Кламер БГ - Новини: Прокуратурата отказа да разследва гражданството на Кирил Петков

Прокуратурата отказа да разследва гражданството на Кирил Петков

България

|
Четв, 16 Дек 2021г. 13:34ч.
Прокуратурата отказа да разследва гражданството на Кирил Петков

Снимка: БГНЕС

Прокуратурата е отказала да започне разследване за гражданството на премиера Кирил Петков. Проверката срещу него бе образувана, след като Конституционният съд (КС) обяви за незаконен указа на президента Румен Радев за назначаване на служебното правителство, в което Петков бе икономически министър. Премиерът бе попълнил декларация, в която бе заявил, че няма пречки да заеме поста. По същото време обаче той все още е бил канадски гражданин. Въпросът около двойното му гражданство бе повдигнат в миналия парламент от ИТН, а съдът бе сезиран от ГЕРБ.

Първоначално преписката е била в спецпрокуратурата. Впоследствие е прекратена и изпратена в районната в София, тъй като тя е компетентна да разследва документните престъпления. Там е прекратена.

"Действително в декларацията е отразена невярна информация, но тази невярна информация има единствено заявителски и уведомителен характер", заяви районният прокурор на София Невена Зартова.

Ако законът беше друг

Решението КС по казуса с гражданството на Петков бе обявено в разгара на предизборната кампания. Малко след това се разбра и за прокурорската проверка. Самият Петков винаги е твърдял, че е спрял да бъде канадски гражданин в момента, в който е подал заявлението за отказ, което се е случило преди назначаването му за министър.

Съдът обаче бе на друго мнение. Указът на Радев бе обявен за противоконституционен, а Гешев започна да говори за Петков като за нарушител на конституцията. Само ден преди отказът за образуване на дело да бъде обявен главният прокурор коментира, че имал еднакво виждане с премиера по въпроса за нулева толерантност към корупцията. Едновременно с това той разкритикува работата на МВР, ръководено от Бойко Рашков, с когото от месеци е в конфликт. Същата е и позицията на ГЕРБ, които твърдят, че няма говорят с правителството, докато Рашков е част от него.

Прокуратурата обаче не пропусна да намекне, че ако законът беше друг, Петков можеше и да се окаже следствен.

"Има законови разпоредби, но същите са неосъвременени и има нужда от доразвиването им, тъй като на всички стана ясно, още повече, че е публично оповестено и решението на КС – безспорно е налице невярно деклариране, но само по себе си при тази конкретика, в тази законова диспозиция не може да обуслови наказателна отговорност", заяви шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджарова.

Очаквайте подробности.

mediapool.bg