Кламер БГ - Новини: С ваксини епидемията в България ще свърши декември, а без – в средата на 2022 г.

С ваксини епидемията в България ще свърши декември, а без – в средата на 2022 г.

Коронавирус

|
Вт, 09 Март 2021г. 16:14ч.
С ваксини епидемията в България ще свърши декември, а без – в средата на 2022 г.

При масова имунизация на по 100-120 хил. души месечно, епидемията от Covid-19 у нас може да приключи още в края на тази година, докато без имунизация ще се проточи поне до средата на 2022 година. Тази прогноза направи проф. Огнян Кунчев от Института по математика и информатика на БАН, който заедно със свои колеги-учени са разработили различни сценарии за развитието на епидемията у нас.

При математическия модел без ваксинация и на база броя на случаите в интензивните отделения, оптимистичният сценарий е продължителността на епидемията да бъде до юни 2022 г., прогнозира Кунчев. Тогава според него може да се очаква, че тогава 70% от хората ще са се срещали с вируса. Според него дори и при този песимистичен вариант епидемията няма да продължи до 2024, а ще приключи още в средата на следващата година. При този сценарий до края на епидемията в най-лошия случай починалите ще са до 57 000 души спрямо 10 764 души в момента.

При оптимистичния сценарий с масова ваксинация, то броят на починалите в най-лошия случай може да достигне до 43 000 души. "Тази предполагаема оценка за очаквани починали 43 000 души от коронавируса, сред които и вече починалите 10 764, е най-лошата възможна. Ако се ваксинират хората, които са уязвими, както и тези със съпътстващи заболявания, ще има по-малко починали до края на пандемията, вероятно само още 5000. А епидемията може да приключи на 15 декември, в края на тази година", прогнозира Кунчев. Тази прогнози са базира на допускането, че се ваксинират 120 000 души месечно, имаме 1100 интензивни отделения и правим локдауни от около 20-30 дни.

Предполага, че досега у нас около 1 милион души са "се срещнали" с коронавируса, каза още Кунчев.

Доц. Димитър Атанасов от Нов български университет каза, че според създаден от него модел българската здравна система открива 45% от потенциално заразените с Covid-19. За сравнение в началото на епидемията този процент е бил между 23 и 32%, или една четвърт от случаите са били откривани.

Проф. Марусия Божкова от Факултета по математика и информатика на Софийския университет представи краткосрочни варианти за развитие на епидемията. Така например при разхлабване на мерките и липса на достатъчно ваксинирани, репродуктивното число на вируса ще

нарасне и към

23 април може да има нови 10 000 случая на ден. Ако мерките са такива, каквито са сега, можем да очакваме нови случаи от 2000 до малко над 3000. При евентуално затягане и засилване на ваксинацията, епидемията може да затихне, но не и да има пълна елиминация на процеса, смята тя.

mediapool.bg