Американският президент подписа в сряда изпълнителен указ, който цели да укрепи федералните възможности в областта на киберсигурността и насърчава стандартите в дигиталната сигурност в частния сектор, засегнат от серия кибератаки, предаде Ройтерс.
С указа се въвежда серия от инициативи, замислени да осигурят на федералните агенции инструменти за киберсигурност. Поводът е кибератаката срещу компанията "Колониъл пайплайн", която доведе до спиране на преноса на горива по мрежата от петролопроводи на компанията и до недостиг на гориво в югоизточните щати.
Указът изисква от софтуерните компании, доставчици на правителството, да спазват определени стандарти за киберсигурност в продуктите си и да съобщават дали те самите са били компрометирани от хакери.
Ударът срещу петролопроводите е последната от серия атаки, насочени срещу американски компании и държавни институции през последните шест месеца.
През декември стана известно, че руска хакерска операция е проникнала в девет федерални служби.
Напоследък американското правителство разследва друга хакерска кампания с връзки с Китай, която е засегнала девет агенции.
"Трудно е да се учим от всеки случай и да гарантираме, че правителството като цяло и компаниите имат информация, за да се предпазят. Затова използвахме правомощията си в максимална степен и казахме, че всеки, който работи с правителството на САЩ, трябва да съобщава за инцидентите, за да използваме тази информация да защитим американците", е казал високопоставен източник от американското правителство.
mediapool.bg