Кламер БГ - Новини: Отношенията между София и Скопие се изострят все повече

Отношенията между София и Скопие се изострят все повече

България

|
Четв, 21 Апр 2022г. 18:34ч.
Отношенията между София и Скопие се изострят все повече

Радев и Пендаровски

Отношенията между Скопие и София продължават да се изострят и в четвъртък двамата президенти Румен Радев и Стево Пендаровски си размениха поредни реплики.

Антибългарската идеология, която се вихри в Северна Македония, съзнателно трови нашите отношения и подрива пътя ѝ към ЕС, коментира Радев.

"Опитите на политиците в Република Северна Македония да градят идентичност на базата на фалшификацията на комунистическия интернационал, а не на историческата истина, са срещу интересите на гражданите на Република Северна Македония, които наистина желаят членство в Европейския съюз", добави пред журналисти държавният глава.

В края на миналата седмица голяма българска делегация, водена от Кирил Петков и вицепрезидента Илияна Йотова, посетиха Битоля, където присъстваха и на откриването на центъра "Иван Михайлов". На място имаше протести, а президентът на Северна Македония Стево Пендаровски каза, че клубът е кръстен на "доказан сътрудник на фашисткия режим от Втората световна война" и не помага за връзките между двете държави.

След това и премиерът Димитър Ковачевски осъди поведението на България.

"Ако говорим за фашизъм, трябва да е ясно, че Иван Михайлов е човекът, който отказа на Хитлер да въвлече Македония в братоубийствена война с България. Не Иван Михайлов, а други хора, след установяване на югославската диктатура в Македония, избиваха и инквизираха десетки хиляди в концлагери само заради това, че решиха да продължат да се наричат българи, а не македонци. Ето това е истински фашизъм", посочи Радев.

Малко по-късно президентът на Северна Македония Стево Пендаровски коментира,че има исторически факти как Иван Михайлов е работил за режима на Хитлер.

Според Пендаровски е лъжа,че на македонска територия е имало концентрационни лагери, в които са убити 10 хиляди души.

В същото време той призова София и Скопие да се фокусират върху реалните критерии за приемане в ЕС и да оставят настрани исторически въпроси.

"Ако ние с България се концентрираме върху това дали в 11-и век Самуил е бил българин, македонец, арменец и така нататък, няма да можем да постигнем съгласие. И аз, и колегата Радев не сме избирани, за да решаваме кой с каква националност е бил по време на Самуиловото царство", каза Пендаровски.

Относно вписването на българите в конституцията Пендаровски заяви, че има политическа воля, но няма гаранцията, че следващо българско правителство няма да поиска друга промяна от Северна Македония

Премиерът Димитър Ковачевски от своя страна каза, че членството на Западните Балкани в Европейския съюз е въпрос от геополитическо значение за самия ЕС, особено в светлината на предизвикателствата, свързани с инвазията в Украйна.

Според него въпросите с България следва да се решават по пътя на диалога и разбирателството, но извън рамките на процеса за присъединяване.

Ковачевски каза още, че следващата седмица ще станат известни стъпките, които евентуално ще се предприемат във връзка с регистрацията на гражданското сдружение "Ванчо Михайлов" и откриването на културния център с това име в Битоля.

Преди това ще бъдат разгледани всички аспекти на този въпрос, след което ще се вземе решение за по-нататъшни действия, съобщи БГНЕС.

По-късно в четвъртък и българското външно министерство публикува позиция за реакциите в Северна Македония след посещението на българската делегация в Битоля на 16 април.

"Изразяваме учудване от острата позиция на представители на властите в Република Северна Македония и антибългарската кампания, водена в медии в съседната ни страна през последните няколко дни във връзка с откриването на клуб на дружество "Културен център Иван Михайлов" в град Битоля на 16 април 2022 г.".

"За пореден път ставаме свидетели на говор на омразата срещу България, който се насърчава от парламентарно представени политически партии, общественици и представители на академичната общност. Особена тревожност буди фактът, че се правят опити за необосновано приравняване на България и българския народ с фашизма. Разпространяването на тенденциозно погрешни исторически интерпретации е именно една от причините, поради които имаме договор за добросъседство и създадохме съвместна комисия по историческите въпроси. Очевидна е необходимостта тя да постигне реален напредък по чувствителните теми от общата ни история".

През последните няколко месеца имаше известно нормализиране на отношенията между двете държави, като се избягваха най-чувствителните въпроси, но в последните дни тонът на Скопие се изостри и управляващите в Северна Македония дадоха сигнали, че не са склонни да се съобразят с българските изисквания въпреки желанието им да започнат преговори за членство в ЕС още в рамките на френското ротационно председателство на ЕС, което изтича в средата на годината.

mediapool.bg