Шансовете за преодоляване на продължаващата повече от три месеца след предсрочните парламентарни избори на 30 април политическа криза в Ирак, заплашваща целостта на държавата на фона на настъплението на сунитските джихадисти от Ислямска държава, нарастнаха след като номинираният вчера от президента Фуад Масум за нов министър-председател шиит Хайдер ал Абади получи открита подкрепа от Съединените щати и от традиционния съюзник на шиитите Иран. Подкрепата е част от засилващия се международен натиск Ирак да се сдобие с кабинет на националното единство, който да поведе борбата срещу джихадистите.
Абади обаче все още се сблъсква със съпротивата на управлявалия 8 години и отблъснал някога доминиращото сунитско малцинство премиер шиит Нури ал Малики. Той обяви решението на президента да номинира Хайдер ал Абади за нов премиер като опасно нарушение на конституцията. В реч, предавана по телевизията, обграден от политически съюзници, Малики обеща да поправи тази грешка.
Той каза освен това, че армията и силите за сигурност са се впуснали в свещена битка срещу Ислямската държава, която напредва в северната част на страната.
Високопоставен правителствен представител, цитиран от Ройтерс, заяви обаче, че командващите военните части, разположени от Малики в понеделник около столицата Багдад, са декларирали лоялност към президента Масум и са обещали да уважат решението на държавния глава да възложи съставянето на ново правителство на Абади.
Обама: Обещаваща крачка напред
Президентът на САЩ Барак Обама приветства номинирането на шиита Хайдер ал Абади за премиер на Ирак като "обещаваща крачка напред" и призова за мирен преход към ново правителство в страната. В кратко изявление за ситуацията в близкоизточната държава Обама призова Абади да формира възможно най-бързо кабинет, който да включва всички групи от населението и да обърне внимание на нуждите на всички иракчани.
Това ще е единственото трайно решение на проблемите в Ирак, подчерта той пред репортери на курортния остров Мартас Винярд, в североизточния щат на САЩ Масачузетс, където прекарва лятната ваканция със своето семейство. Обама даде да се разбере, че с вицепрезидента Джо Байдън са разговаряли с Абади и че е дал подкрепата си за него.
Американските въоръжени сили нанесоха успешно въздушни удари срещу ислямистите в Северен Ирак и увеличиха военните съвети за властите в страната, включително в кюрдския автономен регион, обяви президентът на САЩ. Той допълни, че Съединените щати освен това са провели хуманитарни мисии, за да помогнат на хиляди жени и деца, блокирани в планина в Ирак.
Иран подкрепя "законния процес"
Иран също засвидетелства подкрепата си за номинирането на нов премиер на Ирак, предаде Франс прес, като се позова на иранската агенция ФАРС. Секретарят на Върховния съвет за национална сигурност на Иран Али Шамхани приветства номинацията на Хайдер ал Абади за нов министър-председател на Ирак.
"Ислямската република Иран подкрепя законния процес, довел до номинирането на нов премиер на Ирак", подчерта иранският представител.
Хайдер ал Абади - от изгнаник до премиер на Ирак
Преди да бъде номиниран за поста, бившият изгнаник Хайдер ал Абади, отдавна вече депутат в парламента, бе смятан за приближен на своя предшественик Нури ал Малики, пише във вторник агенция Франс прес.
"Страната е в ръцете ви", заяви на Абади президентът Фуад Масум, след като прие кандидатурата му, предложена от шиитския алианс в парламента - решение, посрещнато на нож от Малики, сметнал се за ограбен, щом не взе трети мандат.
Абади бе министър на комуникациите във временния кабинет, формиран след свалянето на Саддам Хюсеин през 2003 година. Членува в партията "Ислямски призив" ("Дауа"), предвождана от Малики.
"Съвсем доскоро той бе заместник на Малики (. . .) Никога не съм забелязвал да имат големи различия", коментира Кърк Соуел, редактор на специализирания информационен бюлетин "Ираки политикс", издаван в Аман.
Роден през 1952 г., Абади е избран в парламента на Ирак през 2006 година. Отначало ръководи комисията по икономика, инвестиции и възстановяване на страната, после оглавява финансовата комисия. Става заместник-председател на парламента през юли, след което е поканен да състави правителство.
"Хайдер е много дружелюбен човек, голям реалист", казва Заид ал Али, експерт по право и автор на есето "Борбата за бъдещето на Ирак". "Хората (. . .) признават, че е твърде достъпен. Приказвате си и после няма защо да си пазиш гърба - живей спокойно, дори да сте на различни мнения", уточнява той.
Също като Малики и други политици от висок ранг, Абади е прекарал години в изгнание, преди да се върне в Ирак. Живял е във Великобритания; през 1981 г. е защитил докторат по електронно и електроинженерство в университета в Манчестър. Бил е в чужбина през по-голямата част от управлението на Саддам Хюсеин.
В автобиография на своя сайт посочва, че двама от братята му са били арестувани от режима на диктатора в началото на 80-те и екзекутирани като членове на партията "Дауа", водела борба срещу Саддам. Друг негов брат, обвинен в същото престъпление, е бил арестуван и хвърлен в затвора за 10 години.
Ако сполучи до 30 дни да състави правителство, Абади ще се изправи пред огромни предизвикателства, продължава Франс прес. Ирак е прояден от мащабна корупция, не смогва да подсигури на хората основни услуги като вода и ток, разкъсван е от верски и етнически раздори.
Най-трудна задача обаче ще бъде възстановяването на сигурността - джихадисти контролират обширни зони в пет от иракските провинции. Нападенията в страната вземат всеки месец стотици жертви.
Предшественикът на Абади се опита да пребори насилието, вихрещо се от април 2013 г., използвайки въоръжените сили. Не бе твърде отстъпчив и към своите противници, най-вече тези от сунитското малцинство.
Но без да протегне ръка на сунитите, без да им предостави съществено участие в политическия живот и представителство в кабинета, за властта ще е крайно трудно да обуздае отново поне отчасти насилието в страната, отбелязва агенцията.
Поредна серия въздушни удари срещу "Ислямска държава" в Северен Ирак
Американски изтребители са нанесли снощи поредна серия въздушни удари по позиции на сунитската джихадистка групировка "Ислямска държава" (ИД) в Северен Ирак, съобщи Централното командване на въоръжените сили на САЩ.
При такова нападение приблизително в 20.10 ч. българско време вчера е бил ликвидиран контролно-пропускателен пункт на ИД на югозапад от планината Синджар, където хиляди представители на религиозното малцинство язиди намериха убежище от преследващите ги ислямисти. В района били унищожени още камион за транспортиране на бойци и бронетранспортьор.
Американски изтребители нанесли удари по контролно-пропускателни пунктове на ИД и южно, югоизточно и източно от Синджар. При тях били унищожени два камиона и брониран автомобил.
Същевременно Пентагонът обяви, че няма намерение да разширява обхвата на въздушните си удари в Ирак отвъд района на северната част на страната. "Нямаме планове да разширяваме нашата настояща кампания отвъд настоящите отбранителни операции", каза генерал Уилям Мейвил, високопоставен представител на Пентагона.
Той посочи, че американските удари са забавили ислямистите, но не са ги отслабили, предаде Ройтерс. Ударите временно са нарушили темпото на напредъка на ИД към Ербил, столицата на Иракски Кюрдистан, но е малко вероятно да повлияят на техните операции в други части на Ирак и на Сирия, посочи представителят на Пентагона.
Авиацията на САЩ достави днес вече за пети път пратка с хуманитарни помощи в Северозападен Ирак. "Хвърлени бяха общо 76 контейнера", съобщи командването на американските въоръжени сили.
Самолети "Торнадо" от военновъздушните сили на Великобритания хвърлиха пратка с хуманитарна помощ над иракския планински масив Синджар, предаде Би Би Си, добавяйки, че британците за втори път подпомагат с хуманитарни доставки жителите на Ирак, блокирани от бойци на групировката "Ислямска държава".
Извънредна среща на външните министри нв ЕС за Ирак
Европейският съюз свиква извънредна среща на външните министри, посветена на "катастрофалната ситуация в Ирак", съобщи ИТАР-ТАСС, цитирайки източник в европейските институции в Брюксел. В момента там се провежда среща на посланиците на 28-те страни членки на ЕС.
На срещата се очаква да бъдат обсъдени два ключови въпроса - за оказване на хуманитарна помощ на Ирак, и за доставки на оръжие за кюрдските сили, които в момента са главната преграда пред настъплението на джихадистите от "Ислямска държава", които вече контролират над една трета от територията на Ирак и четвърт от територията на Сирия.
Най-активно за оказване на помощ на кюрдите настоявали Франция и Великобритания.
Междувременно еврокомисарят по хуманитарната помощ Кристалина Георгиева съобщи, че ЕС отпуска 5 милиона евро хуманитарна помощ на Ирак, защото смята, че конфликтът в тази страна е съпроводен с максимален риск от хуманитарна катастрофа.
mediapool.bg