Кламер БГ - Новини: Приключи ли Иран с отмъщението за убийството на Солеймани?

Приключи ли Иран с отмъщението за убийството на Солеймани?

Свят

|
Четв, 09 Ян 2020г. 14:05ч.
Приключи ли Иран с отмъщението за убийството на Солеймани?

Постоянният представител на Иран в ООН Маджид Тахт Раванчи заяви, че страната му е приключила с отмъщението за Солеймани и нови военни действия няма да има, ако няма агресия от страна на САЩ.

По-късно обаче от Техеран дойде и сигнал в обратната посока - Висш командир на иранските Гвардейци на революцията предупреди, че скоро ще последва "по-сурово отмъщение".

"Всички наши действия бяха пропорционални на убийството на Касем Солеймани. Те приключиха. Ако САЩ повече не предприемат военни действия по отношение на Иран, то от наша страна ние също няма да предприемаме такива действия." Това се казва в писмо на Тахт Раванчи до генералния секретар на ООН и до Съвета за сигурност.

Постоянният представител на Иран посочва още, че страната му уважава изцяло независимостта, суверенитета, единството и териториалната цялост на Ирак.

Раванчи определя ракетния обстрел като "прецизна операция", чийто цел са били военни обекти, така че да не се предизвикат жертви сред цивилните и щети сред цивилните съоръжения в зоната.

Иран е привързан към запазването на мира и на международната сигурност и не търси ескалация или война, посочва Маджид Тахт Раванчи.

Тези думи идват в отговор на реакцията на Багдад. Иракското външно министерство обяви, че е извикало посланика на Иран в страната, за да протестира срещу иранските ракетни удари по иракски бази. "Външното министерство отхвърля тези атаки и ги смята за нарушение на иракския суверенитет", се казва в изявление на ведомството.

"Външното министерство подчертава, че Ирак е независима страна и че вътрешната ѝ сигурност е водещ приоритет. Ние няма да позволим Ирак да се превърне в бойно поле", се добавя в изявлението. Посланикът на Техеран в Багдад е бил извикан, за да му бъде предадено това изявление.

Същевременно влиятелният иракски шиитски духовник Муктада Садр заяви, че кризата в Ирак е приключила след изявления за деескалация както от Иран, така и от САЩ, и призова милициите да се въздържат от враждебни действия, предаде Ройтерс.

Едно ново силно иракско правителство, което може да защити националния суверенитет и независимост, трябва да бъде съставено в следващите 15 дни и да организира предсрочни избори, заяви Садр.

Той посочва, че американските войски в Ирак все пак трябва да напуснат страната.

"Призовавам иракските милиции да са търпеливи и да не започват никакви военни действия, а също да смълчат радикалните гласове на някои неконтролирани елементи, докато не бъдат изчерпани всички политически, парламентарни и международни средства", каза той.

Американският вицепрезидент Майк Пенс заяви, че е получил разузнавателни данни, че Иран е поискал от съюзнически милиции да не атакуват мишени на САЩ.

"Получихме някои насърчаващи разузнавателни данни, че Иран е изпратил послания до онези същите милиции да не атакуват американски цели или цивилни и се надяваме, че това послание ще продължи да има отзвук", каза той пред телевизия "Си Би Ес".

В Туитър пък генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази задоволство, че има признаци на деескалация в конфликта между Иран и САЩ. Той припомни, че най-главната цел е мирният живот и допълни, че светът не може да допусне поредна нова война.

Заплаха с "по-сурово отмъщение"

По-късно обаче висш командир на иранските Гвардейци на революцията предупреди, че скоро ще последва "по-сурово отмъщение" от иранските ракетни атаки срещу американски военни цели в Ирак, извършени в отговор на убийството от САЩ миналата седмица на ирански генерал.

Иранската агенция Тасним цитира изявление на Абдола Араги, направено след вчерашната реч на Доналд Тръмп, в която американският президент каза, че Иран изглежда "отстъпва" след ракетните удари, които не причиниха жертви сред американските войски в Ирак, предаде Ройтерс.

В друго съобщение Тасним е цитиран заместник-командващия на гвардейците Али Фадави, според когото иранските ракетни атаки срещу американски цели са били демонстрация на иранската военна мощ.

Отдръпват ли се двете страни от конфронтацията?

Тръмп се отдръпва от по-нататъшната конфронтация с Иран, пише в заглавие в. "Гардиън". Британският всекидневник, подобно на други западни издания, се концентрира върху вчерашната реч на президента на САЩ и частта от нея, в която той заяви, че "Иран изглежда отстъпва".

"Гардиън" определя речта на Доналд Тръмп като необичайно трезва след повишилото се напрежение между Иран и САЩ.

Тръмп се отказа от по-нататъшни заплахи и твърди, че "Иран отстъпва", пише в заглавие в. "Индипендънт".

Британското издание отбелязва, че докато Вашингтон и Техеран са се отдръпнали от ръба на войната, местни иракски милиции, подкрепяни от Иран, са предупредили, че ще има нови атаки срещу САЩ. "Индипендънт" допълва, че това става след петдневна размяна на удари между двете страни в стил "око за око, зъб за зъб".

В. "Дейли телеграф" се позовава агенция Блумбърг, която на свой ред цитира неназован американски представител, заявяващ, че при иранските ракетни удари по цели на САЩ в Ирак няма загинали, което кара Пентагона да смята, че иранският режим "нарочно не е улучил".

Цитирани от британския всекидневник експерти обаче предупреждават, че този тип ракети, който Иран е използвал, е известен с ненадеждността си, и че целта може да е пропусната по случайност.

САЩ и Иран се отдръпнаха от надвисналия конфликт, Тръмп заяви, че е готов за мир "с всеки, който се стреми към такъв", пише в заглавие в. "Вашингтон пост".

Американският всекидневник отбелязва, че въпреки очевидното успокояване на напрежението има продължаващата несигурност по отношение на по-нататъшния курс на политиката на президента Тръмп спрямо Иран и начина, по който той ще реагира на всякакви възможни бъдещи военни провокации.

"Вашингтон пост" допълва, че президентът на САЩ е включил в предложение в рамките на вчерашното си изказване ултиматум срещу разработването от Иран на атомна бомба. Според изданието обаче не е ясно какво точно би върнало Техеран на масата за преговори, след като Тръмп отмени сключеното между Иран и правителството на президента Обама ядрено споразумение от 2015 г.

Анализатори предупреждават, отбелязва в. "Ню Йорк таймс", че дори и двете страни в краткосрочен план да са се отдалечили от военния сблъсък, конфликтът е много възможно да се разиграе през следващите дни и месеци, само че по друг начин. Иран разполага с голям брой прокси групировки, които могат да създадат проблеми на американските военни или на съюзници на САЩ като Саудитска Арабия и Израел, а експертите предупреждават и за възможна иранска кибератака срещу американски обекти.

Германският консервативен всекидневник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" отбелязва, че Иран не желае да предизвиква открита размяна на удари със САЩ. Същевременно иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей няма да забрави голямата си стратегическа цел. А тя е да изтощи американците и да ги накара да напуснат Ирак, което би дало на Иран пълна свобода на действие, коментира вестникът, цитиран от ДПА.

mediapool.bg