Колона от 280 руски камиона потегли към Украйна ден след като бе постигнато споразумение за международна мисия за оказване на помощ там, съобщиха световните агенции.
От международния Червен кръст, който трябва да координира операцията, обявиха обаче, че нямат информация какво има в руските камиони и къде ще отидат те. Руската акция може да подсили опасенията в Украйна и на Запад, чиито лидери смятат, че Русия може под прикритието на хуманитарната инициатива да изпрати войски в подкрепа на проруските сепаратисти в Източна Украйна.
Киев заяви oт своя страна, че ще откаже достъп на конвоя, тъй като не е получил сертификат от Червения кръст.
В същото време заместник-началникът на администрацията на украинския президент Петро Порошенко - Андрий Чалий, заяви, че руският хуманитарен товар ще бъде доставен до границата на Русия с Украйна, където ще бъде прехвърлен от служители на Червения кръст от руските камиони в други превозни средства, предаде Ройтерс.
Руски медии съобщиха, че 2000 тона помощи са на път за Украйна. Тв канал Ен Те Ве показа стотици боядисани в бяло камиони в автодепо край Москва и обяви, че те ще превозват всичко - от детски храни до спални чували. Някои от камионите бяха снабдени със знака на Червения кръст, преди да потеглят. Предполага се, че колоната ще трябва да пътува едно денонощие до местоназначението си.
Андре Льорш, говорител на мисията на Международния комитет на Червения кръст (МКЧК) в Киев каза, че засега организацията не е сключвала генерално споразумение за доставка на руска хуманитарна помощ в региона. Льорш добави, че МКЧК няма информация за съдържанието на камионите и не знае накъде са се насочили те. "На този етап няма споразумение за това и изглежда това е инициатива на Руската федерация", каза говорителят.
В понеделник председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу предупреди по телефона Владимир Путин Русия да не предприема военна интервенция в Украйна под никакъв предлог, включително хуманитарен, припомни Ройтерс.
Френският външен министър Лоран Фабиюс пък предупреди, че тези 280 камиона с хуманитарни доставки може да са прикритие на руснаците "да се установят близо до Луганск и Донецк" и да поставят международната общност пред свършен факт.
Френският президент Франсоа Оланд разговаря с руския си колега Владимир Путин във вторник и изрази "силното си безпокойство" от перспективата за едностранна руска хуманитарна мисия на украинска територия, обяви Елисейският дворец, цитиран от Франс прес. Той наблегна на факта, че хуманитарна операция на украинска територия може да има само със съгласието на украинските национални власти.
Eврокомисарят по международното сътрудничество и хуманитарната помощ Кристалина Георгиева заяви, че доставката на хуманитарна помощ от Русия за Източна Украйна трябва да бъде внимателно проверена, за да бъде сигурно, че не служи за политически цели.
"Много е важно тази доставка на хуманитарна помощ, където и да е, от когото и да е, да съответства на принципите на неутралност, безпристрастност и независимост", заяви Кристалина Георгиева.
Тя посочи още, че международните хуманитарни организации са тези, които помагат на хората.
Не е ясно дали камионите ще влязат в контролираната от сепаратистите Луганска област, или в Харковска област, която е под правителствен контрол. В момента ивица с широчина около 100 километра по протежение на руско-украинската граници е в ръцете на бунтовниците, допълва АП.
Бившият украински президент Леонид Кучма заяви пред Интерфакс, че руската хуманитарна колона ще бъде придружавана на украинска територия от представители на ОССЕ. По думите му помощта от Русия, както и помощта от САЩ и ЕС, ще бъде разпределяна под надзора на МКЧК в град Луганск.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви от своя страна, че правителството на президента Барак Обама се надява, че дипломацията ще помогне за успокояване на напрежението между Украйна и Русия, предизвикано от настояването на Москва да изпрати хуманитарна помощ в проруски области в Източна Украйна.
Кери заяви в Австралия, че тази седмица в Европа ще се състоят редица срещи между представители на Международния комитет на Червения кръст, Германия, Украйна и евентуално Русия. Целта им е да се намери начин, по който тази помощ да се достави без да предизвиква страхове, че е прикритие на пряка руска военна намеса.
Кери не съобщи подробности за готвените срещи, но посочи, че се надява те не само да изяснят условията по доставянето на хуманитарната помощ, но и да ускорят разследването на свалянето на малайзийския пътнически самолет, който се разби в Източна Украйна, както и преговори между властите в Киев и легитимни проруски украинци.
Руският вестник "РБК дейли" уточни, че колоната превозва 400 тона зърно, 100 тона захар, 62 тона детски храни, 54 тона медицински материали и лекарства, 12 хиляди спални чували и 69 електростанции с различна мощност.
Най-голяма нужда от помощи има Луганск, център на една от сепаратистките "народни републики" в Източна Украйна, посочва Александър Ферберт, шеф на земляческа фондация в региона. "Там няма ток, значи не работи и всичката техника, няма вода и е тъмно. Луганск живее в това положение над две седмици, животът в града е замрял, истинска хуманитарна катастрофа", казва той. В Донецк - друг отцепнически център, също има повреди, "но катастрофа няма", добавя Ферберт.
Русия изпраща хуманитарния конвой заради стремежа на президента Владимир Путин да подпомогне поне малко на сепаратистите, твърди киевският аналитик Олег Соскин. Той е
убеден, че хуманитарната помощ е предназначена тъкмо за проруските отцепници.
Путин "не може открито да вземе страната на руските въоръжени бойци - те нали се снабдяват с руски оръжия, затова организира по този начин снабдяването им занапред", смята експертът. Той не изключва и провокации - ако конвоят бъде обстрелян, Москва ще може да използва това като повод за пълномащабна война, както в случая с Южна Осетия през 2008 г.
Руският политолог Константин Затулин подозира провокация, идеща отдругаде: Киев може да поиска конвоят да бъде придружен от украински военни и така да провали доставката на товара, за да представи сепаратистите в неизгодна светлина. Те надали ще допуснат въоръжен противник на своя територия, мисията ще бъде провалена, а Киев ще получи възможност да ги обвини, че загърбват интересите на мирното население.
Ситуацията с украинските бежанци в Русия се изостря, пише "Комерсант", цитиран от Би Би Си. Москва подготвя по-специално правителствено постановление, с което да бъдат затворени пунктовете за временно настаняване и бежанците от Украйна да бъдат разпределени из различни краища на федерацията.
Федералната миграционна служба планира според вестника до есента да затвори бежанските лагери в Крим, Севастопол, Москва, Санкт Петербург и в 7 области на Русия. Неофициално било обяснено, че наближава новата учебна година, а преселниците трябва да бъдат настанени в помещения, годни за живот през есенно-зимния сезон.
Според шефа на агенцията Константин Ромодановски, в Русия има днес общо към 500 000 преселници по принуда. Всички те са настанени или в апартаменти на доброволци, или в детски летни лагери и палаткови градчета, пояснява изданието. На Русия няма да й стигнат ресурсите да настани бежанците в постоянни пунктове, коментира Георгий Фьодоров от координационния щаб за подпомагане на Украйна към Обществената палата на Русия.
Временните пунктове за настаняване, при това през есента и зимата, безспорно не са най-доброто място за живеене. По всичко личи обаче, че бежанците ще се множат ден след ден, предупреждава той и приканва за повече ред в дейността на миграционната служба.
"Принудителното всъщност разселване на бежанците" може да увеличи социалното напрежение, изтъква правозащитничката Светлана Ганушкина.
"Има случаи администрацията да урежда едни бежанци с добри работни места и жилища, ощетявайки местните хора, друг път обратното - не дават на хората да работят и ги пращат в друг регион, макар че са си намерили и жилище, и работодател", разказва тя пред "Комерсант", цитирана от БТА.
mediapool.bg