През 1970 година представители на външното разузнаване на Германия (БНД) и на американското Централно разузнавателно управлениена (ЦРУ) подписват в Мюнхен таен договор. Така те стават партньори в една операция, която ЦРУ по-късно ще нарече "ударът на столетието", пише в четвъртък Дойче веле.
В средите на БНД операцията е наречена "Рубикон", а кодовото ѝ име за ЦРУ е било "Минерва". Пълната история на тази нагла операция бе разкрита от Втора германска телевизия (ZDF), вестник "Вашингтон Пост" и Швейцарската телевизия през февруари 2020 година.
В центъра на това американско-германско партньорство на тайните служби е била швейцарската фирма Крипто АД - световен лидер в производството на кодиращи технологии. Неин създател е Борис Хагелин, който още от 1930-те години насам се занимава с изкуството за кодиране на съобщения. Държави от цял свят купуват от идиличния алпийски град Цуг шифровъчни машини, с които оборудват своите посолства, служби и правителствени институции. Машините на швейцарската фирма са били продадени в над 120 страни. И в един момент всички те се оказват измамени.
Защото дори служителите в Крипто АД не са знаели, че всъщност тяхното предприятие е собственост на две тайни служби: в края на 1960-те години създателят на Крипто АД Борис Хагелин решава да се пенсионира. И продава фирмата си на БНД и ЦРУ. Двете тайни служби си поделят наполовина цената от 8,5 милиона долара. Информацията за новите собственици на Крипто АД е била прикрита благодарение на контактите на германското външно разузнаване със Сименс и с помощта на една адвокатска кантора в Лихтенщайн. С тази сделка двете тайни служби направили огромен удар. Само през 1975 година печалбите им са възлизали на 51 милиона швейцарски франка. Служители на БНД предавали на ЦРУ техния дял от печалбите на тайни срещи в един подземен гараж.
От 1970 година нататък експерти на БНД и ЦРУ тайно продължавали да усъвършенстват механизмите за кодиране на произвежданите от Крипто AД шифровъчни машини. Благодарение на това техните експерти по-късно вече са можели да разкодират шифрованите съобщения.
Клиенти на Крипто AД са били Иран, Саудитска Арабия, както и редица южноамерикански и африкански държави. Само СССР и Китай никога не са купували от швейцарската фирма. На тях нещата и бездруго са им били ясни.
През 1989, например, когато САЩ нахлуват в Панама, "операция Минерва" им помага да узнаят, че издирваният диктатор Мануел Нориега се укрива в посолството на Ватикана в Панама сити. Защото и Ватиканът се е доверявал на машините на Крипто AД.
През 1986 година - само ден след експлозията на бомба в западноберлинския клуб "Ла Бел", при която загиват трима и са ранени над 200 души - американският президент Роналд Рейгън обяви, че САЩ имат необорими доказателства за вината на либийския режим на Муамар Кадафи. Тези информации също са със сходен произход - от прихванати комуникации на либийското посолство в Източен Берлин. Неслучайно тогавашният координатор на тайните служби в канцлерството Бернд Шмитбауер казваше, че "Рубикон" е направил света по-сигурен.
Но както често се случва в света на тайните служби, това е била само едната страна на медала. Защото БНД и ЦРУ са подслушвали и много други неща - например как южноамериканските диктатури изтезават и убиват хора, как се планират държавни преврати и масови убийства. Дали тези информации са попадали в ръцете на германското правителство или в Белия дом, остава неясно. През 1981, когато Великобритания води войната за Фолкландските острови срещу Аржентина, БНД и ЦРУ препращат на британците прихванатите комуникации на аржентинците. Дори и държави от ЕС и НАТО като Италия, Испания или Ирландия, са били подслушвани в рамките на операция "Рубикон".
Германското външно разузнаване многократно е протестирало пред американските си партньори срещу този "шпионаж сред приятели". Но въпреки това БНД прекратява операция "Рубикон" едва през 1993 - под натиска на германското правителство. Една година по-рано по обвинение в шпионаж е задържан Ханс Бюлер - човекът, който е продавал в Иран шифровъчните машини на Крипто AД. Бюлер така и не е знаел нищо, но недоверчивите иранци го държат в затвора цяла година.
В крайна сметка БНД продава на ЦРУ своите 50% от собствеността на Крипто AД. ЦРУ закрива фирмата чак през 2018. По това време тя вече отдавна не е лидер на световния пазар, а и американските тайни служби вече са сключили бизнес отношения с фирми за дигитална комуникация, пише Дойче веле.
Аферата постави под въпрос неутралитета на Швейцария
Искания за разследване и бунещи духовете редакционни статии: "Добрата Швейцария" и нейният неприкосновен неутралитет се оказват компрометирани от скандала за шпионаж в полза на ЦРУ и на германското разузнаване, извършван от швейцарска компания, пише в четвъртък Франс прес.
В центъра на критиките са опасенията, че Берн е бил съучастник, най-малкото мълчалив, на тези тайни дейности, които петнят международната репутация на страната, където са разположени централите на много институции на ООН и на организации като Международния комитет на Червения кръст.
"Добрата, неутрална, необвързана Швейцария приютяваше една де факто агенция на съюзнически разузнавания", коментира вчера в. "Трибюн дьо Женев" в редакционна статия, оценявайки като "много вероятно" "официална Швейцария" да си е "затваряла очите" в името на своя неутралитет.
Швейцарското правителство реагира, като заяви, че на 15 януари е назначило юрист, който да "проучи случая" и да "изясни нещата". Очаква се той да предаде доклада си на швейцарското министерство на отбраната през юни.
Правителството обаче подчертава и трудността на задачата, предвид това, че фактите са стари, а Крипто е сменяла собствениците си.
"Събитията, за които става дума, са започнали след 1945 г. и днес са трудни за реконструиране и интерпретиране", изтъкна говорителката на министерството на отбраната Каролина Борен.
Берн също така съобщи, че през декември е отнет лицензът за износ, даден на компаниите, наследили Крипто, "докато не приключи необходимото изясняване на фактите".
Това не е достатъчно за няколко политически формации, които призоваха за по-усърдно разследване от "проучванията", обявени от правителството.
Дали швейцарската разузнавателна служба е "жертва или съучастник?", попита в Туитър социалистическата партия, настоявайки за "обяснения и пълно разследване".
Други политически сили - Зелените и Християндемократическата народна партия - също поискаха обяснения и обмислят създаването на парламентарна комисия.
Швейцарският клон на "Амнести интернешънъл" също зададе въпроси за отговорността на швейцарските власти.
"Какво са знаели швейцарските тайни служби и Федералният съвет (правителството - бел. АФП) за полетите на смъртта, изтезанията и изчезванията по време на военната диктатура в Аржентина? И какво са направили с тази информация?", попита "Амнести" в Туитър.
Дълбоко привързана към своя неутралитет, Швейцария стои настрана от големите международни политически и военни блокове и не е участвала в нито една от двете световни войни.
Няколко всекидневника обаче отбелязват, че добрата международна репутация на Швейцария е давала прекрасно прикритие на САЩ и Германия за провеждането на тази шпионска операция.
Според в. "Тагес анцайгер" независимо дали швейцарските власти са допуснали това "поради некомпетентност, било то защото са искали да прикрият агентите на чуждестранни разузнавателни служби или да се възползват от техните разкрития, сега нещата трябва да бъдат извадени наяве".
"Това е единственият начин да се излезе от тази каша", смята вестникът, цитиран от БТА.
mediapool.bg