Кламер БГ - Новини: Продължават опити от мигранти да влязат в Полша от Беларус

Продължават опити от мигранти да влязат в Полша от Беларус

Европа

|
Ср, 10 Ноем 2021г. 16:47ч.
Продължават опити от мигранти да влязат в Полша от Беларус

Матеуш Моравецки говори пред Сейма във Варшава, сн. ЕПА/БГНЕС

Полската полиция е задържала през последното денонощие над 50 мигранти, влезли незаконно в страната от Беларус, предаде Франс прес, като се позова на неин говорител.Той съобщи, че са били заловени общо две мигрантски групи. Някои мигранти все пак са успели да се измъкнат.

Ситуацията по границата не е спокойна, призна полският министър на отбраната Мариуш Блашчак. Той обясни, че мигранти се опитват да проникнат незаконно в Полша от Беларус, като тактиката им е да опитват да преминат границата на няколко малки групи едновременно. Според него представители на беларуските власти използват сила, за да принудят мигрантите да щурмуват границата.

Министерството на отбраната на Полша публикува в Туитър два кратки видеозаписа на предполагаема стрелба от въоръжен мъж в униформа от беларуската страна на границата. Кадрите показват група мигранти, сред които и деца, от беларуската страна на границата.

Полското министерство на отбраната обвини беларуските сили, че стрелят във въздуха в граничната зона, където мигрантите са издигнали импровизиран лагер, предаде Асошиейтед прес.

Твърдението не може да бъде проверено от независими източници, защото Полша наложи извънредно положение в района, което пречи на репортери, активисти и други хора, които не живеят там, да влизат в зоната.

Около 3000-4000 мигранти, основно кюрди от Близкия изток, са се струпали от няколко дни в гориста зона в Беларус близо до Полша. Говорителят на полското правителство Пьотър Мюлер заяви, че се разглежда възможността за пълно затваряне на границата.

Миграционната криза, за която ЕС и Беларус се обвиняват взаимно, днес стана тема на телефонен разговор между германската канцлерка Ангела Меркел и руския президент Владимир Путин и на среща между руския външен министър Сергей Лавров и беларуския му колега Владимир Макей. Въпросът се обсъжда и по време на визитата на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел във Варшава, където той бе приет от полския премиер Матеуш Моравецки. Темата ще бъде засегната и по време на срещата на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен с президента на САЩ Джо Байдън по-късно днес във Вашингтон.

Полша се готви за продължителна борба с миграционната криза

Полските власти се готвят за продължителна борба с миграционната криза на полско-беларуската граница. Това заяви министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки пред депутатите от Сейма (долната камара на полския парламент). "Подготвяме се за дълги месеци, дълги тримесечия, а може би за дълги години борба с тази провокация на Лукашенко", посочи той.

По думите на полския премиер при посещението си вчера в района на граничния пункт Кужница, където от беларуската страна в момента се намират около 800 мигранти, са му показали специални контейнери, в които могат да живеят дежурящите на границата служители на полските сили за сигурност.

В понеделник няколко хиляди мигранти приближиха полската граница в района на граничния пункт Кужница. Някои от тях се опитаха да демонтират ограда с бодлива тел, но служителите на полските сили за сигурност използваха сълзотворен газ. След неуспешния опит да преминат границата мигрантите издигнаха палатков лагер.

За сигурността на полско-беларуската граница в момента се грижат 20 000 служители на силите за сигурност - военни, граничари и полицаи.

ЕС да блокира полетите от Близкия изток до Беларус

Европейският съюз трябва да блокира полетите от Близкия изток до Беларус, заяви в сряда Моравецки, цитиран от Ройтерс.

Моравецки отправи този апел на пресконференция след среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел във Варшава.

"Ясно е, че това, с което си имаме работа тук, е проявление на държавен тероризъм", каза Моравецки.

Според полския премиер с умишленото предизвикване на мигрантската криза беларуският президент Александър Лукашенко си отмъщава на Полша за подкрепата, която тя оказва на опозицията в страната му.

Европейският съюз трябва да реши дали е готов да финансира гранични укрепления, за да помогне на държави като Литва да защитят външните си граници от хибридната атака на Беларус, заяви Шарл Мишел.

"По въпроса за физическата инфраструктура, която да защитава границите: На базата на мнение на правната служба на Съвета е юридическо възможно, като стъпим върху сегашната правна рамка на европейско ниво, да финансираме (такава) инфраструктура", изтъкна той пред журналисти във Варшава.

"Това е решение, което следва да бъде взето от Европейската комисия, но при всички положения юридическото становище на Съвета е много ясно", добави Шарл Мишел.

Външните министри на страните от ЕС ще обсъдят на 15 ноември възможни нови санкции срещу Беларус, а също така и санкции срещу страните, от които мигранти пристигат в Беларус, каза още председателят на Европейския съвет. Той бе категоричен, че Брюксел ще използва всички инструменти, включително дипломацията, за да преодолее кризата с мигрантите на границата с Беларус.

Полша ще бъде принудена да закрива пунктове за преминаване по границата си с Беларус, ако ситуацията с незаконните мигранти продължи да се влошава, предупреди Матеуш Моравецки. Полският премиер призова час по-скоро да бъде организирана среща на европейските лидери, на която да бъде обсъдено положението на беларуско-полската граница.

Германският външен министър Хайко Маас не изключи възможността да бъдат наложени нови икономически санкции на Беларус.

"Лукашенко продължава опасната спирала на изострянето на ситуацията, от която няма изход дори и за самия него. Той безсъвестно използва търсещите убежище хора като заложници в своята цинична игра за власт", каза Маас. Той заяви, че в ситуацията с мигрантите властите в Минск съзнателно оказват натиск на ЕС и отделни страни от съюза.

"Но ЕС не се поддава на шантаж. През последните месеци ясно дадохме да се разбере, че ще противодействаме решително на коварните и безчовечни действия на Лукашенко и съюзниците му", посочи министърът. Едновременно с това той подчерта, че ЕС не възнамерява да остави бежанците в беда, а "различни хуманитарни организации са готови да помагат както в Беларус, така и в Полша".

Маас не изключи "разширяване и затягане на санкциите на ЕС" срещу властите в Беларус. "Ще наложим санкции на всички, които участват в целенасочено превозване на мигранти. Лукашенко трябва да разбере, че замисълът му няма да успее", заяви външният министър. "Това не изключва варианта в бъдеще санкциите да бъдат разширени и към други области на икономиката."

Брюксел заяви във вторник, че наблюдава двадесет държави, включително Русия, за възможна роля в превоза на мигранти до Беларус, съобщава Франс прес. ЕС е предприел и дипломатически стъпки пред 13 други страни, полетите за транспорт на мигранти от които са помогнали за "инструментализацията им".

"Русия е сред страните, ситуацията в които наблюдаваме много внимателно", заяви днес Петер Стано, говорител на първия дипломат на ЕС Жозеп Борел. "Оценяваме информацията и данните, с които разполагаме, за полети от Русия и за възможно участие на Русия в тази ситуация", добави говорителят.

Беларус обвини Запада, че дирижира кризата

Беларус обвини днес Запада, че дирижира миграционната криза по границата й с Полша, където са блокирани хиляди мигранти, които искат да отидат в ЕС, и това поражда напрежение в района, предаде Франс прес.

Обвиненията бяха отправени от беларуския министър на външните работи Владимир Макей на среща в Москва с руския му колега Сергей Лавров.

"С оглед на приемането на пета серия санкции срещу Беларус, за които вече се говори на Запад, този път използваният претекст е миграционната криза, предизвикана от ЕС и неговите страни членки, граничещи с Беларус", каза Макей. Той изрази надежда, че Беларус и Русия ще реагират заедно на тези "неприятелски действия".

Минск и Москва засилиха ефективното си сътрудничество, за да противодействат на една кампания, подета от Вашингтон срещу Беларус и нейните европейски съюзници в международните организации, заяви Лавров.

Беларуският топ дипломат нарече "безмозъчна" политиката на редица европейски ръководители към страната му, предаде ТАСС.

mediapool.bg