Компания за недвижими имоти на старшия съветник в Белия дом Джаред Къшнър е сключила, месец преди президентските избори миналата година, договор за заем от "Дойче банк" на стойност 285 милиона долара, пише в. "Вашингтон пост".
Кредитът, предназначен за рефинансиране на недвижим имот на фирмата близо до Таймс скуеър в Манхатън, е получен в критичен момент. Къшнър играе тогава ключова роля в предизборната кампания на своя тъст Доналд Тръмп. Заемодателят "Дойче банк" пък преговаря за уреждане на афера с измама с ипотечни кредити и обвинения от регулаторите в щата Ню Йорк, че е подпомогнала предполагаема руска схема за пране на пари. Казусите бяха уредени през декември и януари, припомня американското издание.
Сега връзката на Къшнър с "Дойче банк" е сред няколкото финансови въпроси, върху които може да се насочи вниманието в момент, когато бизнесите му са обект на проверка от специалния прокурор Робърт Мълър като част от по-широкото разследване на евентуално руско влияние върху изборите. "Вашингтон пост" припомня, че обект на разследването са срещите на Къшнър с руския посланик Сергей Кисляк и с руския банкер Сергей Горков, ръководител на банката за развитие "Внешекономбанк".
Британският вестник "Файненшъл таймс" посвещава голяма статия на челно място на уебсайта си на срещата през декември между Къшнър и Горков.
Когато руският президент Владимир Путин се нуждаеше от милиарди рубли, за да изгради спортни съоръжения за Зимните олимпийски игри в Сочи или да насочи финансови средства към регион в Украйна под контрола на руски сепаратисти, той се обърна към "Внешекономбанк". Сега тази институция, основана от Ленин и някога председателствана от Путин, е обект на санкции и на разследването, станало известно с името "Русиягейт" заради спекулациите какво са обсъждали Горков и Къшнър на срещата си, седмици преди Тръмп да влезе в Белия дом, пише британското издание.
Горков каза през март, че срещата с Къшнър - уредена с посредничеството на посланик Кисляк - е била с цел рекламиране на стратегията на финансовата институция. Анализатори твърдят, че Горков може да е бил изпратен в Ню Йорк да подхвърли идеята за частична отмяна на американските финансови санкции, които засегнаха "Внешекономбанк" много по-силно, отколкото основните държавни банки, които разполагат с по-голяма доларова ликвидност, пише "Файненшъл таймс".
Човек на ръководен пост в държавна банка каза пред "Файненшъл таймс" миналата година, че Русия е лобирала за вдигане на санкциите от финансовия сектор, но заради разследването на връзките между лагера на Тръмп и Москва Кремъл се отказал от този подход.
mediapool.bg