Кламер БГ - Новини: Радев пита ГЕРБ за срокове за ключови закони, но контрира искането на ПП-ДБ за нужното време

Радев пита ГЕРБ за срокове за ключови закони, но контрира искането на ПП-ДБ за нужното време

България

|
Четв, 20 Апр 2023г. 19:29ч.
Радев пита ГЕРБ за срокове за ключови закони, но контрира искането на ПП-ДБ за нужното време

Радев пита ГЕРБ за срокове за ключови закони, но контрира искането на ПП-ДБ за нужното време

Президентът Румен Радев запита първата политическа сила ГЕРБ в какви срокове парламентът може да приеме бюджет и ключови законодателни промени. Малко след това обаче той контрира искането на втората политическа сила "Продължаваме промяната-Демократична България" за 3 месеца гарантирана работа на 49-ото Народно събрание, за да се приемат поисканите и от него законодателни приоритети. Все пак изглежда, че с или без правителство, парламентът ще работи поне до средата на юни, но заради бюджета.

Това стана по време първите от серията от консултации, които държавният глава е длъжен да проведе с парламентарните партии преди да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

По време на срещата с ГЕРБ Радев директно попита колко време е нужно, със или без редовно правителство, за приемане на бюджет и на законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, приемането на страната в Шенген и Еврозоната, но не получи ясен отговор. При разговора с ПП-ДБ, формацията директно заяви, че според нея трябват 3 месеца. Радев обаче отговори, че е поел огромен политически риск като разтеглил процедурата в предишния парламент, но нито се стигнало до редовно правителство, нито били приети въпросните закони.

Все пак обаче Радев каза: "Ако ние искаме правителство и закони, или ако не успеем да съставим правителство, трябва да е ясно, че е в името на това да се приемат тези закони. А не в името на нечия безконтролна еднолична власт. Най-малкото я желая".

"Това, което дискутирахме и президентът също каза, е, че поне до 15 юни трябва да работи парламентът, за да бъде приет бюджет", каза съпредседателят на ПП Асен Василев след срещата с Радев. Това е по-малко от поисканото от формацията време за изпълнение на договорената с ГЕРБ запонодателна програма.

Въпросът на Радев за нужните срокове

"Ако не се състави правителство, големият въпрос е какво правим с бюджета и законите. И тук става водещ факторът време. Явно много български граждани заложиха на вашия опит и е добре да знаем какви са вашите виждания за решаването на тези задачи. Колко време е необходимо за воденето на пълноценни преговори за съставяне на правителство и то както са вашите амбиции – с вашите доскорошни най-отявлени антагонисти? И ако това не стане, имате ли резервен план за съставяне на правителство. Колко време според вас е необходимо за приемането на държавен бюджет и то в двата варианта – ако се състави правителство и ако не се? Сроковете по удължения закон на бюджет изтичат и до края на април служебното правителство трябва да внесе бюджет. И колко време е необходимо за внасянето на законопроекти, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост?", попита Радев по време на срещата с ГЕРБ и обяви, че ще зададе същите въпроси и на останалите формации.

В отговор лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за пореден път изнесе речта си за това как нито една партия не може да се справи сама и как ГЕРБ иска да управлява с втората политическа сила "Продължаваме промяната-Демократична България" и затова проявява търпение. "Въпросът е дали колегите ще преодолеят... и за съжаление това, което само чуваме в момента, е какво щели да кажат на една партия избирателите", каза той, без да назовава ПП-ДБ, но цитирайки един от основните им аргументи да откажат подкрепа за кабинет с мандата на ГЕРБ.

Борисов повтори, че има и друг вариант за правителство, отново без да уточнява, че това е управление на ГЕРБ с подкрепата на БСП, ДПС и ИТН: "То винаги може да се намери и друг план, но той нито ще е стабилен, нито ще е дългосрочен, нито ще успокои обществото, нито ще даде перспективи на България".

От думите на Борисов се разбра, че партията му вече не поддържа позицията си, че бюджет ще се приема само след избиране на редовно правителство:

"Ние, знаете, сме отговорни. Като се опре до бюджета, ще търсим начини да се решава. Няма да оставим юни месец държавата да влезе във финансов колапс. Затова се опитваме да сме отговорни".

Какви са възможностите според ГЕРБ

Радев обаче отново настоя да чуе срокове, които според ГЕРБ са нужни за преговори за правителство, за приемане на бюджет и за законите по плана за възстановяване, Шенген и еврозоната.

Тук думата взе председателката на парламентарната група на партията Десислава Атанасова. По думите ѝ се очаква парламентарните комисии да бъдат създадени до края на следващата седмица. "Те могат да започнат своята работа или в края на следващата седмица, или след 1 май. Приоритет са законите, които ние в разговорите с ПП-ДБ записахме като важни", каза тя.

Според нея, ако се постигне договореност с останалите партии в парламента, в рамките на 2-3 седмици, при съкратени срокове, може да бъдат разгледани възможно най-много закони.

Атанасова подчерта, че има няколко закона по плана за възстановяване, които още не са внесени от служебното правителство.

"Аз мога да ви гарантирам, че всички закони, те остават много малко, ще бъдат внесени. Надявам се да не последват съдбата на Кодекса за застраховането, той беше внесен в предишния парламент, но някак си спонтанно беше отхвърлен. А той е изключително важен за нашата пълноценна европейска интеграция", отговори Радев. В предходното Народно събрание депутатите от ГЕРБ, БСП, ДПС, "Възраждане" и "Български възход" бойкотираха две заседания на икономическата комисия в парламента, с което на практика саботираха промените в Кодекса за застраховането, свързани със системата "Зелена карта".

Още по темата:

Президентът завършва консултациите с партиите в петък

Радев заговори и за провелата се среща между ГЕРБ и ПП-ДБ на тема бюджет. "Чух вчера така амбициозната ви заявка за Закон за държавния бюджет, в който няма да се пипат разходите и данъците и ще има 3% дефицит. Пожелавам ви въображение и успех", каза той.

Финансовият министър в неговото служебно правителство е на мнение, че ако не се вземат мерки, бюджетният дефицит ще скочи до 6.9%. Затова Росица Велкова още миналия месец предложи въвеждането на еднократен солидарен данък върху свръхпечалбите на фирмите през второто полугодие на 2023 г., но нито ГЕРБ, нито ПП-ДБ подкрепят тази идея.

След срещата лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че общата законодателна програма с ПП-ДБ, в която влизат и исканите от Радев закони по Плана за възстановяване и устойчивост, приемането на страната в Шенген и Еврозоната, няма как да бъде гласувана от парламента без да има редовен кабинет.

ПП-ДБ поиска време

В началото на срещата си с ПП-ДБ президентът попита с какъв времеви хоризонт си представят връчването на първия мандат и евентуално на втория след това. Съпредседателят на ПП Асен Василев отговори, че за първия мандат трябва да се пита ГЕРБ, а за втория ПП-ДБ се надява на нови консултации преди евентуалното му връчване.

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов заговори за законодателната програма и припомни за разтеглената процедура от миналия парламент, която според него е довела до потенциал политическите сили да преминат през процеси, които са им необходими.

"Вие сте господар на времето в тази конституционна процедура. В предишния мандат подходихте малко по-щедро и това показа определен потенциал на политическите сили да минат през някои процеси, които са необходими", каза Иванов.

"Имаме нужда от 3 месеца, за да се постигнат заложените цели, този срок обсъждаме през цялото време", каза Николай Денков от ПП.

Радев обаче контрира искането: "В 48-ото Народно събрание аз поех огромен политически риск и за първи път разтегнах процедурата, за да може да се успокоят страстите, за да има диалог, за да се състави правителство и да се приемат тези закони. Но почти нищо не се случи. Парламентарното време бе употребено основно за ремонт на Изборния кодекс и за разпити на служебните министри. Редно е да има парламентарен контрол, но почти денонощно, при положение, че служебните министри имаха много работа. А аз бях упрекнат, че разтягам, за да управлявам до безкрай".

Президентът подчерта, че най-голямата му роля е именно таймингът и връчването на мандатите, а след това се оплака, че вече го обвиняват за това, че бърза с процедурата в сегашния парламент.

"Ако ние искаме правителство и закони, или ако не успеем да съставим правителство, трябва да е ясно, че е в името на това да се приемат тези закони. А не в името на нечия безконтролна еднолична власт", каза още Радев и после реши да уточни, че той не управлява, а назначава служебно правителство.

Владислав Панев от "Зелено движение" пък използва момента, за да призове служебното правитeлство да внесе възможно най-бързо държавния бюджет, а Радев отговори, че споделя този призив.

От формацията за пореден път заявиха, че няма да подкрепят мандат на ГЕРБ.

mediapool.bg