Кламер БГ - Новини: Присъдата на Радован Караджич: 40 години затвор за геноцид и престъпления срещу човечеството

Присъдата на Радован Караджич: 40 години затвор за геноцид и престъпления срещу човечеството

Балкани

|
Четв, 24 Март 2016г. 19:14ч.
Присъдата на Радован Караджич: 40 години затвор за геноцид и престъпления срещу човечеството

Бившият политически лидер на босненските сърби, 71-годишният Радован Караджич бе признат за виновен в геноцид и още девет точки от обвинението, съдържащо общо 11 точки - за геноцид в Сребреница, престъпления срещу човечеството и във военни престъпления, извършени по време на войната през 90-те години, решиха днес съдиите в Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия.

Прокуратурата искаше доживотен затвор за това, че Караджич лично е организирал най-тежките военни престъпления във войната след разпадането на Югославия. По време на три и половина годишния конфликт в Босна, взел 100 хиляди жертви, той е президент на самообявилата се тогава босненска Република Сръбска и върховен главнокомандващ нейната армия.

"Радован Караджич, съдът ви осъжда на 40 години затвор", каза съдия О-Гон Куон.

Караджич бе оправдан само по едно обвинение – съдът прецени, че няма достатъчно доказателства, че по време на войната в бивша Югославия през 90-те години на миналия век е организирал геноцида в седем други босненски общини - Братунац, Приедор, Власеница, Зворник, Сански мост, Фоча, Ключ.

И Караджич, и прокуратурата имат право да обжалват присъдата. До влизането й в сила Караджич остава в ареста на Хагския трибунал.

Трибуналът повдигна обвинението против Караджич на 24 юли 1995 г. Той бе обвинен по две точки в геноцид, по пет точки в престъпления против човечеството и по четири точки за нарушаване на военновременните закони.

В обвинението пише, че Караджич носи лична наказателна отговорност, включително за участие в няколко съвместни престъпни начинания. Караджич е наказателно отговорен за геноцид в Сребреница за тригодишната обсада на Сараево, за убийства, преследване, взимане на заложници, решиха съдиите.

Според тях той е замислил прочистването на мъжкото мюсюлманско население в Сребреница, където 8 хиляди мъже и момчета бяха избити в най-тежкото военно престъпление в Европа след Втората световна война. Въобще, между 1991 и 1995 г. с водещата роля на Караджич паралелни военни и държавни структури са извършвали действия, целящи да премахнат хърватското и мюсюлманското население от територията на Република Сръбска и да създатат ентически хомогенна държава.

Изтребването на босненските мюсюлмани от Сребреница е извършено "систематично и с висока степен на организация", като Караджич е получавал непрекъснато информация през различни комуникационни канали.

Караджич носи отговорност и за подбуждане на етническа омраза чрез разпространяването на пропаганда, според която несръбското население на Босна е исторически враг на сърбите.

Той е отговорен освен за паравоенните структури и за техните военни съдилища, които са работели на дискриминационна база.

Той е знаел и затова е отговорен и депортациите, насилственото преместване и незаконните задържания на босненски мюсюлмани. Могъл е да предвиди убийствата и изтреблението, поради което според съда трябва да понесе "индивидуална наказателна отговорност за престъпления срещу човечеството".

Като престъпление срещу човечеството е окачествена и тригодишната обсада на Сараево от босненските сръбски сили, която по думите на председателстващия съда О-Гон Куон не би могло да се случи без подкрепата на Караджич.

Караджич е отговорен за това, че на произволен принцип са обстрелвани със снайпери и тероризирани "продължително и постоянно" цивилни граждани, за бомбардировките на болници, пазари и други публични места и въобще за за атаките срещу Сараево, продължили 1425 дни и взели 11 541 убити.

Присъдата ще бъде намалена със 7 години заради времето прекарано вече от него в ареста. Тя ще бъде излежана във все още неопределен държавен затвор. Очаква се тя да бъде обжалвана - процес, който може да отнеме още няколко години, отбелязва Ройтерс.

Когато съдиите описваха обсадата на Сараево, лицето на Караджич се стегна в болезнена гримаса. Той изслуша присъдата прав, с наведени очи, след което тежко се отпусна в стола си.

Бившият лидер на босненските сърби ще обжалва присъдата, съобщи неговият адвокат Питър Робинсън, цитиран от АФП. Радован Караджич е "разочарован и изненадан" от присъдата, каза адвокатът пред журналисти.

Сръбският премиер Александър Вучич свиква утре извънредно заседание на правителството, единствена тема на което ще бъде присъдата на бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич, предаде Танюг.

Върховният комисар на ООН по човешките права Заид ал Хусеин приветства присъдата. По думите му тя показва, че дори влиятелни извършители на такива престъпления трябва да знаят, че няма да избягат от правосъдието.

Караджич бе арестуван през 2008 година, след като се укриваше в продължение на 11 години.

Делото започна през 2010 г. За 4 години и половина бяха изслушани 585 свидетели – жертви от войната, политици, членове на мироопазващите сили на ООН и експерти. Караджич се защитаваше сам пред съда.

Дни преди да бъде произнесена присъдата му той заяви в интервю, че е работил, за да поддържа мира, и заслужава похвала, а не наказание.

В залата на съда в Хага в четвъртък присъстваха и близки на жертвите от Сребреница. Една от тях - Мунира Субашич, чийто син е убит в Сребреница, заяви, че "присъдата е много важна, за да се покаже новите поколения, особено в Сърбия, които вече са били отровени с омраза, какво наистина се е случило в Босна".

mediapool.bg