Кламер БГ - Новини: РБ иска среща с ГЕРБ заради бламирания от Цветанов електронен чип в личните карти

РБ иска среща с ГЕРБ заради бламирания от Цветанов електронен чип в личните карти

България

|
Четв, 10 Март 2016г. 17:41ч.
РБ иска среща с ГЕРБ заради бламирания от Цветанов електронен чип в личните карти

Реформаторският блок иска среща с ГЕРБ, за да бъде обсъден въпросът с отхвърлен по искане на Цветан Цветанов текст от Закона за електронната идентификация. Отпадането на параграфа, станало повод за нелеки обвинения от страна РБ, предвиждаше въвеждане на чип в личните карти. По искане на Цветанов обаче текстът отпадна и от ГЕРБ твърдят, че ще бъде записан в Закона за българските лични документи, а не в преходните и заключителните разпоредби на закона, регламентиращ електронната идентификация.

Електронната идентификация осигурява възможност държавата да разпознава гражданите в интернет чрез система, подобна на електронен ЕГН. Според Реформаторския блок въвеждането на електронен чип в личната карта, а не в отделен документ, е най-сигурният вариант за запазването на данните на гражданите, възприет в Европейския съюз. По този начин се дава зелена светлина на лесно електронно гласуване и държавни онлайн услуги.

Лидерът на ДСБ Радан Кънев коментира на профила си във Фейсбук отпадането на въвеждането на електронен чип в личните карти.

"Ето това имах предвид, когато казах, че Цветанов цепи законопроектите на Бъчварова като пресни зелки. И когато предупредих, че изборът му за шеф на вътрешна комисия е предпоставка за нестабилност. Отлагането на въпроса за чип-картата е рядко ретроградно политическо действие, което поставя под въпрос цялата философия на електронното управление", пише Кънев. И допълва: "България е пред избор - да върви по смелия реформаторски път на балтийските републики или да кисне в блатото на балканската бюрокрация. Бъчварова предложи първото, Цветан избра второто."

Разделеният на управляващи и опозиционни депутати Реформаторски блок е единен по този казус.

"Ние не бихме не искали да остане мнение в обществото, че проект на Министерския съвет би бил бламиран в залата. Смятаме, че подобно нещо е недопустимо - би било случай долу-горе като с антикорупционния закон, когато проект на Министерския съвет влезе в залата и беше бламиран", заяви на брифинг в парламента съпредседателят на парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски (ДБГ), който е от управляващата част на РБ.

Той смята, че имат достатъчно аргументи, за да убедят ГЕРБ и другите партии от управляващото мнозинство, че това е крайно необходимо и наложително за въвеждането на ефективно електронно управление и електронно гласуване.

Депутатът Антони Тренчев (ДБГ) изрази готовност РБ да се включи активно в изготвянето на отделни промени в Закона за българските лични документи, с които е-чипът все пак да бъде част от личната карта, а не в отделен документ.

Антони Тренчев каза, че трябва да се вземе предвид решението на 1.8 млн. българи, които на националното допитване миналата година, са поискали електронно гласуване: "Ако в залата се приеме текстът без двата параграфа, ние ще сме в невъзможност да дадем на гражданите това, което те ни помолиха. Те ни помолиха посредством референдума да направим ефективно електронно гласуване. Най-вероятно пак ще има, но няма да е леснодостъпно, толкова широкоразпространено".

Депутатът добави, че ако чипът не е в личната карта, ще е нужно и допълнително устройство, което ще доведе до допълнителни разходи, а инициативата няма да е като издаването на нова лична карта.

Няма начин да избегнем въвеждането на чип в българските лични карти

Вицепремиерът Румяна Бъчварова коментира, че въвеждането на чип в българските лични карти е въпрос на време. Рано или късно това ще се случи. По-добре рано, отколкото късно, но няма начин да го избегнем, заяви тя в четвъртък пред български журналисти в Брюксел, където участва в Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.

МВР е внесло законопроект, който е одобрен от Министерския съвет, минал е обществено обсъждане. Направили сме всичко, за да гарантираме, че е общоприет. В рамките на пълномощията на парламента е да има своя позиция, да направи нещо друго. Ще изчакаме да видим как ще бъде гласувано новото предложение, каза Бъчварова.

mediapool.bg