Опозицията в Украйна призова за нови масови протести в неделя, като подготовка за "мирна офанзива", въпреки че вътрешното министерство съобщи, че е освободило от ареста всички задържани участници в масовите демонстрации срещу президента Виктор Янукович.
Преговорите между президента и опозицията за излизане от политическата криза засега не дават признаци за постигане на компромис.
Планираната за неделя мегадемонстрация в Киев ще е 11-та от началото на протестите в края на ноември заради решението на правителството да откаже сближаване с Европейския съюз.
След оставката на премиера Микола Азаров в края на януари, все още не е определен следващият премиер, тъй като парламентарното мнозинство на Янукович даде да се разбере, че няма да подкрепи кандидат на опозицията.
Лидерът на "Баткивщина" Арсений Яценюк, на когото Янукович предложи премиерския пост, заяви, че ще го приеме само, ако опозицията получи ключови министерски кресла в новия кабинет и бъдат направени конституционни реформи за ограничаване на авторитарните президентски правомощия.
"Основният въпрос, който ще бъде поставен на неделните протести, ще бъде мирната офанзива от страна на активистите, така че исканията на демонстрантите да бъдат изпълнени", се казва в изявление на партията на Юлия Тимошенко, без да бъде уточнено какво точно е "мирна офанзива".
Задържаните демонстранти са освободени
В същото време Районен съд в Киев освободи от ареста всички без един от задържаните участници в масовите безредици. Това стана по силата на нов закон, който влезе в сила на 2 февруари. Той бе договорен с лидерите на опозицията и предвижда всички протестиращи да бъдат освободени. Срещу това протестиращите се задължават в 15-дневен срок да изпълнят редица искания на властите, в това число да освободят всички окупирани от тях помещения на органите на държавната власт и местното самоуправление. Срокът изтича на 17 февруари.
През ноември миналата година в последния момент Украйна се отказа от подписване на споразумението за асоцииране с Европейския съюз и направи рязък завой към Москва, като това предизвика най-масовите за последните девет години след Оранжевата революция улични протести в 46-милионната страна.
След решението на Киев да не подпише с ЕС, Москва възнагради украинския президент Виктор Янукович със спасителен кредитен пакет за милиарди долари.
Посредничеството на Запада между управляващите и опозицията засега не дава резултат.
Москва: Западът да не се намесва
В петък руският външен министър Сергей Лавров за пореден път предупреди Запада да не се меси в кризата в Украйна.
На пресконференция в Москва с германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер Лавров заяви, че украинците трябва да бъдат оставени да решават проблемите си сами.
"Смятаме, че украинците трябва сами да намерят изход от кризата. Очакваме всички партньори на Украйна да следват този принцип", заяви шефът на руската дипломация, цитиран от Ройтерс.
По думите на Щайнмайер сега всичко зависи от враждуващите страни в Киев, където са налице стъпки за подобряване на ситуацията. Според вестник "Билд" обаче канцлерът на Германия Ангела Меркел възнамерява да се срещне с украинските опозиционни лидери Виталий Кличко и Арсений Яценюк в Берлин идния вторник.
"Но най-главното, което все още предстои - това е работата по промяна на конституцията", смята германският външен министър.
По повод позициите на Русия и ЕС за положението в Украйна, Щайнмайер отбеляза, че не може да става дума за създаване на каквито и да било сфери на влияние, а "ние трябва да дадем на украинците да изберат пътя на политическо бъдеще".
"Напълно съм съгласен с Франк-Валтер, че не трябва да има никакви сфери на влияние", заяви Лавров, цитиран от Ройтерс. Но като тегли Украйна към едната страна и й казва, че трябва да направи избор или-или, или с ЕС, или с Русия, в действителност ЕС се опитва да създаде такава сфера на влияние", каза руският външен министър.
"Това е очевидно и никакви мили думи не могат да променят това", добави той.
Щайнмайер коментира по-рано пред руския в. "Комерсант", че никой няма интерес ситуацията в Украйна да ескалира и занапред.
"Наша обща задача е да насърчаваме диалога между опозицията и представители на властта - конструктивен принос тук би могла да даде и Русия", посочи германският държавник, пристигнал на посещение в Москва за първи път, откакто пое поста през декември.
Щайнмайер споделя "принципната си убеденост: няма как да минем без Русия".
"Необходими сме един на друг в премахването на конфликти, независимо дали става дума за гражданската война в Сирия, преговорите по ядрената програма на Иран, осигуряването на стабилност в Афганистан или решаването на конфликти близо до нашите страни", добави той.
mediapool.bg