Кламер БГ - Новини: Путин в серия разговори заради протестите срещу Лукашенко

Путин в серия разговори заради протестите срещу Лукашенко

Свят

|
Вт, 18 Авг 2020г. 19:13ч.
Путин в серия разговори заради протестите срещу Лукашенко

Руският президент Владимир Путин проведе редица разговори във вторник със западни лидери заради ситуацията с протестите в Буларус срещу поддържания от Москва президент Александър Лукашенко, който е начело на страната от 1994 г. и наскоро спечели нов мандат в избори, които според опозицията в страната са манипулирани.

Американският президент Доналд Тръмп също каза, че ще говори с руския държавен глава по въпроса в "подходящо време". Той обяви, че "не вижда особено демокрация в Беларус", но смята протестите за спокойни.

Два от разговорите на Путин бяха със самия Лукашенко, който привечер обяви, че е вдигнал под бойна готовност войската на западната граница, заради напрежението и защото по думите му Западът струпвал там войски. По-рано през деня в Минск се събраха стотици привърженици на задържания опозиционер Сергей Тихоновски, който бе основен опонент на Лукашенко в изборите, но след като бе арестуван, бе заменен в надпреварата от съпругата му Светлана. След победата на Лукашенко, тя напусна страната.

Руският президент разговаря още с германския канцлер Ангела Меркел и с френския президент

Еманюел Макрон. И пред двамата Путин е настоял да няма външна намеса и натиск върху беларуското ръководство. Темата с протестите и възможния диалог за изход от ситуацията е била обсъдена от руския държавен глава и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

"Днес разговарях с руския президент Путин (за Беларус) и още веднъж дадох да се разбере, че трябва да има право за свободно изразяване на мнения и за провеждане на демонстрации, че задържаните трябва да бъдат освободени и трябва да има национален диалог", заяви Меркел на пресконференция в Дюселдорф.

Паралелно на техния разговор се е състоял такъв между външните министри на двете страни Сергей Лавров и Хайко Маас, съобщи ТАСС. Лавров акцентирал върху опитите отвън за дестабилизация на ситуацията в Беларус. Двамата се обявили за нормализация на нещата.

За възможно най-скорошното решаване на възникналите проблеми се обявили Макрон и Путин в техния разговор, който е бил по инициатива на Париж, съобщи пресслужбата на Кремъл. Разговорът с Меркел също бил поискан от Берлин.

Изпълняващият длъжността беларуски министър на външните работи Владимир Макей пък разговаря по телефона с колегите си от Финландия и Швеция, предаде Ройтерс. В разговора с финландския дипломат Пека Хависто е бил изразен взаимен интерес за запазване на комуникационните канали и поддържане на диалога. В разговора с шведската министърка Ан Линде двамата са обсъдили перспективите пред сътрудничеството на Беларус с ЕС.

Естонските власти обаче излязоха с позиция, че не признават резултатите от президентските избори в Беларус и се обявяват за произвеждане на ново гласуване.

"Правителството на Естония подкрепя желанието на беларуския народ за промени в страната и смята за важно произвеждането на нови, свободни и демократични избори", заяви естонският кабинет пред агенция Бе Ен Ес и добави: "Правителството подкрепя въвеждането на индивидуални санкции по отношение на онези, които са отговорни за упражняване на насилие спрямо мирни граждани и за изборни измами. Естонското правителство смята също, че санкциите не трябва да носят вреда на обикновените граждани на Беларус".

Според съобщението, членовете на естонското правителство са изразили също мнение, че във връзка с масовите фалшификации на резултатите на изборите Александър Лукашенко е изгубил народния мандат.

Според естонския кабинет, а и според чешки депутат Европейският съюз трябва да обсъди ситуацията в Беларус и да я задържи във фокуса на главните теми в такива международни организации като Съвета за сигурност на ООН, Съвета на ООН за правата на човека, Съвета на Европа и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

Естонският кабинет подкрепи също предложението на естонското външно министерство да се отпуснат 100 000 евро в подкрепа на гражданското общество в Беларус.

Близо 200 привърженици на опозицията се събраха днес пред центъра за задържане в Минск, в който се намира съпругът на техния лидер и кандидат за президент за изборите на 9 август Светлана Тихановска, предаде Франс прес.

Блогърът Сергей Тихановски бе арестуван от 29 май. Той се кандидатира за президент и водеше кампания срещу държавния глава Александър Лукашенко, преди да бъде заменен след ареста си от съпругата си Светлана, включила се тогава в кандидат-президентската надпревара. Тихановски е обвинен в нарушения на обществения ред и може да получи няколко години затвор.

Днес негови привърженици се събраха пред ареста, защото блогърът има рожден ден - навършва 42 години. Демонстрантите носеха цветя и бели и червени балони - в цветовете, превърнали се в символи на опозицията. Те скандираха "Честит рожден ден" и ръкопляскаха, за да поздравят блогъра. Протестиращите изпяха и популярната песен "Пусть бегут неуклюже" от филма "Крокодилът Гена", допълва ТАСС. След това демонстрантите пуснаха в небето балоните, които носеха.

Беларуската опозиция съобщи още, че има намерение да приключи до края на деня формирането на Координационния съвет за предаване на властта. В него ще влязат 70 души, съобщи Олга Ковалкова, близка сътрудничка на Светлана Тихановска.

Междувременно в Минск Лукашенко награди с медали за безупречна служба представителите на правоприлагащите органи, помогнали му да потуши със сила протестите, продължаващи вече десети ден, предаде Ройтерс.

В опит да смаже и стачките, обхванали някои от най-големите заводи в страната, правителството изпрати съобщение до ръководството на държавните предприятия с призив да гарантират, че работниците изпълняват задълженията си и спазват дисциплината.

Привечер Лукашенко на заседание на Съвета за сигурност на страната обяви, че "днес имаме не само вътрешни проблеми, но и външни". Според него това не е пикът на действията на властта в Буларус и ситуацията ще се разрива според случая.

mediapool.bg