Кламер БГ - Новини: От герой до манипулатор - пълен обрат по случая с репортера от "Господари на ефира"

От герой до манипулатор - пълен обрат по случая с репортера от "Господари на ефира"

България

|
Пет, 28 Септ 2018г. 19:41ч.
От герой до манипулатор - пълен обрат по случая с репортера от "Господари на ефира"

От герой -мъченик на разследващата журналистика до манипулатор и евентуално обвиняем – такъв рязък обрат настъпи само за ден с репортера от "Господари на ефира" Димитър Върбанов. В петък прокуратурата не просто се отказа да иска постоянния арест на двамата служители в частен склад за храни, за които се смяташе, че са набили Върбанов, но вече е съвсем реално той да бъде обвинен за театралното си поведение пред камерата, внушаващо, че е бил жертва на побой. Междувременно репортерът бе отстранен от "Господари на ефира", след като Нова телевизия се разграничи от рейтинговото си тв шоу.

Едно от най-странните обстоятелства в целия казус е защо разследващите се разбързаха с повдигането на обвинения срещу управителя на великотърновския склад Иван Иванов и неговия служител Пламен Стефанов и първоначално искане за постоянното им задържане, преди да са проучили всички обстоятелства, включително записите от охранителните камери на въпросния склад, които показват какво реално се е случило. Двамата вече бяха арестувани за 72 часа.

Районната прокуратура във Велико Търново се отказа в петък да поддържа искането си за постоянния им арест за нанасянето на лека телесна повреда на Върбанов.

Това стана на заседанието на Районния съд във Велико Търново по мерките за неотклонение на двамата обвиняеми, които, видно от записите, са изблъскали със сила от склада си репортера на "Господарите".

Съдът освободи Иван Иванов и Пламен Стефанов, след като изгледа представените по делото кадри от охранителните камери в склада, съхраняващ храни с изтекъл срок на годност, в който Върбанов твърди, че е бил хвърлен на бетонна площадка, вследствие на което е получил наранявания.

След края на съдебното заседание от прокуратурата коментираха, че може да коригират обвиненията срещу склададжиите. Освен това разследващите обмислят дали да повдигнат обвинение за лъжесвидетелстване и набеждаване срещу Димитър Върбанов.

За това загатна по-рано Румяна Арнаудова, говорителка на главния прокурор. Тя обясни, че журналистът много подробно е обяснил пред разследващите как са му били нанесени телесните наранявания. А въз основа на тези показания прокуратурата е решила да иска най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на обвинените Иванов и Стефанов.

В показанията си Върбанов е разказал, че след като е бил изхвърлен от склада, си е ударил крака, ръката и главата, в следствие на което е изпитал силна болка, световъртеж и временна загуба на съзнание, като първото, което си спомнял след това, са били лицата на дошлите полицаи.

Парадоксалното в случая е, че временната загуба на съзнание по принцип се характеризира като средна телесна повреда, но очевидно прокуратурата все пак е решила да изчака съдебната експертиза по делото, повдигайки по-лекото обвинение на двамата задържани – за лека телесна повреда.

Защитата на самите обвиняеми също обяви в петък, че двамата ще подадат сигнал за набеждаване в прокуратурата срещу Върбанов. "Освободиха ни, ами, циркаджийска работа", беше краткият коментар на Иванов след делото.

Както Mediapool съобщи по-рано, на видеозаписа от охранителните камери се вижда, че управителят на склада Иван Иванов и негов служител избутват доста грубо репортера извън помещението, след което затръшват вратата. Не се вижда нито да му нанасят удари, нито да го хвърлят на бетонната площадка.

След като е изкаран от склада, Димитър Върбанов лежи известно време подпрян на единия си лакът, докато операторът му го снима, а след това ляга по гръб, изчаквайки да дойдат повиканите полицаи. Когато униформените идват, те помагат на репортера да стане и олюлявайки се да седне на пейка.

Странното в случая бе, че нито потърпевшият Върбанов, нито предаването "Господари на ефира" твърдят, че той е станал жертва на побой, но въпреки това прокуратурата първоначално реши да приложи "цялата строгост на закона", както призова премиерът Бойко Борисов от Ню Йорк в четвъртък.

Всъщност в репортажа на предаването от изгонването на екипа от склада в сряда вечер, се говори за проявена към журналистите "агресия", а не за нападение, както бе представен случаят първоначално в новините на Нова телевизия. Самият Върбанов коментира пред в петък Mediapool, че не желае медиите да продължават да повтарят, че е "пребит", защото това не е вярно.

В същото време Нова Броудкастинг Груп - собственик на Нова тв, излезе с официална позиция, с която се разграничи от външната продукция "Господари на ефира" и заяви, че е "силно обезпокоена от погрешното внушение, което журналистът е създал". Медията се разграничи от случилото се и обеща да потърси отговорност от продуцента на шоуто Джуди Халваджиян, който малко по-късно съобщи, че Върбанов е отстранен от екипа на "Господарите".

Халваджиян отбелязва, че нито "Господари на ефира", нито Върбанов са твърдели, че той е бил бит по време на разследването, но в другите медии "бяха употребени много сензационни изрази като "жестоко пребит" и "тежък побой", които за щастие се оказаха силно преувеличени.

Така репортерът, смятан до преди часове за едва ли не герой - мъченик на разследващата журналистика, се оказа не просто виновник, но и може би изкупителна жертва на прибързаните действия на разследващите и прокуратурата, които арестуваха и обвиниха двама души без да са проверили докрай всички обстоятелства по случая. След като записите от охранителната камера показаха какво точно се е случило, полицията, прокуратурата и премиерът станаха за смях и единственият начин да се възстанови репутацията им очевидно беше показна "екзекуция" на репортера.

Полемиката около агресивното поведение на хората от разследвания склад и последвалият обрат по случая с "побоя", обаче измести вниманието от темата за негодните храни, установени от властите във въпросното помещение.

Вече четири месеца прокуратурата не излиза с официална информация по този случай. В същото време е забранила унищожаването на 15 тона негодни за консумация храни. Това поне стана ясно от официалното съобщение на БАБХ разпространено в четвъртък. Според него негодната храна не се унищожава, защото е веществено доказателство по досъдебното производство, което е образувано от Районната прокуратура във Велико Търново.

mediapool.bg