Кламер БГ - Новини: Русия спешно отмени възрастовите ограничения за наемане на военни в армията

Русия спешно отмени възрастовите ограничения за наемане на военни в армията

Свят

|
Ср, 25 Май 2022г. 18:13ч.
Русия спешно отмени възрастовите ограничения за наемане на военни в армията

Снимка: МО на РФ

Руските депутати гласуваха скоростно закон, премахващ горната възрастова граница за желаещите да встъпят във военна служба, очевидно в опит да се набавят допълнителни войници за войната в Украйна.

Според сегашния закон възрастовите ограничения за руски граждани, сключващи първи контракт с въоръжените сили, са от 18 до 40 години, за чуждестранни граждани – 30 години.

Държавната дума (долната камара на руския парламент) гласува закона на три четения в сряда и веднага го прати в Съвета на федерацията (горната камара), която го одобри на същия ден. Промените бяха внесени в спешен порядък на фона на съобщенията за забавяне на бойните действия в Украйна и скрита мобилизация на хора, готови да отидат да воюват там, отбелязва Би Би Си.

Към момента във въоръжените сили на Русия служат около 400 000 военнослужещи, наети с договор. Всяка година към тях се добавят по 130 000 войници от наборниците, които се призовават в армията два пъти годишно и могат законно да бъдат пратени да се бият в чужбина след 4-месечно обучение.

Руските информационни агенции не съобщават никакви подробности за това как са гласували депутатите от Държавната дума и колко гласа е получил законът на трите четения. Според ТАСС в горната камара 159 сенатори са подкрепили текстовете, един се е въздържал.

Сега президентът Владимир Путин трябва да подпише закона, за да влезе той в сила.

Сред мотивите на проекта е отбелязано, че са необходими са специалисти с висок професионализъм, които да боравят с прецизни оръжия и да използват оръжия и военна техника, предаде "Москоу таймс".

Промените не засягат военнослужещи, които искат да подновят своя военен контракт – както и досега, те трябва да са на възраст под 50 години.

Проектозаконът бе внесен едва преди пет дни от Андрей Картаполов, председател на парламентарната комисия по отбрана и член на управляващата партия "Единна Русия", както и от първия му заместник Андрей Красов. До избирането му за депутат, Картаполов е бил зам.-министър на отбраната и е воювал е в Сирия. Красов е случил в 76-та Псковска десантна дивизия и през 2008 г. е воювал в Грузия.

"Ние разбираме, че за някои специалности експертизата идва с възрастта: на 40-50 години човек има най-дълбокия опит, който може да бъде използван за целите на отбраната", коментира Картаполов пред деловия в. "Ведомисти".

Повишаването на възрастовата граница ще помогне на военна служба да бъдат привлечени "специалисти по търсени специалности", преди всичко цивилни (медицинско обезпечаване, инженерно, техническо обслужване, експлоатация, комуникации), заявиха авторите на законопроекта.

В поясненията към промените се казва, че отсега нататък договор с армията могат да сключват хора в трудоспособна възраст.

Зам.-министърът на отбраната Николай Панков поясни, че става дума за хора до 50 години.

"Мобилизация или има, или няма"

Законопроектът се поява на фона на съобщения, че в страната може би е започнала скрита мобилизация на хора, готови да сключат контракт и да заминат в Украйна, която Русия нападна на 24 февруари.

На много места в Русия бяха забелязани мобилизационни пунктове – например в Новосибирск по време на полумаратона "Забег.РФ" работеха мобилни военни комисариати, съобщи изданието "Тайго.инфо".

По-рано Би Би Си излезе с подробен материал за опитите на руските власти да привлекат хора за служба в армията, за да ги изпратят в Украйна.

Преди ден двама представители от висшия ешелон на властта, непосредствено свързани с началото на военната инвазия, направиха изявления, според които Москва се готви за продължителна война.

"Ние не гоним срокове", каза в интервю пред в. "Аргументи и факти" секретарят на Съвета по сигурността на Русия Николай Патрушев.

С уговорката, че руските войски не нанасят удари по гражданска инфраструктура в Украйна, военният министър на Русия Сергей Шойгу заяви: "Несъмнено, това ще забави темповете на настъплението, но това се прави съзнателно, за да се избегнат жертви сред цивилното население".

Депутати от руския парламент увериха, че законът за снемане на възрастовите ограничения за встъпване в армията се приема в ускорени срокове не поради скритата мобилизация на населението.

"Как може да се говори за пълзяща мобилизация или за някаква виртуална мобилизация, или за каквато и да е друга? Мобилизация или има, или няма", коментира депутатът от комисията по отбрана Андрей Гурулев пред агенция Интерфакс.

В същото време той призна, че законът ще позволи повече хора да бъдат пратени да воюват в Украйна.

"Има по-възрастни доброволци, те искат да отидат да работят [в Украйна], но сега ние не можем официално да ги наемем, защото законът не позволява", каза Гурулев.

Наскоро в небето над Украйна бе свален руски щурмови самолет Су-25, управляван от 63-годишния генерал-майор в оставка Канамат Боташев, който загина. За гибелта на пилота потвърдиха пред Би Би Си трима бивши подчинени на Боташев. По-рано генералът се уволни от въоръжените сили и работеше като зам.-председател на доброволческата организация за подпомагане на руската армия в Санкт Петербург и Ленинградска област.

Западни анализатори и медии предполагаха, че Путин може да обяви всеобща мобилизация на 9 май, когато се проведе традиционният военен парад на Червения площад по случай Деня на победата. Президентът обаче не спомена нищо за мобилизация, макар че посвети по-голямата част от речта си на оправдания за войната в Украйна.

Обявяването на всеобща мобилизация би било крайно непопулярна мярка и ако въобще бъде направена, би означавала публично признание, че руската армия не се справя в Украйна.

През последните седмици от различни региони на Русия постъпват съобщения за подпалване на военни комисариати. Към момента са известни поне 13 такива случая. Във военните комисариати се съхраняват документи, въз основа на които става призоваването в армията.

mediapool.bg