САЩ са идентифицирали руските агенти, които стоят зад хакерските атаки преди президентските избори в страната, спечелени от кандидатът на републиканците Доналд Тръмп. Имената на въпросните агенти все още не са обявени публично, но службите са установили, че те са пратили откраднатите от Демократическата партия имейли на WikiLeaks, за да обърнат вота в полза на Тръмп, съобщи БиБиСи.
Русия отрича каквото и да било участие в случая, а основателят на WikiLeaks Джилиан Асандж също отрича Москва да е била източник на въпросната информация.
Източници от американското разузнаване обаче са съобщили, че имат други данни и са готови да ги представят и на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който е един от най-големите "адвокати" на Москва в САЩ и твърди, че няма доказателства за руските хакерски атаки.
Американският вицепрезидент Джо Байдън коментира от своя страна, че е "абсолютно безумно" да не се вярва на разузнавателните агенции. Този коментар не притесни Тръмп, който по същото време за пореден път се усъмни в работата на разузнаването и публично попита в Туитър защо службите не са проверили компютри на Националния комитет на Демократическата партия. Той вече допусна, че изтичането на мейли се дължи на небрежността на демократите, а не на Русия.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери също заяви, че ще приеме изводите на националното разузнаване, че "най-високопоставените руски държавници" са отговорни за кибератаките.
Разузнаването: Русия несъмнено стои зад хакерските атаки
Най-високопоставеният представител на американското разузнаване заяви в четвъртък вечерта, че Русия несъмнено се е намесила в миналогодишните президентски избори в САЩ, съобщи Асошиейтед прес.
Началникът на американското разузнаване Джеймс Клапър и шефът на Агенцията за национална сигурност адмирал Майкъл Роджърс потвърдиха пред сенатската Комисия за въоръжените сили обвиненията, заради които Белият дом наложи санкции на Русия и експулсира 35 руски дипломати.
Американското разузнаване смята, че Москва се е намесила в изборния процес, за да помогне на кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп да спечели срещу опонентката си от Демократическата партия Хилари Клинтън.
"Ние смятаме, че само най-високопоставените руски държавници са могли да позволят кражбите и публикуването на данни, свързани с американските избори", се казва в писмените им показания пред Сената. Но Русия не се е задоволила само с хакването на компютрите на Демократическата партия и разпространението на нейните имейли, смята Клапър.
Тя е провела "многостранна кампания" за намеса в президентските избори, която включва "класическа пропаганда, дезинформация и фалшиви новини", каза той на изслушването си пред сенаторите.
"Руснаците имат дълга история на вмешателства в избори - техни и на други народи", но "не мисля, че някога сме виждали по-агресивна и директна кампания по вмешателство в нашия изборен процес, както в този случай", каза Клапър.
По думите му целта на руснаците е била подкопаване на доверието в институциите и влияние върху общественото мнение не само в САЩ, а също така в Европа и Евразия.
Президентът Барак Обама е получил днес доклад за руската намеса и за други чуждестранни вмешателства в американските избори, каза Клапър и допълни, че Русия представлява все по-голяма заплаха за правителствените, военните, дипломатическите и търговските дейности на САЩ.
На въпрос на председателя на Комисията за въоръжените сили Джон Маккейн дали руските действия представляват акт на война, Клапър отвърна, че това е изцяло политически термин, който разузнаването не бива да използва.
Маккейн заяви, че "всеки американец трябва да бъде разтревожен" от руското вмешателство, което определи като "безпрецедентна атака срещу нашата демокрация".
Руски държавници празнували победата на Тръмп
В отговор на въпрос, зададен на пресконференция снощи дали вярва, че хакерската атака срещу Националния комитет на Демократическата партия на САЩ е била наредена от руския президент Владимир Путин, Кери заяви, че "приема изводите на разузнавателната общност, че този случай стига до най-високото равнище" на властта в Русия.
Американски медии, сред които Си Ен Ен, "Вашингтон пост" и Eн Би Си, съобщиха, че американските служби са засекли комуникации, в които висши руски представители са празнували победата на Тръмп.
В. "Вашингтон пост" съобщи, че високопоставени руски държавници са отпразнували победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ като геополитически успех за Москва.
Бурната реакция на високопоставените държавници, включително такива, които според американското разузнаване са били запознати с предполагаемата руска киберкампания за намеса в резултата от президентските избори в САЩ, е допринесла за оценката на американската разузнавателна общност, че част от усилията на Москва са били насочени в помощ на Тръмп, отбелязва Ройтерс.
Според цитирани от Ен Би Си източници, службите смятат, че руските хакерски атаки не са били насочени само срещу демократите, но и срещи Белия дом, Държавния департамент и големи американски корпорации.
Очаква се следващата седмица да бъде публикуван доклад на службите по темата.
Джо Байдън съобщи, че в него ясно е потвърдено, че Русия се е опитала "да дискредитира изборния процес" в полза на Тръмп.
Тръмп обаче непрестанно отхвърля обвиненията срещу Русия. В сряда той отново лансира предположението си, че "14-годишно дете" може да се окаже отговорно за случая. В четвъртък пък каза, че е "голям фен" на разузнавателните агенции, но оспори информацията им за хакерските атаки.
Миналата седмица Тръмп се закани, че ще извади собствена информация по темата този вторник или сряда, но това все още не се е случило.
Москва отхвърля обвиненията, че е опитала да повлияе върху изхода на изборите в САЩ и твърди, че санкциите на Обама са опит да се нанесе удар върху руско-американските отношения. Президентът Владимир Путин обаче каза, че няма да отвръща на тази атака и вместо това ще изчака да види какъв ще е новият подход на САЩ, когато Тръмп встъпи в длъжност на 20 януари.
Доналд Тръмп изоставя разузнаването
Вестник "Вашингтон пост" анализира поведението на Тръмп като задава въпроса каква правдоподобна причина може да има, за да полага толкова усилия да дискредитира американските разузнавателни агенции и разкритията им, че Русия се е намесила в президентските избори.
Може би Тръмп просто не може да понесе някой да смята, че той не е или не е могъл да ги спечели без чужда помощ, пише в редакционната си статия изданието.
Независимо от неговите мотиви висшите фигури на разузнаването не приеха нито една от безсмислиците му вчера. Пред комисията на Сената за въоръжените сили директорът на националното разузнаване Джеймс Клапър заяви, че е още по-убеден, че Русия не само е проникнала в компютрите на Националния комитет на Демократическата партия и други, но и е разпространила класическа пропаганда, дезинформация и фалшиви новини.
Подкрепен от директора на Агенцията за национална сигурност и шеф на киберкомандването на САЩ адмирал Майкъл Роджърс, Клапър призна, че е възможно разузнавателните служби понякога да грешат, но направи разграничение между здравословен президентски скептицизъм към разкритията им и опасното за националната сигурност очерняне и пренебрежително отношение към професионализма на службите, отбелязва "Вашингтон пост".
Редколегията на американския всекидневник посочва, че с отказа си да приеме редовните брифинги с разузнаването за заплахите, пред които е изправена страната, и с постоянното охулване на разузнавателната общност, Тръмп отново и отново показва, че се тревожи повече за егото си, отколкото за каквото и да било друго. Той на практика работи за делегитимиране на институциите, чиито задължения предполагат да предупреждават за рискове, заплахи и факти, за които президентът трябва да знае, за да гарантира сигурността на страната, подчертава "Вашингтн пост".
Предвид поведението на Тръмп, човек започва да се пита дали плановете му да реформира разузнавателните агенции са замислени като вендета или са сериозна инициатива да се извършват смислени промени, които някои експерти твърдят, че са необходими, посочва редакционният екип на американския ежедневник.
Вчера в. "Уолстрийт джърнъл" писа, че Тръмп, който смята, че службата на директора на националното разузнаване е станала неефективна и политизирана, иска да я преструктурира и да намали състава й, както и да преструктурира ЦРУ, като изпрати повече служители на постове в чужбина. Говорител на избрания за президент на САЩ отрече тази информация. Някои експерти са съгласни, че директорът на разузнаването с времето е започнал да превишава правомощията, които е получил в съответствие с реформите след 11 септември 2001 г., и че известно свиване на личния състав е разумно, но не и като политическо отмъщение.
Ако е възнамерявал някога да управлява отговорно, Тръмп направи работата си много по-трудна. След като положи толкова усилия да убеди американците, че на разузнавателните служби не може да се вярва, какво ли ще каже на страната, когато агентите го информират за несъмнена реална опасност?, пита редакционният екип на "Вашингтон пост".
mediapool.bg