от Китай, където е огнището на епидемията, и не са били в контакт с хора от Китай. В момента в Япония има 415 заразени с новия коронавирус. Повечето са пътници и членове на екипажа на круизния кораб "Даймънд принсес".
Още четири случая на зараза с коронавируса са установени в японската префектура Вакаяма, където по-рано лекар е бил хоспитализиран с такава диагноза. Миналата седмица освен у лекаря вирусът бе открит у още петима души - негов колега и пациенти на клиниката, където работел лекарят.
Публичните прояви по случай рождения ден на японския император Нарухито на 23 февруари ще бъдат отменени заради епидемията, съобщи Управлението на императорския двор. За последен път тези прояви са били отменени през 1996 г. при предишния император Акихито. Тогава причината беше превземането на японското посолство в Лима.
Австралия ще евакуира над 200 свои граждани от държания под карантина в Йокохама на круизния кораб, заяви премиерът Скот Морисън, цитиран от Ройтерс. Морисън съобщи, че пътниците ще тръгнат в сряда и ще бъдат държани под 14-дневна карантина в северната част на Австралия. Със същия полет ще бъдат откарани и граждани на Нова Зеландия.
САЩ вече евакуираха около 300 свои граждани от този кораб. След проверка се оказва, че 14 от тях са заразени с новия коронавирус, предаде Франс прес, цитирайки Държавния департамент. Заразените са били изолирани от останалите пътници в самолета, с който са били евакуирани. Според представител на американските здравни власти 44 други граждани на САЩ от кораба са дали положителни проби за коронавируса и ще останат в японски болници, докато се възстановят.
Вестник "Индипендънт" съобщава, че британска съпружеска двойка - Дейвид и Сали Ейбъл - блокирана заради карантина на борда на круизния кораб "Даймънд принсес", е упрекнала премиера Борис Джонсън и правителството, че не им помагат. В излъчено вчера във Фейсбук видео Дейвид Ейбъл, който се представя като "заклет привърженик на торите", заявява, че "няма никакво доверие" в премиера. Говорител на британското външно министерство заяви пред "Индипендънт", че ведомството работи "денонощно", за да гарантира, че британските граждани на борда на кораба са добре, и добави, че то е в контакт с японските власти.
"Дейли телеграф" отбелязва обаче, че британските министри се съпротивляват на натиска да върнат незабавно във Великобритания общо 78-те британски граждани на борда на кораба, въпреки че САЩ, Канада, Хонконг, Южна Корея и Италия вече предприемат активни действия за спасяване на своите граждани, намиращи се на плавателния съд.
Пътниците от друг круизен кораб са се разпръснали
"Вашингтон пост" отбелязва, че пътниците на борда на двата круизни кораба, този в Япония, и "Вестердам" в Камбоджа, изправят отделните правителства пред предизвикателство по отношение на логистика и обществено здраве, докато се опитват едновременно да спрат разпространението на вируса и да репатрират гражданите си.
Представители от здравната сфера се опасяват от "повратна точка" по отношение на коронавируса, след като пътниците на круизния кораб "Вестердам" се разпръснаха, пише "Ню Йорк таймс".
На фона на уверенията, че на борда няма коронавирус, стотици хора слязоха от плавателния съд в Камбоджа и се насочиха към летищата. Един обаче впоследствие се оказа заразен, посочва изданието.
При положение че пасажерите са се насочили към дестинации на поне три континента, представители от сферата на здравеопазването трескаво се опитват да установят мащабите на проблема.
Южнокорейските власти следят пътуванията на заразените пациенти и публикуват информацията за тях онлайн, съобщава "Уолстрийт джърнъл".
Изданието посочва, че здравните власти в Сеул дават възможност на обществеността да провери дали пътищата на всеки гражданин не са се пресекли с тези на някой заразен; законови правомощия и технологични способи им позволят с абсолютна точност да определят движението на хората.
Мекият подход на Тръмп към Китай
Мекият подход на Тръмп към китайския президент Си тревожи съветниците му, според които е нужно да се направи повече за борбата с епидемията от коронавируса, пише в друга своя статия по темата "Вашингтон пост".
Вестникът отбелязва, че президентът Тръмп не е спестил похвалите си към китайския си колега Си Цзинпин за подхода му в справянето с разрастващата се епидемия от коронавируса - поведение, заради което някои в правителството му започват да се чувстват все по-неловко.
Причината за това според изданието е, че съветниците на Тръмп са обезпокоени от липсата на прозрачност от страна на Китай и несправянето от страна на Пекин с епидемията.
Безпокойството от разтърсените финансови пазари и измерението на този трус върху икономиката, а също и чувствителните преговори с Китай за търговско споразумение - ключ към преизбирането на Тръмп, както отбелязва "Вашингтон пост" - до голяма степен определят това дружелюбно поведение на президента на САЩ към Китай по отношение на смъртоносния коронавирус според няколко високопоставени представители на Белия дом и американското правителство, цитирани от вестника.
mediapool.bg