Русия представи ваксината "Спутник V" като триумф на учените си. Руската ваксинационна кампания обаче разчита на търговията с външния свят, пише за в. "Ню Йорк таймс" журналистът Андрю Крамър.
Руските власти с голяма тържественост обявиха пристигането на разработената в Русия ваксина "Спутник V" в Латинска Америка, Африка и в някои европейски страни, като изтъкнаха, че тя е решение на световния недостиг на дози от ваксини срещу Covid.
Руските представители обаче не споменават много факта, че една конкретна страна също внася "Спутник V" и че това е самата Русия.
Руското правителство има договор за производството на "Спутник V" с южнокорейска компания, която внася ваксината в Русия. Планира се сключването на подобен договор и с компания от Индия, отбелязва Крамър.
Макар да е трудно да се каже за доставки в какъв размер става дума, тъй като са в сила клаузи за неоповестяването на тази информация, фактът, че Русия внася дози от ваксината поставя под въпрос официалните изявления на Москва за ролята си на износител на ваксини за нуждаещи се страни.
Вносът на дози от "Спутник V" в Русия, който се очаква да се увеличи през идните седмици и месеци, може да помогне на страната да ускори ваксинационната си кампания срещу ковид.
Вносът на "Спутник V" от Русия е показателен за това, че дори страни, чиито учени са разработили ваксина, са зависими от търговията с чужбина, за да си гарантират достатъчно дози от ваксината, изтъква Крамър.
Кремъл миналата седмица за първи път призна, че недостигът на дози от ваксината е изиграл роля при решението на руския президент Владимир Путин да отложи за известно време ваксинирането си срещу ковид.
Съображението на властите е било, че, ако Путин се ваксинира прекалено рано, това е щяло да накара много руснаци да искат да се ваксинират в условия на сериозен недостиг на дози от ваксината срещу ковид в повечето руски региони, обобщава Андрю Крамър.
По БТА.
mediapool.bg