Отнемането на възможността личните лекари да назначават изследване с PCR за хора със съмнение за коронавирус беше много голяма грешка и слабост, защото в момента сме в ситуация да не знаем как върви ходът на епидемията. Това коментира проф. Радка Аргирова, председател дружеството вирусология и съветник на премиера Кирил Петков за мерките за коронавируса в страната, по време на събитие за предизвикателствата около епидемията от Covid-19, които остават.
Тя уточни, че лично изпитва вина за отмяната на тази възможност, но битката продължава и се надява да приключи успешно.
Аргирова посочи, че освен за да се следи хода на епидемията PCR изследванията са важни, за да се предават в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) за секвениране и да се знае кой е доминиращият вариант в момента.
Като аргумент тя посочи и това, че вече има лекарства за Covid, много от които изискват да се докаже, че пациентът действително е с коронавирус, за да може медикаментът да се ползва по предназначение, да има ефект и този ефект да се отчете след използването му с отрицателен тест.
Това че отиваме към ендемична фаза на инфекцията, не означава, че тя е безопасна, коментира още Аргирова. "Това не означава нула заболявания, а огнища, които пламват и загасват", посочи тя и допълни, че болните ще са толкова повече, колкото по-голям е броят на неваксинираните.
"Много се говори, че вирусът ще стане по-слабо вирулентен след като е преминал през толкова много хора, но няма такова нещо, защото не знаем каква мутация ще настъпи. По-добре да си зададем въпроса не улесняваме ли ние мутацията на вируса, тъй като сред неваксинираните размножаването на .вируса води до мутация", каза Аргирова.
Тя обърна внимание и на предизвикателствата, свързани с т.нар. "дълъг Covid" и "пост Covid" симптомите, които съпътстват много пациенти в продължение на месеци след преболедуването на вируса. По думите й това ще бъде предизвикателство пред медиците още дълго време.
"2020 г. борбата беше за човешки животи, но в последствие стана ясно, че отрицателният тест не води винаги до пълно оздравяване. Днес наричаме това понятие пост Covid и то ще ни придружава в следващите години и засяга всички медицински специалности", каза Аргирова.
Тя уточни, че след прекаран Covid може да се стигне както до обостряне на вече налични състояния, така и до напълно нови оплаквания – диабет, мозъчна мъгла, бъбречни проблеми и др. При децата е много характерна загубата на концентрация след прекаран Covid.
Аргирова информира, че на сайта на Лекарския съюз е достъпен ваксинационен калкулатор, в който всеки може да открие препоръки за ваксинация според собствения му профил – наличие на придружаващи заболявания и др.
mediapool.bg