Софийската градска прокуратура прекрати във вторник делото за пране на пари "Барселонагейт", заради което по-рано през година бе поискан имунитетът на лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов.
Държавното обвинение твърди, че по случая не са намерени достатъчно доказателства, които "да сочат по несъмнен и категоричен начин да е извършено престъплението, за което досъдебното производство е било образувано".
Делото бе прекратено, след като бе иззето от прокурора Стефан Кирилов и бе връчено на екип от обвинители. Това се случи след уволнението на главния прокурор Иван Гешев и назначаването на Борислав Сарафов за временен шеф на институцията.
В съобщението за разследването се казва, че свидетелите по случая не дали показания за връзка на Борисов с къщата в Барселона, използвана от манекенката Борислава Йовчева.
"В показанията на свидетелите не се съдържат твърдения Бойко Борисов да е възложил лично или чрез посредник извършването на сделка през март 2013 г. за закупуване на недвижим имот в Испания – къща с прилежаща площ и басейн, находящ се в Барселона, както и да е предоставил имущество за закупуването й в размер на близо 3 млн. евро", твърди прокуратурата.
В свидетелските показания няма твърдения да е възложено на друг да прикрие действителните права върху имота, както и това Борисов да е давал указания какво да се прави с къщата.
Ченалова и Йовчева
Прокуратурата все пак признава, че има свидетелски показания, в които се твърди, че Борисов е купил къщата. Те са на бившата съдийка Румяна Ченалова и Ивайла Бакалова, която е известна в публичното пространство като близка до Борислава Йовчева.
Според наблюдаващите прокурори техните показания не обосноват с необходимата степен на категоричност обвинителна теза. Те не са разказали за индивидуални прояви на Борисов, с които той е демонстрирал своята принадлежност към престъпното сдружение
"В тези им части показанията на коментираните свидетели са неконкретизирани и непоследователни, поднесени в обобщаваща и декларативна форма, показанията им имат характер на предположение и са основани на извършен от самите свидетели анализ на техни субективни впечатления за факти и обстоятелства, които не могат да бъдат проверени в хода на досъдебното производство със съответните процесуални способи", твърдят разследващите.
Показанията на двете свидетелки не се подкрепят и от другите доказателства по делото.
По делото е изготвена счетоводна експертиза, която е анализирала движенията по сметките на Бойко Борисов, но не са били установени относими към настоящото производство транзакции.
"От заключението на вещото лице става ясно, че къщата в Барселона е закупена със средства на търговско дружество с предмет на дейност организиране и осъществяване на вътрешен и международен туризъм и свързаните с него туристически услуги и други", съобщава прокуратурата.
За наличието на престъпни взаимовръзки между Борисов и другите българи, протичащи по случая, не може да се съди и от информацията, съдържаща се в получените материали чрез европейски заповеди за разследване до Испания и Кипър.
Прокуратурата е събрала доказателства, че къщата е купена от фирмата на свидетеля Александър Чаушев срещу 2.9 млн. евро със законно придобити пари.
Разследването продължава за едни милиони, изнесени към Турция
В същото време Софийската градска прокуратура съобщава, че разследването продължава по четири отделни сюжетни линии, по които има сигнали за пране пари. Държавното обвинение за първи път съобщава официално за съществуване на разследване на обстоятелствата, след като Борислава Йовчева напуска Барселона и се установява най-вероятно в Турция или Дубай.
Държавното обвинение твърди, че проверява "пране на пари с увеличаване на капитала на испанска фирма, пране на пари чрез преводи между физически лица с инициали Р.Р. и Б.Й, пране на пари за закупуване на недвижим имот в Турция и за неизгодна сделка по повод продажба на акции на търговско дружество".
В материалите, внесени от Иван Гешев в Народното събрание по повод искането на имунитета на Бойко Борисов, имаше информация за изпратена молба за правна помощ до Турция за разкриване на банкови сметки и имоти на Борислава Йовчева и Бейзат Яхя, който е сочен като близък до Валентин Златев и Бойко Борисов.
Прокуратурата подозира, че Яхя е изнесъл в Турция 300 милиона лева и е закупил за Йовчева луксозен имот след 2015 година. Информацията първо бе изнесена от "Биволъ" и Bird, които цитират твърденията на разследващия прокурор, че Борисов е "действителен източник на средствата", както и че "е поддържал интимна връзка с Йовчева, от която има дете".
mediapool.bg