Кламер БГ - Новини: Радев: Имаме много да догонваме по-развитите държави

Радев: Имаме много да догонваме по-развитите държави

България

|
Вт, 02 Ноем 2021г. 18:10ч.
Радев: Имаме много да догонваме по-развитите държави

Радев и Борисов, сн. БГНЕС, архив

"Имаме много да догонваме по-развитите държави от нас, целите са амбициозни, но най-важната от тях е укрепване на държавността. Върховенство на правото, отговорно, отчетно и прозрачно управление и свободата на медиите са здравият фундамент, на чиято основа да може да се разгърне талантът на всеки един българин", каза президентът Румен Радев, който участва в онлайн среща с представители на стартиращи и високотехнологични компании, организирана от Българската стартъп асоциация (BESCO).

Тя е поредната среща на държавния глава с представителите на BESCО по съвместни проекти с идеална цел, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

"България трябва да осъществи трансформация на икономиката си, като се ориентира от износ на суровини към производство и износ на продукти с висока добавена стойност. Това е ключово за развитието на нашия потенциал и за заемане на достойно място в международен план", посочи Радев.

Президентът отбеляза, че светът ще се разделя все по-ясно на държави, които разработват технологии и така ще определят световния дневен ред, и на такива, които са консуматори на технологии. Водещ въпрос, според държавния глава, е къде ще се позиционира България.

"Трябва да работим с бързи темпове, за да заемем мястото, което ни се полага", добави Румен Радев.

Президентът изтъкна като голямо предимство за страната ни потенциала на иновативно мислещите млади българи.

"Те са нашият най-ценен капитал и трябва да мислим как да използваме този талант и да създадем условия той да се разгръща и развива – тук в България", добави той.

По думите на държавния глава е необходимо разработването на нормативна рамка и условия, които да гарантират предвидимост и да благоприятстват инициативността, както и целенасочена политика в областта на образованието, с фокус върху трансфера на технологии.

"Не можем да извършим трансформация на нашата икономика към високотехнологична индустрия с висока добавена стойност, ако не извършим трансформация не само на законодателството, но и на системата на образованието", посочи Румен Радев.

Той открои и ролята на преработения от служебното правителство План за възстановяване и устойчивост за стимулирането на предприемаческата среда у нас в раздела "Разрастване на България".

По думите му като резултат ще се усетят промени в лекота за създаване и ликвидация на фирми и по-гъвкавото им управление, а също така и ще се реализират успешни проекти, които да подпомогнат предприемачите. Работеща мярка за привличане на капитал би бил фонд, в който държавата да подпомага доказани ефективни инвестиции в предприемачество и върхови технологии.

Румен Радев подчерта, че страната ни не се възползва достатъчно активно от международни инициативи, които дават възможности за инвестиции в рамките на ЕС и НАТО. Участието в международни програми, включително в сферата на отбраната, биха позволили интегрирането на идеите на българските технологични компании в световен план и биха осигурили необходимите средства за тяхната реализация.

Президентът заяви амбиция в България да се проведат международни форуми, на които да бъде поставено началото на сътрудничество в областта на стартиращи и високотехнологични компании.

В рамките на дискусията беше обсъдено и дългогодишното забавяне на изграждането на електронно правителство в България. По думите на държавния глава въвеждането му е пряко свързано с институционалната прозрачност на всички нива и наред с улесненията за гражданите ще създаде възможност за информираност за начина на разходване на публичните средства у нас.

mediapool.bg