Кламер БГ - Новини: Пълен завой надясно на Нетаняху в предизборната кампания

Пълен завой надясно на Нетаняху в предизборната кампания

Свят

|
Ср, 03 Апр 2019г. 15:49ч.
Пълен завой надясно на Нетаняху в предизборната кампания

Никой няма особено желание да се сблъсква с Жената-чудо. Противопоставянето между актрисата, изпълняваща главната роля в американския кинохит, и Бенямин Нетаняху (епизод, белязал предизборната кампания) свидетелства, че израелският премиер няма нищо против да използва популистка риторика.

Конфронтацията, в която попадна израелската актриса Гал Гадот, превъплътила се в супергероинята Уондър Уоман, за да играе ролята на съдник, възникна около един от най-силните аргументи на Нетаняху и неговите хора: да не се гласува за дясната партия "Ликуд" на парламентарните избори на 9 април ще означава да се създадат условия за мнозинство, в което израелските арабски партии ще диктуват волята си.

Накратко, както каза Нетаняху, нещата се свеждат до избора "Биби или Тиби", като Биби е прозвището на премиера, а Тиби - името на един от арабските израелски лидери.

Бенямин Нетаняху се противопостави, когато друга известна израелска актриса, Ротем Села, изрази силното си възмущение пред това разсъждение и заяви, че арабите, както и избирателите от левицата, също за "човешки същества" и че Израел е "държава на всички свои граждани".

"Израел не е държава на всички свои граждани", отвърна Нетаняху. "Според фундаменталния закон за Нацията, приет миналата година, Израел е националната държава на еврейския народ и единствено на еврейския народ", каза той във връзка с текст, разпалил страховете у израелците неевреи, че ще станат граждани "второ качество".

В този момент Гал Гадот се притече на помощ на Ротем Села. Актрисата се обяви за търпимост и диалог, препрати обръщението, публикувано от Ротем Села и я увери, че тя а "източник на вдъхновение".

Нетаняху носи вина "не само за расизъм, но и за преднамерен расизъм", казва на свой ред Саусан Захер, заместник-директор на правозащитната организация "Адала" на арабската общност в Израел. "До какво може да доведе подобно насаждане на омраза против арабите на място, на улицата?", пита тя.

Израелските араби, потомци на палестинци, останали в земите си след създаването на Израел през 1948 г., представляват около 17,5 процента от населението на страната. Като израелски граждани, те имат право да гласуват. На изборите израелските араби са представлявани от различни партии..

Още през 2015 г. Нетаняху се заигра със страховете на десницата, размахвайки в самия ден на изборите призрака на арабските избиратели, които "се стичат масово" пред урните. Тогава той си навлече критики, включително от американския президент Барак Обама, и поднесе извиненията си след изборите.

Някои експерти смятат, че думите и действията на Нетаняху отразяват не толкова личните му убеждения, колкото прословутия му инстинкт за оцеляване.

Върнал се на власт преди 10 години, този път Нетаняху е изправен пред сериозна конкуренция в лицето на генерал Бени Ганц, бивш началник на генералния щаб. Освен това е заплашен от съдебно дело за корупция, а и знае, че политическият "курсор" в Израел в последните години се е преместил надясно.

Допитванията показват, че партията му "Ликуд" вероятно ще бъде изпреварена от центристката листа на Ганц с голям брой места Според прогнозите за резултатите на останалите десни формации обаче Нетаняху остава в най-добра позиция да сформира управляващо мнозинство.

Нетаняху не иска да оставя нищо на случайността. Накара две националистически религиозни партии да включат в листите си кандидати на крайнодясна партия, широко възприемана като расистка. Целта: да се гарантира на десницата възможно най-много места за създаване на коалиция, макар и с риск в парламента да влезе представител на тази крайнодясна партия.

"Неговата истинска битка е да остане премиер и да не влезе в затвора", казва Гидеон Рахат от мозъчния тръст Израелски институт за демокрация.

Риториката на Нетаняху за "лова на вещици", на който бил подложен, или за "фалшивите новини", напомня тази на "приятеля" му Доналд Тръмп. Той не се въздържа да ползва имиджа на американския президент в своята кампания.

В това отношение спорът, в който бе въвлечена Гал Гадот, може да се окаже благословия за Нетаняху.

"Това е както когато Тръмп се сърди на някои от шоубизнеса", казва преподавателят по политология Реувен Хазан.

Кампанията на Нетаняху е в духа "ние срещу другите", допълва той.

И така ще е до 9 април, тъй като Нетаняху "си дава сметка, че води битка за оцеляването си".

По БТА

mediapool.bg