Ако се вярва на информационната агенция Амак, всичко е наред в териториите под контрола на "Ислямска държава".
Самозваната информационна агенция, която действа като полуофициален медиен орган на групировката, се представя като алтернатива на западните средства за масово осведомяване и продължава да предава за успехите на движението в битката срещу "неверниците".
Снимки и видеозаписи, публикувани от Амак, показват как животът тече нормално в Мосул, главния бастион на групировката в Северен Ирак, въпреки провежданата мащабна офанзива на иракските сили с американска въздушна подкрепа.
Макар терористичните милиции да претърпяха неуспехи през последните месеци, отстъпвайки Палмира на сирийското правителство и попадайки под обсада в Ракка, тяхната сирийска "столица", е малко вероятно те да бъдат напълно победени в обозримо бъдеще.
Хасан Хасан, експерт по ислямистки милиции в Института за близкоизточна политика "Тахрир", смята, че "Ислямска държава" отдавна се е подготвила за своя разгром.
В анализ за "Ню Йорк таймс" той отбеляза, че опитите за справяне с организацията "Ислямска държава в Ирак", предшественик на "Ислямска държава" са се провалили, защото екстремистите просто са изоставили неизгодните за тях позиции и са изчезнали в обширните пустинни райони на Ирак.
Далеч от цивилизацията привържениците й са изчаквали събитията да се обърнат в нейна полза, създавайки синхронизирано клетки в населения преобладаващо от сунити Мосул.
До лятото на 2014 г. те вече са били готови за действие, превземайки града с неколкостотин бойци.
Гидо Щайнберг от базирания в Берлин Германски институт за международна политика и сигурност смята, че този път те дори може да са в още по-изгодна позиция, тъй като сега ще имат къде да се изтеглят на териториите на две държави, Сирия и Ирак.
"Ще имат на разположение достатъчно сиви зони, в които да действат", каза той. Агенти на "Ислямска държава" отдавна са проникнали в Либия и на Синайския полуостров в Египет, където контролът на държавата е ограничен.
Според Щайнберг Мосул, вторият по големина град в Ирак, ще продължи да бъде поле на битка с групировката дори и тя да претърпи сериозно поражение там.
Организацията ще възприеме партизанска тактика, атакувайки военни и полицейски цели, както показаха нападенията от този тип в районите на Ирак, от които беше прогонена.
Анализаторите са единодушни, че "Ислямска държава" няма да бъде разгромена с военни средства.
"Войната срещу Ислямска държава не може да бъде спечелена, без да бъде запълнен политическият и силов вакуум, който съществува вече в доста голяма част от Ирак", каза Хасан.
Организацията се радва на подкрепа сред иракските сунити, които смятат, че са дискриминирани, откакто шиитското мнозинство пое властта след свалянето на Саддам Хюсейн.
Офанзивата в Мосул всъщност може да увеличи още повече този разлом, тъй като свързани с Иран шиитски милиции започнаха да заемат позиции в населената преобладаващо със сунити северна част на страната. Ако останат там прекалено дълго, вероятно няма да мине много време и срещу тях ще бъде организирана съпротива.
Според Хасан американската политика е посяла семената на нов конфликт в Сирия с подкрепата за кюрдските милиции "Сили за защита на народа" (СЗН).
Кюрдите напредват към Ракка заедно с други сили, противопоставящи се на "Ислямска държава". Населението в северния сирийски град е съставено преобладаващо от араби сунити и се отнася с предпазливост към кюрдското настъпление.
Турция също е против СЗН да заемат важна роля в събитията. Анкара смята групировката за съюзник на Кюрдската работническа партия (ПКК), с която турската армия води боеве в Южна Турция.
"Ислямска държава" се очаква да се възползва от тези конфликти и да се окопае и в двете страни за години напред, заяви Хасан.
Въпреки всичко има надежди, че 2016 г. може да се окаже преломната година в борбата с организацията. Все пак "Ислямска държава" понесе значителни загуби като Палмира и районите по сирийско-турската граница, да не говорим за иракския град Фалуджа.
А според военни наблюдатели Мосул в крайна сметка ще падне дори и това да отнеме месеци. Ракка е следващата цел на международната коалиция начело със САЩ, макар че за това може да е нужно повече време, тъй като сирийските правителствени сили са се фокусирали върху противниците си в западната част на Сирия.
Въпреки това страните, които се включиха в борбата срещу "Ислямска държава", може да се окажат под увеличаващ се риск от терористични атентати с прогонването на екстремистите от Мосул и Ракка.
"Макар че ИДИЛ в крайна сметка ще престане да съществува като държава, тя ще продължи да вдъхновява тероризма като идеология със смъртоносни последици", каза Джейкъб Олидорт от Вашингтонския институт за близкоизточна политика.
Той посочи внимателно изграждания "образ" на организацията, с характерната й "способност да вдъхновява вълци единаци".
В този контекст водачът на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдади излезе с 30-минутно аудиопослание в началото на ноември, в което гласът му беше чут за пръв път от месеци.
Той призова за атентати в Турция и Саудитска Арабия и прикани последователите си да се съпротивляват в Мосул докрай. "Да задържате позициите си с чест е хиляда пъти по-лесно, отколкото да се оттеглите позорно", каза той. "Тази война е вашата война."
По БТА.
mediapool.bg