Кламер БГ - Новини: Лондон: Край на "евтиния труд от Европа", сбогом на "полския водопроводчик"

Лондон: Край на "евтиния труд от Европа", сбогом на "полския водопроводчик"

Свят

|
Ср, 19 Фев 2020г. 13:18ч.
Лондон: Край на "евтиния труд от Европа", сбогом на "полския водопроводчик"

Великобритания ще постави приоритет върху привличането на висококвалифицирани работници от цял свят след Брекзит чрез нова точкова система, съобщи британското правителство, цитирано от Ройтерс.

Според плановете на правителството системата ще сложи край на зависимостта от "евтин труд от Европа".

Безпокойството от високата имиграция от страните на Европейския съюз беше един от основните мотиви на британските гласоподаватели да гласуват за излизане от Съюза през 2016 г. Правителството се е ангажирало да намали общата имиграция в Обединеното кралство.

Според новата система ще бъдат давани точки за определени умения, квалификация, заплащане или професии, като работни визи ще бъдат предоставяни само на тези, които имат необходимия брой точки. Системата ще влезе в сила от 1 януари 2021 г. Според нея гражданите на ЕС и на други страни ще бъдат третирани еднакво.

"За първи път от десетилетия Обединеното кралство ще има пълен контрол върху това кой идва в страната и как работи имиграционната система", се казва в документа, с който правителството представя плановете си.

Гражданите на ЕС няма да се нуждаят от виза, за да влизат във Великобритания като посетители за срок до шест месеца.

Според системата за получаването на работна виза кандидатът ще трябва да отговаря на три задължителни критерия, които ще дават общо 50 точки. Тези критерии са да има предложение за работа от одобрен работодател, предложението да отговаря на съответната квалификация и да владее английски език.

Допълнителните критерии се отнасят до образователната степен на кандидата, недостига на работници в съответния сектор и възнаграждението, което му е предложено. По-късно се очаква да бъдат въведени и още допълнителни критерии като възраст и професионален опит. За получаване на работна виза кандидатът ще трябва да събере най-малко 70 точки.

Чуждестранните квалифицирани работници ще трябва да имат предложение за работа с минимална годишна работна заплата от 25 600 лири (30 280 евро)

Според британското правителство ще бъдат разработени специални инициативи, които ще се отнасят до учени, висшисти, здравни и селскостопански работници. Не се предвижда обаче особен път за имиграция за неквалифицирани работници.

Според британския консултативен комитет за миграция около 70 процента от гражданите на Европейското икономическо пространство, пристигнали във Великобритания след 2004 г., не биха отговорили на новите критерии за работна виза.

В документа на британското правителство се казва, че "ние трябва да преместим фокуса на икономиката си от зависимостта от евтин труд от Европа и вместо това да се концентрираме върху инвестициите и автоматизацията. Работодателите ще трябва да се приспособят."

Стотици хиляди граждани на ЕС в момента работят в сектори като земеделието, здравеопазването и ресторантьорството на сравнително ниско платени позиции, припомня Асошиейтед прес. Работодатели от тези сектори предупреждават, че при по-строгите имиграционни права ще бъдат изправени пред недостиг на работна ръка.

Британската асоциация за домашни грижи предупреди, че липсата на разпоредби за нископлатени чуждестранни работници в правителственото предложение е "безотговорна" и може да остави много хора без грижи.

Имиграционният план трябва да бъде одобрен от британския парламент, което изглежда вероятно, защото консерваторите имат голямо мнозинство, коментира Асошиейтед прес.

"Полският водопроводчик" остава миналото

Новата имиграционна система ще принуди британските предприятия да спрат да разчитат на нископлатени чуждестранни работници и да наемат повече британци, подчертава британският в. "Дейли телеграф".

Работещият за собствена сметка полски водопроводчик остава в миналото, пише в. "Гардиън". Такситата на "Юбър" може да са по-трудни за откриване. Ако искате латвийска бавачка, трябва да й плащате по 500 лири седмично и данъчните служби трябва да го знаят, подчертава британското издание, което определя новата точкова система като "най-голямата структурна промяна в британския трудов пазар от десетилетия насам". Тя представлява отказ от досегашната практика и предвижда силна намеса на правителството.

Реалните заплати едва сега надхвърлиха равнището си от преди рецесията през 2008 г. и безработицата е рекордно ниска, но инвестициите и производителността са изключително слаби. Някои министри смятат, че работодателите биха предпочели да наемат евтини работници от Източна Европа, вместо да инвестират в нова техника, която да повиши ефективността им.

Работодателите няма да харесат новата политика за създаване на икономика, базирана на висока квалификация, висока продуктивност и високи заплати. Групите за защита на интересите на индустрията ще кажат, че по-строгият подход ще засегне всички сектори, включително събирането на плодове и продавачите в магазини. Вече имаше предупреждения, че цената на новата политика ще бъде недостиг на работна ръка, по-лоша грижа за възрастните и по-високи цени за потребителите.

В отговор правителството на Борис Джонсън заявява, че предприятията "ще трябва да се адаптират към края на свободното движение и ние няма да се опитваме да пресъздадем резултатите от свободното движение чрез точковата система", отбелязва в. "Гардиън", цитирайки стратегическия документ.

Лидери на британската индустрия предупредиха, че те може да доведат до "пълна катастрофа" за някои предприятия, отбелязва в. "Ивнинг стандард".

mediapool.bg