Кламер БГ - Новини: Радев влезе в колизия с ЕС заради "влиянието" на Северна Македония

Радев влезе в колизия с ЕС заради "влиянието" на Северна Македония

Свят

|
Пон, 26 Юни 2023г. 13:29ч.
Радев влезе в колизия с ЕС заради "влиянието" на Северна Македония

Румен Радев, сн. БГНЕС, архив

Българският президент Румен Радев влезе в колизия с европейските институции заради политиката към Северна Македония. В понеделник той изпрати остра позиция до европейските лидери, след като само няколко часа по-рано върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел обяви, че от европейска гледна точка няма пречка за присъединяването на Северна Македония.

Радев реагира и обвини Скопие в лобизъм и повдигна въпроса, че "никога досега страна кандидат за членство не е била допускана да има такова влияние върху работата на европейските институции".

Президентът и назначените от него служебни правителства втвърдиха тона към македонските власти, но от това нищо не произтече и двустранните отношения стигнаха ново дъно.

Новото правителство на Николай Денков обяви, че иска да успокои ситуацията, и призова за подобно отношение и Скопие, за да може да се придвижи напред европейската му интеграция, но Радев използва всеки повод, за да размаха пръст и да провокира подобна реакция и от другата страна на границата.

ЕС: Двустранните въпроси няма да определят процеса

Борел каза пред БНР, че "двустранни въпроси не трябва да бъдат обвързващи и няма да определят процеса по присъединяване"".

"Северна Македония отбелязва добър напредък и от европейска страна няма нищо, което би блокирало присъединяването ѝ към ЕС. При това присъединяване ще бъдат стриктно спазени европейските принципи и стандарти. За това определено е необходимо добро сътрудничество и регионалното сътрудничество остава съществен елемент, както и стабилизирането, за да може да бъде приложен присъединителният процес", посочи Борел на въпрос какви ще са следващите стъпки на блока, ако до ноември Северна Македония не признае в конституцията си съществуването на етническо българско малцинство.

Още по темата

"Трябва да си научат урока". Радев провокира нова разправия със Скопие

България даде зелена светлина за преговори на Северна Македония за членство в ЕС, но при определени условия, които за пръв път страната ни успя изведе на европейско ниво.

Основното е Северна Македония да промени основния си закон и да впише в него и българския етнос.

Към момента най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ се противопоставя на конституционните промени, а без подкрепата й те не могат да минат в парламента.

Радев: Никога досега кандидат за членство не е имал толкова влияние

След коментара на Борел българският президент обяви, че е изпратил позиция до европейските лидери и институции, в която призовава присъединяването на Република Северна Македония (РСМ) към Европейския съюз (ЕС) да се гради на изпълнението на критериите за членство, а не на лобистка политика.

“Намирането на приемлив за двете държави компромис, постигнат от Европейския съвет през юли м.г., до момента не е довело до решаване на проблемите. Вместо да работи за изпълнението на условията, Скопие залага отново на активно лобиране, за да прикрие липсата на политическа воля за постигане на критериите за членство. Изострят се нападките и езикът на омразата срещу България, въвеждат се “черни списъци“ за забрана на български граждани да влизат в страната, потъпкват се правата на българската общност – зачестяват случаите на физическо насилие, на административен и съдебен тормоз над хората с българско самосъзнание, на палежи и стрелби срещу културните им клубове, на непрестанна заплаха за работните им места само защото са българи“, посочва Радев.

Той отново отбелязва резолюцията на германския Бундестаг като пример за налагане на основния наратив на политическите среди и медии в РСМ за отношенията с България, в който доминира тезата, че страната ни не приема съвременната идентичност на Северна Македония.

“Факт е обаче, че България никога не е оспорвала правото на гражданите на Северна Македония да определят своята съвременна идентичност и да наричат официалния си език както желаят. България реагира единствено на опитите за изграждане на идентичност на страната на антибългарска основа и чрез присвояване на българската история, подобно на обсебеността на Скопие към античния период до подписването на договора с Гърция през 2018 г.“, посочи Радев.

Бундестагът призова Северна Македония да промени конституцията си и да впише в нея българския етнос, а София да не поставя повече условия за членството на Скопие в Европейския съюз.

“Показателен е и случаят с подготвяния доклад на Европейския парламент относно доклада на ЕК за РСМ за 2022 г. В свое интервю от 23 май външният министър на РСМ публично заявява, че е провел контакти с евродепутати от Комисията на Европейския парламент по външна политика и е повлиял на текста на проекта на доклада, директно включвайки се в процеса на изготвяне на проекта с писмени предложения. Никога досега страна кандидат за членство не е била допускана да има такова влияние върху работата на европейските институции“, казва Радев.

“Още един пример за лобистката политика на Скопие е обявеното от външния министър на страната, че и други държави членки имат намерение да излязат с декларации, подобни на резолюцията на германския Бундестаг“, добавя държавният глава Румен Радев.

В писмото си българският държавен глава изразява увереност, че България и останалите държави членки от ЕС могат с общи усилия да подпомогнат интеграционните процеси на Република Северна Македония, "които да се фокусират върху постигането на критериите за членство, с особен акцент върху правата на човека и принципите на добросъседството“.

mediapool.bg