Лидерът на Каталуня Карлес Пучдемон заяви, че Каталуня има правото да бъде независима държава, но предложи на парламента да преустанови за няколко седмици ефекта от декларацията за независимост, за да се постигне решение в диалог с Мадрид.
”Приемам мандата на народа на Каталуня да се превърне в независима държава под формата на република. Броят на гласувалите с "да" е по-голям от броя на гласувалите с "не" и правителството ще обяви независимост. Аз и правителството предлагаме на парламента да отложи влизането в сила на независимостта, защото трябва да започнем диалог, иначе няма да можем да постигнем целта си. Това е жест, с който каталунските власти показват своята отговорност”, заяви Пучдемон пред парламента в Барселона.
Той отбеляза, че си струва да се проучи възможността за международно посредничество в тези преговори и призова за деескалация на напрежението.
Според него Катлауня вече е европейски въпрос.
"Последиците от референдума ще стигнат далеч отвъд нашата страна. Изживяваме един изключителен момент", посочи той.
Пучдемон бе силно критичен към реакцията на испанското правителство на референдума и осъди полицейското насилие. Той обаче заяви, че каталунците нямат нищо против Испания или испанците и иска те да постигнат по-добро взаимно разбирателство.
”Ние сме престъпници, не сме луди, ние сме нормални хора, които искат да гласуват. Нямаме нищо против Испания и испанците, напротив – искаме да се разбираме по-добре. От много години връзката не функционира и нищо не беше направено, за да се поправи”, заяви той на кастилски.
По-голямата част от речта обаче той произнесе на каталунски. Тoй отложи изявлението си с един час заради разногласия между неговата
коалиция "Заедно за "да" на Пучдемон и крайно лявата Кандидатура на народното единство (КНЕ), която настоява за незабавна независимост.
Властите в Мадрид са категорични, че няма да водят преговори с Барселона дотогава, докато тя не престане да заплашва с обявяване на независимост и каталунското правителство не се откаже от сепаратистките си планове. Премиерът Мариано Рахой предупреди, че ако се налага ще поиска замразяване на автономията, което би означавало разпускане на каталунския парламент и преминаване на автономията под контрола на властите в Мадрид.
Пучдемон каза още, че според него хаосът след рефендума няма реален ефект върху каталунската икономика, но вече се наблюдават негативни тенденции. Много големи фирми обявиха, че ще преместят централите си от Барселон в други испански градове, а хора започнаха да прехвърлят банковите си сметки в банки, базирани в други области на Испания, за да защитят спестяванията си в случай, че Каталуня обяви независимост, което впоследствие ще доведе от отпадането й от ЕС.
По време на речта на Пучдемон в Барселона имаше демонстрация в подкрепа на независимостта, но засега обстановката остава спокойна.
Още от рано сутринта във вторник каталунската полиция - Мосос дЕскадра - затвори парк Сиудадела в Барселона и разположи няколко полицейски вана пред входовете и около парламента. Властите обявиха, че предприетите мерки за сигурност са по повод масовите демонстрации в неделя срещу плановете на каталунското сепаратистко правителство за отделяне на автономната област от Испания.
Над 90 на сто от гласувалите на референдума на 1 октомври поискаха независимост на Каталуня. Допитването обаче бе обявено за незаконно от испанското правителство и в него участваха само 43 процента от имащите право на глас. Имаше и данни за нередности по време на вота.
Европейският съюз отказа да посредничи между Мадрид и Барселона
След референдума, привържениците на каталунската независимост искат намеса на Европейския съюз, който обаче е непреклонен – и дума не може да става за намеса или каквото и да е посредничество между Мадрид и каталунските сепаратисти. Това е вътрешна работа на Испания, заяви преди няколко дни представител на ЕК.
Още миналата седмица, в хода на спешно проведените дебати, основните политически групи в Европейския парламент (Европейската народна партия, социалистите, либерали и демократи ) подкрепиха позицията, изразена от първия зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс: референдумът за независимост на Каталуния е неконституционен и незаконен. Макар и с леки нюанси и различия в тона, трите основни групи в ЕП призоваха Мадрид и Барселона към диалог.
Франция и Германия вече обявиха, че подкрепят целостта на Испания.
Ще прибегне ли Рахой до "тежкото оръжие" за подчиняване на Каталуня
Премиерът Мариано Рахой може да задейства спорния член 155 от Конституцията, чрез който до края на седмицата Мадрид може да отнеме автономията на Каталуня и цялата администрация да мине на централно подчинение.
Текстът гласи, че "ако дадена автономна област не изпълнява задълженията, които Конституцията или други закони ѝ вменяват или действа по начин, който накърнява сериозно общия интерес на Испания, (властите), с абсолютно мнозинство в Сената, могат да приемат необходимите мерки, за да я задължат да изпълни принудително въпросните задължения или за да защитят гореспоменатия общ интерес."
Конституционният текст е ясен – той предвижда областта да бъде поставена под надзор, но в
същото време не се уточнява какви мерки могат да бъдат взети, не се упоменава за възможността да се преустанови работата на регионалното правителство или местния парламент. Освен това приложението на конституционната разпоредба е прекалено сложно: правителството е длъжно да представи пред Сената документ с подробно описание на предполагаемите мерки; предложението, отправено към каталунския президент и неговия отговор, разяснява френският в. "Монд"
Освен неговата Народна партия подобна стъпка вече би срещнала подкрепа и от социалистите.
mediapool.bg