Кламер БГ - Новини: Разходите на НЗОК за онколекарства ще се удвоят, ако не се обвържат с ефекта от лечението

Разходите на НЗОК за онколекарства ще се удвоят, ако не се обвържат с ефекта от лечението

България

|
Ср, 10 Окт 2018г. 13:30ч.
Разходите на НЗОК за онколекарства ще се удвоят, ако не се обвържат с ефекта от лечението

До десет дни Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще предложи промени при финансирането на онколекарствата, които целят да обвържат финансирането на терапиите с тяхната ефективност. Ако политиците не ги приемат, до две години разходите за лекарства в онкологията ще се удвоят, предупреди управителя на касата д-р Дечо Дечев пред бТВ.

Дечев обясни, че се очаква удвояване на разходите заради увеличаващата се продължителност на живота и прогнозата, че средно всеки трети над 60-годишна възраст ще развие онкологично заболяване, както и заради навлизащите нови и скъпи медикаменти. “На входа при нас чакат няколко много скъпи терапии, измислени в света, с ефект под въпрос, чиято стойност е от порядъка на 25 000 лева на месец. Курсът на лечение е 4 години, и ако не се въведат мерки, които да обвържат цената на даден медикамент с неговата ефективност, нещата ще останат потресаващи за нас като хора, които трябва да плащат осигуровки”, заяви Дечев.

Той изнесе данни, според които сега България плаща твърде скъпо за лечението на някои диагнози, без това да е довело до съществено увеличаване на продължителността на живота.

България била с 30% по-висок разход за рак на гърдата от Германия

Дечев даде пример с рака на гърдата и биологичните медикаменти за лечението на артрит, псориазис и други заболявания.

“На фона на това, че е публично известно, че България отделя на глава от населението най-малко средства в ЕС за здравеопазване, за карцинома на гърда – Румъния отделя 80 евроцента на глава от населението, Унгария отделя 2.7 евро, Полша – 2.3 евро, Германия – 3.7 евро, а бедна България отделя 5 евро, т.е. 30% повече отколкото Германия и 600% повече отколкото Румъния“, заяви Дечев.

Удължаването на живота не отговаряло на ръста в разходите

В същото време по думите му от 2000 до 2009 година в България са се отделяли максимум 80 млн. лв. за онкоболни, а средната продължителност на живота се е удължила с две години.

“От 2009 до 2015 г., когато има бум на средствата за онкология или 500% ръст, средната продължителност на живота се е повишила със 7 месеца“, заяви Дечев.

Дисбаланси

Той посочи, че за химиотерапията на 29 000 онкоболни през 2017 година НЗОК е платили близо 400 млн. лева, само за най-модерните таргетни терапии. В същото време в групата на лекарствата за домашно лечение е дали.а също приблизително 400 млн., но за 1.5 млн. души, т.е. за близо 50 пъти повече пациенти. И в голямата група пациенти са концентрирани основните заболявания, които определят средната продължителност на живота, а за тях НЗОК плаща едва 25%, докато онкотерапиите се покриват 100%.

Дечев даде пример и с биологичните терапии, където България била на първо място в ЕС по разходи на глава от населението.

По думите му обаче за евтините социално значими заболявания никога няма да бъде видяна пациентска организация да протестира, докато за заболяванията, където се плаща напълно и в пъти повече от други европейски държави, протестите са постоянни.

Дечев предупреди “групата по интереси“, че я следи под лупа

Дечев специално се обърна към участниците в “организираната група по интереси“, включваща лекари, в това число консултанти на касата, фармацевтични компании и пациентски организации, че техните действия ще бъдат внимателно наблюдавани.

"Тук говорим за един баланс между интереса на индустрията и интереса на нас като платци. Самата индустрия трябва да разбере, че това, което предлага, трябва да влезе в определени финансови параметри, които всички ние с вас и другите хора сме отделили като средства, и трябва да подкрепяме тези фарма компании, чиято цел е да не надуват цената на тези медикаменти с цел вътре да се калкулират и профити за организираната група. А да подкрепяме такива практики, които са на повечето фарма компании, които желаят да продават лекарствата на поносима цена за дадения фонд, гарантирайки качество на лечението", заяви д-р Дечев.

“Искам да информирам тези групи, че някои техни действия ще се наблюдават под лупа, а именно: дали се манипулират генетични изследвания, на базата на които се назначава една или друга терапия. Ще се наблюдава под лупа има или няма манипулация с теглото на болния, защото на базата на теглото на болния се определят дозите за някои медикаменти. И ще предпочитаме консултанти, чиито експертни препоръки не са обвързани с участие

в клинични проучвания, от които ще получат щедро за нашите условия финансиране“, заяви Дечев.

Той обърна специално внимание на това, че организираните групи попадат и консултанти на касата, въз основата на чието мнение се взима едно или друго решение. “Касата има над 50 консултанти, лекари, водещи специалисти в дадени области. Понякога обаче техните препоръки са мотивирани от финансови причини, а не чисто медицински“, заяви Дечев.

По думите му въпросните организирани групи прокарват лобистки интереси, които подпомагат оборотите и продажбите на определени фармацевтични компании.

Дечев коментира, че “няма по-лесен обект за манипулация от пациента, защото неговият проблем се поставя по такъв начин, че едва ли не всяко решение на касата, което води до ефективно разходване на средства се тълкува като действие, което ще навреди на неговото състояние“.

“Хората, които манипулират тези пациенти са много обиграни и ги подвеждат да прокарат даден интерес“, каза той.

По повод предлаганите от здравния министър промени в здравноосигурителния модел Дечев коментира, че “когато някой предлага модел, в който ще се влеят повече средства, не трябва да казваме на прима виста “не”.

“Обществото трябва да се готви, че разходите за здраве ще се повишават драстично всяка година. И тази част, която ще се покрива солидарно от нас всички, трябва да расте, ако не искаме да расте другата част, която се покрива индивидуално от всеки“, посочи Дечев.

mediapool.bg