Кралят на Нидерландия Вилем-Александър официално се извини като регент на Нидерландия за участието на страната в поробването на хора преди повече от 150 години, като обяви, че се чувства "лично и силно" засегнат.
"Днес стоя тук пред вас като ваш крал и като част от правителството. Днес се извинявам", каза Вилем-Александър под бурни възгласи на събитие по случай 150 години от освобождаването на робите в бившите колонии., цитиран от БГНЕС. Нидерландският премиер Марк Рюте направи това през декември от името на правителството.
Откакто движението "Животът на чернокожите има значение" се появи в САЩ, Нидерландия започна труден дебат за колониалното минало и търговията с роби, които я превърнаха в една от най-богатите страни в света.
Проучване през юни, установи, че кралското семейство е спечелило 545 милиона евро по днешните цени между 1675 и 1770 г. от колониите, където робството е било широко разпространено.
Далечните предци на сегашния крал, Вилем III, Вилем IV и Вилем V, са били сред най-големите печеливши от участието на холандската държава в робството.
През 2022 г. крал Вилем-Александър обяви, че се отказва от кралската златна карета, която традиционно го транспортира на официални поводи, защото върху нея имаше изображения на поробени хора. Отстрани на каретата имаше картина, наречена "Почит на колониите", изобразяваща коленичили черни хора, предаващи продукти като какао и захарна тръстика на своите бели господари.
През декември Рюте описа робството като "престъпление срещу човечеството", когато поднесе дългоочакваното извинение, а нидерландските министри пътуваха до седем бивши колонии, за да предадат посланието.
Кралят каза дни по-късно в своето коледно обръщение, че извинението на правителството е "началото на едно дълго пътуване".
Робството е официално премахнато в Суринам и други нидерландски земи на 1 юли 1863 г., но робството е реално премахнато едва през 1873 г. след 10-годишен "преходен" период.
Нидерландците финансират своя "Златен век" на империята и културата през 16-ти и 17-ти век, като изпращат около 600 000 африканци като част от търговията с роби, предимно в Южна Америка и Карибите.
mediapool.bg