Кламер БГ - Новини: Нови два подозрителни пакета бяха открити в САЩ

Нови два подозрителни пакета бяха открити в САЩ

Свят

|
Пет, 26 Окт 2018г. 18:13ч.
Нови два подозрителни пакета бяха открити в САЩ

Нови два подозрителни пакета бяха открити в САЩ, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че с това общият брой на тези пратки, адресирани до противници на президента Доналд Тръмп и видни демократи, е достигнал 12.

ФБР съобщи, че във Флорида е бил открит подозрителен пакет, изпратен до сенатора демократ от Ню Джърси Кори Букър, остър критик на Тръмп. Той е бил намерен в център за преразпределение на пощенски пратки във Флорида, северозападно от Маями.

Министърът на вътрешната сигурност Кирстен Нилсен каза, че поне някои от пакетите са били изпратени именно от югоизточния американски щат.

В пощенски клон в Ню Йорк е бил открит подозрителен пакет, адресиран до бившия директор на националното разузнаване Джеймс Клапър и изпратен до телевизия Си Ен Ен, съобщи американската медия.

Общо 12 такива подозрителни пакета бяха открити в САЩ от понеделник. Всички техни адресати, сред които са милиардерът Джордж Сорос, бившите президенти на САЩ Барак Обама и Бил Клинтън и ексдържавният секретар Хилари Клинтън, са видни демократи и критици на Тръмп. Те освен това често са критикувани от консервативните десни кръгове.

До момента никой не е поел отговорност за пратките.

Поредицата от пакети със самоделни взривни устройства, изпратени през последните дни в САЩ до критици на президента Доналд Тръмп, няма да ги накарат да замлъкнат, заяви бившият директор на националното разузнаване Джеймс Клапър, цитиран от Ройтерс. Той работи като анализатор за Си Ен Ен.

Не съм изненадан, че такъв пакет бе изпратен до мен, каза Клапър в интервю за телевизията. Той нарече инцидентите "сериозни" и "актове на домашен тероризъм".

Още няма резултати от разследването

Разследването кой стои зад изпратените по пощата бомби до критици на президента Доналд Тръмп и какви са били мотивите му продължава, предаде Асошиейтед прес.

Следователите анализират устройството на бомбите, за да разкрият дали те са били предназначени да експлодират при отварянето на пратките или просто да всеят страх две седмици преди деня на междинните избори за Конгрес.

Служители на силите за сигурност заявиха пред Асошиейтед прес, че взривните устройства не са били поставени в пратките по начин, който да доведе до експлодирането им при отваряне. Все още не е ясно дали просто става дума за несполучлив опит за създаване на пощенски пратки убийци или от самото начало извършителите не са имали за цел да причинят смърт или физически увреждания на получателите.

На пресконференция в Ню Йорк вчера местните власти не посочиха какви са възможните мотиви за изпращането на пратките или как те са успели да проникнат в пощенската система на САЩ.

Пратките с бомби напрегнаха още повече предизборната обстановка в САЩ.

"Голяма част от гнева, който наблюдаваме днес в обществото си има за причина преднамерено фалшивите и неточни новини, предавани от традиционните медии, които аз наричам медии за фалшиви новини. Поведението стана неописуемо лошо и изпълнено с омраза. Традиционните медии трябва да коригират поведението си и то бързо", написа в Туитър президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Бившият директор на Централното разузнавателно управление Джон Бренан, на когото беше изпратен пакет с бомба, адресиран до нюйоркския офис на Си Ен Ен, отвърна на Тръмп в Туитър.

"Престанете да обвинявате другите. Погледнете в огледалото. Вашата предизвикваща гняв риторика, обиди, лъжи и поощряване на физическото насилие са позор. Коригирайте поведението си, опитайте се да се държите като президент", написа Бренан.

Призивът за национално единство бързо бе изместен от политически нападки

Докато страхът от пратките с бомби се разраства, риториката за национално единство бързо отстъпи място на нападките, отбелязва Асошиейтед прес. Президентът Доналд Тръмп обвини медиите, че провокират гняв в обществото, а кандидати за Конгреса от цялата страна си размениха нападки, добавя агенцията.

По-малко от две седмици преди междинните избори откриването на пощенски пратки с бомби в тръби, адресирани до известни представители на Демократическата партия (което може би щеше да накара цялата страна да се замисли в някоя друга епоха), почти не се отрази на кампанията. Нападателните изявления продължиха да бъдат излъчвани по телевизията, а нападателните реплики останаха в предизборните речи. Президентът не направи изказване от Белия дом и не се обърна към предшественика си, който бе един от обектите на заплахата. Вместо това той отправи поредните си критики към медиите, пише Асошиейтед прес.

"Голяма част от Гнева, който наблюдаваме днес в обществото си, има за причина преднамерено фалшивите и неточни новини, предавани от Традиционните медии, които аз наричам медии за Фалшиви Новини. Поведението им стана неописуемо лошо и изпълнено с омраза. Традиционните медии трябва да коригират поведението си и то БЪРЗО", написа Тръмп вчера в Туитър.

Тази реакция бе поредното доказателство за новата политика през епохата на Тръмп, когато единството бива надценявано, информационните потоци текат бързо и изглежда, че нито една от двете партии не желае да демонстрира етично поведение. Вместо това моментът, който можеше да сплоти дълбоко разделената страна, подтикна за пореден път демократите и републиканците да си отправят взаимни обвинения за проблемите на САЩ, продължава Асошиейтед прес.

Помощниците в националните предизборни щабове на демократите и републиканците в Конгреса заявиха, че не виждат признаци някои кандидати да са променили изказванията и програмите си заради бомбените заплахи. Мнозина обаче са започнали да отправят заключителните си послания от кампанията, които обикновено са по-позитивни.

Кандидатът за конгресмен от Индиана Майк Браун разпространи нова реклама, в която сравнява сенатора от демократите Джо Донъли с надуваема танцуваща фигурка, използвана за привличане на вниманието в автокъщите, и го нарича "сенатор, който казва всичко, но не прави нищо".

Други кандидати като кандидатката за Сенат на републиканците от Уисконсин Лий Вукмир и сенаторката от демократите Тами Болдуин, за чието място се бори Вукмир, също не останаха по-назад. Вукмир направи връзка между Болдуин и Хилари Клинтън сред виковете "Вкарайте я в затвора!" на вечерна проява с Тръмп. Болдуин планира да участва на събитие в Милуоки в петък заедно с бившия президент Барак Обама.

Някои от критиците на Тръмп го обвиниха за резкия тон и заради това, че не е поел отговорност за своя принос към отровната политическа атмосфера.

"Никой не причинява такова разделение и такъв гняв като Доналд Тръмп и да се твърди нещо друго би било напълно погрешно", заяви бившият министър на жилищното строителство и градоустройството Джулиън Кастро, който обмисля да се включи в надпреварата за определяне на кандидат от Демократическата партия за президентските избори през 2020 г. "Дори не би ни се налагало да водим подобен разговор с друг президент, бил той републиканец или демократ, защото той би бил на достатъчно високо ниво, че да не използва подобна изпълнена с омраза и подтикваща към гняв риторика", добави той.

Тръмп трябваше вчера да се обади на Обама или Клинтън във връзка с адресираните до тях пакети, но разговаря с губернатора на Ню Йорк от демократите Андрю Куомо, в чийто щат бяха доставени голяма част от пратките.

Тръмп заяви, че привържениците на десницата също са ставали обект на тормоз, изтъквайки някои известни инциденти, в които хора с консервативни убеждения са били обиждани в ресторанти и на публични места от политическите си противници. Част от съюзниците на Тръмп, сред които най-големият му син Доналд Тръмп-младши и консервативният анализатор Лу Добс разпространиха в социалните мрежи идеята, че случаят с бомбите може да е изфабрикуван от демократите.

Сенаторът републиканец от Южна Каролина Линдзи Греъм защити Тръмп в Туитър: "Аз не обвиних Бърни Сандърс, когато негов симпатизант простреля конгресмена Стив Скалийз. Няма да обвиня и президента Доналд Тръмп за тези действия на безумци".

Греъм има предвид стрелбата през 2017 г., при която бяха тежко ранени Скалийз и други хора. Стрелецът Джеймс Ходжкинсън бе публикувал в социалните мрежи съобщения, намекващи, че негова мишена са републиканците.

Говорителката на Белия дом Сара Сандърс заяви, че е "позорно" да се твърди, че президентът носи някаква отговорност за изпратените до опонентите му пакети. Тя каза вчера пред журналисти, че има голяма разлика между "направени изказвания и предприети действия" и също припомни случая със Скалийз.

На въпроса дали президентът възнамерява да смекчи риториката си и да намали личните нападки, Сандърс отговори, че Тръмп ще "продължи да обяснява случая с различията между демократите и републиканците" с оглед междинните избори за Конгрес следващия месец.

Сравнение с Оруел

Немалко наблюдатели на срещите с избиратели в предизборната кампания на сегашния президент на САЩ Доналд Тръмп са правили сравнение с книгата на Джордж Оруел "1984", пише британският в. "Гардиън" в редакционна статия.

Подобно на описаното в нея, поддръжници на Тръмп скандираха "Заключи я" за противничката му на изборите Хилари Клинтън и тогавашният кандидат-президент предизвикваше искрена омраза към присъстващите медии. След встъпването си в длъжност той започна да прави по-твърди изявления и възхваляваше физическото насилие. Миналата седмица той похвали конгресмена от Монтана Грег Джианфорте за физическо нападение срещу репортер на в. "Гардиън".

Когато Тръмп отправя нападки срещу медиите, политици от Демократическата партия или насочващи се към САЩ мигранти, той го прави не само за да угоди на основните си поддръжници, а и защото гневът и омразата сами по себе си обединяват и зареждат с енергия до краен предел тези политически сили. Язвителните критики са не само последствие от политическите възгледи, а и важен инструмент в изграждането и мобилизирането на десния популизъм по света, твърди британският вестник.

Финансистът милиардер Джордж Сорос, който също получи бомба, беше демонизиран в Източна Европа. В Бразилия Жаир Болсонаро нарече бежанците "измета на света", а филипинският президент Родриго Дутерте заяви, че "с удоволствие ще избие" 3 милиона наркомани. Когато политическите опоненти и хората в уязвимо положение се дехуманизират и третират като врагове, дебатите и компромисите са невъзможни - единственият вариант е унищожението. Политическата история на САЩ и на други страни е донякъде история на този вид насилие. За да му се противопоставим, трябва да разбираме истинската му цел и ползата от него, подчертава в. "Гардиън".

mediapool.bg