В момент, когато на 24 юни силите на разбунтувалата се частна военна компания "Вагнер" се бяха запътили към Москва, контингент с военни превозни средства се отклонил по магистрала в източна посока към укрепена руска армейска база, в която се съхраняват ядрени оръжия, съобщи Ройтерс след анализ на видеозаписа на движението на групата и разговор с местни жители.
Според агенцията "вагнеровците" са стигнали до град Таловая във Воронежка област, където руските военни са влезли в бой с тях. Точно до това място е свален един от вертолетите Ка-52 на Министерството на отбраната. Целта на наемниците е да пробият до базата "Воронеж-45".
След като бойците от "Вагнер" достигнали по-отдалечени райони на страната, следата им изстинала – на около 100 километра от ядрената база "Воронеж-45".
Агенция Ройтерс отбелязва, че не може да потвърди какво се е случило след това и западни официални представители многократно са казвали, че руските запаси от ядрени оръжия не са били изложени на заплаха по време на метежа, който приключи бързо и мистериозно.
В ексклузивно интервю за агенцията обаче, ръководителят на украинското военно разузнаване Кирило Буданов заяви, че бойците от "Вагнер" са стигнали много по-далеч, отколкото се предполага.
По думите му те са достигнали до ядрената база и намерението им е било да се сдобият с малки ядрени устройства от съветско време, за да "повишат залога" на бунта си.
"Защото ако си готов да се биеш до последния човек, това е едно от съоръженията, които значително повишават залога", заяви Буданов, цитиран от БТА.
Според Буданов единствената преграда между бойците от "Вагнер" и ядрените оръжия били вратите на съоръжението за складиране на ядрени боеприпаси.
"Вратите на склада били затворени и те не достигнали до техническата секция", каза той.
Агенция Ройтерс отбелязва, че не е могла да потвърди от независими източници дали бойците на "Вагнер" са достигнали "Воронеж-45" и Буданов не е предоставил доказателства за твърденията си.
Версията му беше частично потвърдена от източник, близък до Кремъл с контакти сред военните. Според него ЧВК "Вагнер" е "успяла да попадне в зоната на особено внимание". "Американците бяха развълнувани, защото там се съхраняват ядрени оръжия", добави източникът.
Инцидентът предизвика безпокойство в Кремъл и допринесе за бързи преговори с бунтовниците, с посредничеството на беларуския президент Александър Лукашенко, каза източник сред властите в окупираните от Русия региони на Украйна.
Говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Адам Ходж обаче не можа да потвърди тази информация. "В нито един момент нямахме доказателства, че ядрените оръжия или материали са били под заплаха", каза той.
"На практика е невъзможно недържавен участник да компрометира ядрената сигурност на Русия", каза Мат Корда, старши сътрудник и ръководител на проекта за ядрена информация във Федерацията на американските учени.
"Ако имаше някой, който можеше да се сдобие с ядрено оръжие, той щеше да намери оръжието, съхранявано в недовършено състояние. Това включва инсталирането на специализирано оборудване", обясни Корда. Той добави, че използването на такива оръжия изисква сътрудничеството на 12-то управление на руското министерство на отбраната, което отговаря за защитата на руския ядрен арсенал.
Ядрените оръжия, преносими в раница, възникват през ерата на Студената война и до началото на 90-те години Русия и САЩ се споразумяха да ги унищожат, припомня Ройтерс. Въпреки това бивши американски служители по неразпространение на ядрени оръжия признават, че Русия може да е нарушила обещанието.
Според доклад на ООН "Воронеж-45" е едно от 12-те национални хранилища за ядрено оръжие на Русия. Преди това нито западни служители, нито руските власти са съобщавали, че ЧВК "Вагнер" могат да се сдобият с ядрени оръжия.
P { margin-bottom: 0.08in }
mediapool.bg