Украйна съобщи днес, че нейните войски продължават да напредват по фланговете на град Бахмут, въпреки че "интензивността" на действията им е спаднала, а Русия изпраща в района още сили, предаде Ройтерс.
В събота Русия заяви, че е превзела изцяло Бахмут, но украински официални лица продължават да твърдят, че силите на Киев все още контролират малка част от града.
Заместник-министърът на отбраната Ханна Маляр днес повтори, че Украйна има, макар и малко, войсково присъствие в самия град.
"Чрез движението ни по фланговете - на север и на юг - успяваме да унищожим врага", каза тя по телевизията. "Чрез придвижване по фланговете и заемане на определени височини там, нашите въоръжени сили направиха много трудно оставането на врага в града".
"Ние все още напредваме, но интензивността малко намаля. Ако говорим за северната част, там има много по-малко активни действия. Ако говорим за юг, ние напредваме и отбраната на Бахмут като град напълно е изпълнила военната си цел".
Ройтерс не успя да потвърди тази информация през независими източници, посочва агенцията.
Междувременно създателят на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин днес заяви, че неговите подразделения ще напуснат Бахмут, за който в събота заявиха, че са превзели, от 25 май до 1 юни.
Би Би Си: Русия е изградила голямо количество укрепления в Южна Украйна
Въз основа на проучването на стотици сателитни снимки Би Би Си отбелязва наличието на широки защитни съоръжения, изградени от Русия, която се подготвя за голяма украинска контраофанзива.
След месеци на безизходица очакваното контранастъпление на войските на Киев вероятно ще бъде решаваща проверка за Украйна, която се опитва да докаже, че може да постигне значителни успехи на бойното поле с оръжията, които е получила от Запада.
Би Би Си посочва четири места, където вече е изградена зачителна руска отбранителна инфраструктура.
Бреговата линия на Крим, простираща се на 25 км, е осеяна с отбранителни съоръжения, изградени от руските войски. Покрай брега са разположени т. нар. "драконови зъби" - бетонни блокове с форма на пирамида, предназначени да препречват пътя на танкове и други военни превозни средства. Зад тях има линия от окопи, които осигуряват прикритие от атаките. Край окопите се виждат и няколко бункера.
Някои военни експерти смятат, че защитните съоръжения вероятно са по-скоро предпазна мярка, отколкото знак, че Русия очаква да се защити от морско нападение, тъй като Украйна разполага с малък морски капацитет.
Сателитни изображения от района на малкия град Токмак показват две линии от окопи и пояс от допълнителни защитни структури. Градът се намира на ключов маршрут в югоизточната част на страната, който украинските сили може да искат да използват, за да откъснат Крим от други територии, контролирани от Русия.
Зад двете успоредни линии окопи северно от града е разположен допълнителен пояс от укрепления с три слоя отбранителни съоръжения, които могат да се видят ясно.
Налице са противотанкови ровове, които обикновено са с дълбочина поне 2,5 м и са предназначени да хванат в капан всички вражески танкове, които се опитват да ги преминат.
По пътя на украинските сили вероятно са разположени още капани – между линиите от окопи може да има минни полета.
Линия от противотанкови ровове и окопи вече минава покрай 35-километров участък от главната магистрала Е105, западно от град Токмак.
Анализът на снимките, извършен от Би Би Си, отбелязва наличието на множество кръгови окопи в района на село Равнопил, на 55 км северно от град Мариупол. Предполага се, че това са артилерийски позиции, които са така изградени, че оръдията да имат възможност за обстрел на 360 градуса.
Най-малко 8 ранени при руската въздушна атака в Днепропетровска област
Най-малко 8 души са ранени, а десетки сгради са понесли щети, в резултат на руската въздушна атака тази нощ в Днепропетровска област, Източна Украйна, предаде Ройтерс, като се позова на властите.
Те съобщиха още, че украинските системи за противовъздушна отбрана са унищожили 20 дрона и 4 крилати ракети.
Този месец Русия възобнови ударите с ракети и безпилотни летателни апарати след близо двумесечно затишие, на фона на очакванията за украинска контраофанзива. В последно време такива нападения има няколко пъти седмично, отбелязва Ройтерс.
"Руските нашественици атакуваха военни и инфраструктурни обекти в източната част на Украйна - и по точно в град Днепър. Нападението бе извършено с 16 ракети от различни видове и 20 безпилотни летателни апарата "Шахeд 136/131", каза украинската армия. Тя уточни, че системите за противовъздушна отбрана са свалили 20 дрона и 4 крилати ракети.
Най-малко един човек е пострадал в град Днепър, а седем души са ранени в Синелниковски район на Днепропетровска област, съобщи в "Телеграм" регионалният управител Сергий Лисак. Той добави, че десетки сгради, в това число частни домове, жилищни блокове и административна инфраструктура, са повредени или разрушени.
Украйна съобщи, че е възстановено електрозахранването на окупираната от Русия Запорожка АЕЦ
Украйна възстанови електрозахранването на окупираната от Русия Запорожка АЕЦ от своята мрежа след кратко прекъсване, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на украинския национален енергиен оператор "Укренерго".
По-рано в атомната електроцентрала в южната част на Украйна се включиха аварийни дизелови генератори, за да се гарантира, че ядреното гориво е охладено и да се предотврати потенциална катастрофа.
Всяка от страните обвини другата за прекъсването на електрозахранването. Според назначен от Русия местен служител Украйна е изключила електрозахранваща линия, а украинската компания "Енергоатом" заяви, че проблемът е бил причинен от руски обстрел.
Украинските власти обявиха, че са били извършени ремонтни дейности. "Укренерго" съобщи, че електроцентралата се превключва (обратно - бел.ред.) към електрозахранване от украинската енергийна система.
Инцидентът разтревожи генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, който заяви, че ситуацията с безопасността в атомната електроцентрала е "изключително уязвима" и подчерта необходимостта от международна защита.
Въпреки че шестте реактора в Запорожката АЕЦ са спрени, те все още се нуждаят от постоянно електроснабдяване за поддържане на ядреното гориво в тях, което трябва да се охлажда, за да се предотврати евентуално разтопяване. Електроцентралата, най-голямата АЕЦ в Европа, се намира в окупирана от Русия област в Южна Украйна, недалече от фронтовата линия по поречието на река Днепър. Районът около нея многократно е бил обстрелван.
От "Енергоатом" съобщиха, че това е седмият случай на прекъсване на електрозахранването след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Украйна заяви, че в резултат на последните руски атаки е било прекъснато електроснабдяване на близо 250 000 потребители в Запорожка област, но електроподаването за повечето от тях е било възстановено. "Укренерго" заяви, че е било възстановено електроснабдяването и на потребителите в Днепропетровска област след руските въздушни удари през нощта.
mediapool.bg