"Аз няма да работя този ден, както очаквам всички жени (в правителството) да направят същото". Това заяви исландската министър-председателка Катрин Якобсдотир по повод първата целодневна стачка от 48 години в страната.
През 1975 г. за първи път исландските жени (90%) не отиват на работа в знак на протест срещу неравнопоставеното заплащане. На следващата година правителството на Исландия приема закон за равно заплащане между половете.
Бившата президентка Вигдис Финбогадотир сподели през 2015 г. пред Би Би Си, че стачката от 1975 г. е била "първата стъпка за еманципацията на жените в Исландия". Това проправя пътя Финбогадотир да стане през 1980 г. първата жена демократично избрана за държавен глава в света.
Днес под лозунга “Това ли наричате равенство?” десетки хиляди жени отново няма да отидат на работа. Причините остават същите - да се привлече вниманието към проблема с наравното заплащане между мъже и жени и широко разпространеното сексуално насилие. Според проучване на Исландския университет 40% от исландските жени са преживели основано на пола насилие, както и сексуално насилие през живота си.
Днес се очаква особено засегнати да бъдат секторите, в които работещите са преобладаващо жени, като здравеопазването и образованието. "Женските професии, като например здравните услуги и грижите за деца, все още са подценени и много по-ниско платени", каза Фрейя Стейнгримсдотир, организатор на стачката и директор по комуникациите на Исландската федерация на държавните служители пред Ройтерс.
“75% от здравните и социални работници в Исландия, 73% от работещите в сектора на образованието и 57% от работниците в услугите и продажбите са жени”, се заявява в писмо на повече от 20 организации, публикувано в сайта kvennafri.is на 24 октомври 2020 г. - в разгара на пандемията от COVID-19. Според Синдиката на исландските учители жените съставляват по-голямата част от учителите на всяко ниво на образователната система, включително 94% от учителите в детските градини.
Макар и да се смята за една от най-развитите държави по отношение равенство между половете (14 поредни години според Световния икономически форум), пълно равенство обаче няма дори и в Исландия, чийто резултат е 91.2 процента, отбелязва Би Би Си.
По данни на статистическата служба на Исландия в някои отрасли и професии жените печелят с поне 20% по-малко от исландските мъже.
mediapool.bg