Кламер БГ - Новини: Етнически арменци напускат завзетия от Баку Нагорни Карабах

Етнически арменци напускат завзетия от Баку Нагорни Карабах

Свят

|
Нед, 24 Септ 2023г. 17:14ч.
Етнически арменци напускат завзетия от Баку Нагорни Карабах

Азебрайджан показа иззети оръжия от сепаратистите, сн. ЕПА/БГНЕС

Първата група етнически арменци от Нагорни Карабах пристигнаха в Армения, дни след като анклавът беше превзет от Азербайджан. Те влязоха в страната, малко след като местните власти обявиха планове да преместят онези, които са останали без дом в резултат на боевете.

Азербайджан превзе района, обитаван от около 120 000 етнически арменци в началото на тази седмица, и заявява, че иска да ги реинтегрира като "равноправни граждани". Според Армения обаче е възможно провеждането на етническо прочистване.

Около 40 души бяха част от първата напуснала група. Ереван казва, че ще помогне на всеки, който напусне Нагорни Карабах, но многократно е заявявала, че масовото изселване ще бъде по вина на азерски власти.

В телевизионно обръщение в неделя министър-председателят на Армения Никол Пашанян каза, че мнозина в анклава ще "виждат експулсирането от родината като единствен изход", освен ако Азербайджан не осигури "реални условия на живот" и "ефективни механизми за защита срещу етническо прочистване".

Той повтори, че неговото правителство е готово да "приветства с любов нашите братя и сестри".

Но Давид Бабаян, съветник на етническия арменски лидер на Нагорни Карабах Самвел Шахраманян, каза пред Ройтерс, че очаква почти всички да напуснат. По думите му неговият народ "не иска да живее като част от Азербайджан - 99,9% предпочитат да напуснат нашите исторически земи", каза той.

Продължаваща операция в анклава

Силите на Азербайджан продължават операцията си, целяща да възстанови пълния контрол на Баку над сепаратисткия регион Нагорни Карабах, а светкавичната офанзива породи опасения за съдбата на арменското население, предаде Франс прес. В същото време Армения призова за незабавна мисия на ООН, която да наблюдава ситуацията на място.

Първият международен конвой с помощи влезе в Нагорни Карабах в събота, където азербайджанската армия показа пред медиите стотици оръжия, иззети от сепаратистите в околностите на град Степанакерт, обявен за "столица" на самопровъзгласилата се република.

От Международния Червен кръст обявиха, че през Лачинския коридор са доставени 70 тона хуманитарна помощ на населението". От края на 2022 г. Армения обвинява Баку, че блокира този единствен път, който я свързва директно с Нагорни Карабах, за да предизвика недостиг на храна в анклава.

В Корнидзор шепа арменски войници пречат на разтревожени цивилни да влязат в близкия Нагорни Карабах, отбелязва АФП.

По-рано в събота АФП и АЗЕРТАДЖ цитираха изявление на азербайджанското министерство на отбраната, според което арменци в планинския анклав "подпалват масово жилища в Агдара". Министерството публикува в "Екс" въздушни снимки с ниска резолюция, на които изглежда се виждат запалени къщи.

Град Агдара (Мартакерт на арменски) е разположен на около 60 км от Степанакерт. Той се намираше под контрола на сепаратистите, докато те не бяха принудени да приемат прекратяването на огъня и разоръжаване вследствие на светкавичната азербайджанска офанзива.

Ереван иска "незабавна" мисия на ООН

В същото време арменският външен министър Арарат Мирзоян заяви, че "международната общност трябва да положи всички усилия за незабавното изпращане на междуведомствена мисия на ООН в Нагорни Карабах, която да наблюдава и оценява правата на човека и хуманитарната ситуация и ситуацията със сигурността на място". Той отново отправи обвинения за "етническо прочистване" в сепаратисткия регион.

"За съжаление, ние нямаме партньор за мир, а страна, която открито заявява, че "правото е на страната на по-силния" и постоянно използва сила, за да наруши мирния процес", каза още Мирзоян и заяви, че моментът на светкавичната офанзива на Азербайджан в началото на седмицата не е бил "случаен" - в разгара на Общото събрание на ООН.

"Посланието е ясно: можете да говорите за мир, а ние да воюваме, и няма да можете да промените нищо", подчерта арменският министър.

Няколко часа по-рано вчера, от същата трибуна на Общото събрание, азерският му колега Джейхун Байрамов обеща, че арменското мнозинство в Нагорни Карабах ще бъде третирано като наравно с другите граждани на страната.

"Искам да повторя, че Азербайджан е решен да реинтегрира арменските жители на Карабахския регион на Азербайджан като равноправни граждани", заяви Джейхун Байрамов. "Конституцията, националното законодателство на Азербайджан и международните ангажименти, които сме поели, са солидна основа за тази цел", добави той.

Предстои уговорена още от преди лидерска среща

"Продължаваме да вярваме, че за Азербайджан и Армения съществува историческа възможност да установят добросъседски отношения и да съжителстват мирно рамо до рамо", подчерта Байрамов.

По-късно стана ясно, че арменският министър-председател Никол Пашинян и президентът на Азербайджан Илхам Алиев ще проведат предварително уговорена среща в Испания следващия месец.

В разговорите на 5 октомври в Гренада ще участват френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц и ръководителят на ЕС Шарл Мишел, се казва в изявление на Арменския съвет за сигурност и се допълва, че официални лица ще се срещнат следващата седмица, за да подготвят разговорите.рамо", подчерта Байрамов.

mediapool.bg