Президентът Джо Байдън замина за Великобритания, за да се срещне с крал Чарлз III, преди да продължи към литовската столица Вилнюс за срещата на върха на НАТО. Последната му спирка от обиколката в Европа ще е новата членка на НАТО Финландия.
Байдън напусна военновъздушната база Доувър в Делауеър и ще пристигне във Великобритания късно в неделя.
Още преди ден стана ясно, че Байдън смята, че Украйна все още не е готова за членство в НАТО, като посочи, че войната на Русия в Украйна трябва да приключи, преди алиансът да обмисли приемането на Киев в редиците си.
Байдън заяви пред Фарийд Закария от CNN, че макар дискусията за предстоящото членство на Украйна в НАТО да е преждевременна, САЩ и съюзниците им в НАТО ще продължат да предоставят на президента Володимир Зеленски и неговите сили необходимите сигурност и въоръжение, за да се опитат да сложат край на войната с Русия.
Байдън разговаря със Закария преди едноседмичното си пътуване в Европа, което включва среща на върха на НАТО в Литва, където войната на Русия в Украйна и стремежът на Зеленски за членство в НАТО ще бъдат сред основните въпроси на срещата.
"Не мисля, че в НАТО има единодушие по въпроса дали да се приеме Украйна в семейството на НАТО сега, в този момент, в разгара на войната", каза Байдън. "Например, ако го сторим, тогава, знаете ние се ангажираме с всеки инч територия, която е територия на НАТО. Това е ангажимент, който всички сме поели независимо от всичко. Ако войната продължава, тогава всички ние ще сме във война. Ако случаят е такъв, ние сме във война с Русия."
Байдън заяви, че е разговарял подробно със Зеленски по този въпрос и е казал на украинския президент, че САЩ ще продължат да осигуряват сигурност и оръжие за Украйна, както правят това за Израел, докато трае процесът.
"Мисля, че трябва да очертаем рационален път за Украйна, за да може да се класира и да влезе в НАТО", каза Байдън, като отбеляза, че преди войната е отказал исканията на руския президент Владимир Путин за поемане на ангажимент да не приема Украйна, тъй като алиансът има "политика на отворени врати".
"Но мисля, че е прибързано да се призове за гласуване сега, защото има и други условия, които трябва да бъдат изпълнени (от Украйна - б.а.), включително демократизация и някои от тези въпроси", каза Байдън.", каза Байдън.
В петък Белият дом обяви, че САЩ за първи път изпращат на Украйна касетъчни боеприпаси - стъпка, предприета с цел да се подпомогне увеличаването на боеприпасите на Украйна, която предприема контраофанзива срещу Русия. Байдън заяви пред Закария, че е било "трудно решение" да се предоставят на Украйна спорните боеприпаси, но че е убеден, че това е необходимо, тъй като боеприпасите в Украйна са на изчерпване.
Срещата на НАТО се провежда и в момент, когато Швеция се стреми да се присъедини към алианса - ход, който среща съпротивата на Турция и Унгария. Байдън заяви пред Закария, че е оптимист, че Швеция в крайна сметка ще бъде приета в НАТО, като отбеляза, че Турция, която се въздържа, се стреми да модернизира флота си от F-16, както и Гърция, която гласува за приемането на Швеция.
"Турция иска да модернизира самолетите F-16. И (гръцкият министър-председател Кириакос) Мицотакис в Гърция също търси помощ", каза Байдън. "И така, това, което се опитвам, честно казано, да събера, е един малък консорциум тук, в който укрепваме НАТО по отношение на военния капацитет както на Гърция, така и на Турция, и позволяваме на Швеция да се включи. Но това е в ход. Това не е направено."
По отношение на Китай, Байдън заяви, че е убеден, че китайският президент Си Дзинпин иска да измести САЩ като държавата с най-голяма икономика и военен капацитет в света, но каза, че вярва, че САЩ могат да имат работни отношения с Пекин.
"Мисля, че има начин да се разреши, да се установят работни отношения с Китай, които да са от полза и за тях, и за нас", каза Байдън. "И последното нещо, което ще ви кажа, аз също му се обадих, след като той имаше тази среща с руснаците, за тези нови отношения и т.н. И казах: "Това не е заплаха. Това е наблюдение. Казах: "Откакто Русия влезе в Украйна, 600 американски корпорации се изтеглиха от Русия. А вие ми казахте, че вашата икономика зависи от инвестициите от Европа и САЩ. И бъдете внимателни. Бъдете внимателни."
Байдън каза, че Си не е спорил с него и отбеляза, че Китай "не е тръгнал с пълна сила към Русия".
"Той говори, че ядрената война е бедствие, но има нужда от сигурност", каза Байдън за китайския лидер. "Така че мисля, че има начин да работим по този въпрос."
mediapool.bg